S&P500, dün 50 günlük hareketli ortalamasına dönerek, piyasadaki risk iştahını toparlamayı sürdürdü. Türkiye ETF’i de %2,5 oranında değer kazandı. Enflasyondaki artışa karşın tüketim talebinin sakin seyretmesi, piyasadaki fiyatlamayı etkiledi. Çünkü; ABD ekonomisi, 2008 Küresel Finans Krizi sonrasındaki iktisadi döngüsünün ileri aşamasında. Döngülerin ileri aşamalarındaki politika tepkileri farklılaşabiliyor. İktisadi faaliyet yeterli hıza ulaşamadığı takdirde, enflasyonda gözlemlenen kısmi artış, FED’in faiz arttırımlarında ciddi bir değişiklikle sonuçlanmayacaktır. Kaldı ki, “arttığından” bahsettiğimiz enflasyon, FED’in hedefine tam anlamı ile ulaşabilmiş değil.

Gelişmiş Ülkeler’de tüketim talebi bu yıl daha yakından izleneceğe benziyor. O yüzden; bugün TSİ 12:30’da İngiltere’de açıklanacak perakende satışlar önemli. Dün ABD’de açıklanan sınai üretim ve kapasite kullanım verileri, bu yıl imalatın trendine doğru düzeltme gerçekleştirebileceğinin işaretlerini verdi. Geçtiğimiz yıl; tüketim talebindeki artış, beraberinde imalat sanayisindeki hareketliliği getirmişti. Eğer tüketiciler 2018 yılında, geçen seneki kadar paralarını harcamaya istekli davranmazlarsa sınai üretim endekslerindeki artış oranının normalleşebileceğini söyleyebiliriz. Bahsettiğimiz dinamiğin ortaya çıkıp çıkmayacağını zirve seviyelerdeki PMI değerlerinin önümüzdeki aylarda nasıl seyredeceği belirleyecek.

TSİ 10:00’da Avrupa’da, öğleden sonra TSİ 16:30’da ABD’de dış ticaret fiyat istatistiklerini izleyeceğiz. Aynı anda ABD’de konut verileri açıklanacak. Günün son verisi de TSİ 18:00’de Michigan Üniversitesi’nin beklenti anketi.

Diplomasi tarafında ise NATO toplantısının tamamlanmasını takiben, Münih Güvenlik Zirvesi’ni izleyeceğiz. Zirve, üç gün sürecek.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,07 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7678 seviyesinden geçiyorlar.