Bütçe ve beklenti anketi sabahına sakin bir gündem ile uyanıyoruz.

Haftanın kilit gelişmesi; Çin’de beş yılda bir düzenlenen Komünist Parti kurultayı. Çarşamba günü başlayacak kurultayda önümüzdeki beş sene ülkeyi yönetecek devlet adamları atanacaklar. Aslında kurultayın etkileri belirtilen süre zarfının ötesine geçiyor. Devlet Başkanı Şi Jinping’in 2022 yılında yeniden atanacağı beklentisi var. Şi, parti yayın organında Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao’dan sonra en fazla atıfta bulunulan lider konumunda. Şi’nin ülkedeki popülaritesi yüksek. Dolayısıyla bu seneki atamaların 2022 yılı sonrasını etkilemesi mümkün.

Bu sabah Çin’de tüketici ve üretici enflasyonu açıklandı. Tüketici enflasyonu, beklentiler dahilinde %1,6 oranında gerçekleşirken üretici enflasyonu %6,9 oranına hızlandı. Çin’de bu hafta üçüncü çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Ekonominin yılın ilk iki çeyreğinde %6,9 oranında büyüme hızında seyretmesinin ardından %6,8 oranına hafif hız kestiği düşünülüyor. Hafta sonu açıklanan kredi büyümesi iyimser seyrini korudu. Hükümetin, kurultay öncesinde likiditeyi arttırıcı uygulamalarını gözlemledik. Yüksek borçluluk oranına rağmen hükümet bu sene ekonomiyi beklentilerden daha canlı yönetebildi. Ekonomik açıdan, kurultaya güçlü giriliyor. Kurultay sonrasında Çin ekonomisinin gündeminde “finansal istikrar” anahtar kelime rolünü sürdürecektir. Emekliliği yaklaşan Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Zhou Xiaochuan önceki hafta daha fazla küresel entegrasyon ve liberalizasyon yönünde açıklamalarda bulundu. Bununla birlikte “imkansız üçgen” gibi konularda Çin’in kendi yöntemlerini uygulayabildiğinin altını da çizdi. “Finansal istikrar” ile birlikte “Çin usulü küresel entegrasyon” önümüzdeki dönemin temasını oluşturacağa benziyor.

Bugün yurt-içinde bütçe gerçekleşmesini, istihdam verisini ve enflasyon beklenti anketini izleyeceğiz. TSİ 10:00’da TÜİK, Temmuz ayı işsizlik oranını açıklayacak. Türkiye’de demografi (payda) nedeniyle işsizlik oranından ziyade istihdam değişimine (pay) odaklanılması gerektiği görüşündeyiz. Ekonomi, istihdam sağlama kapasitesini sürdürüyor. TSİ 11:00’de Maliye Bakanlığı, Eylül ayı bütçe gerçekleşmesini açıklayacak. Ekonomi yönetimi, bütçe açığını %2 oranında yönetmeyi seçti ve bugünkü gerçekleşmenin de bu yönde gelişeceğini düşünüyoruz. %2, hala sıkı bir oran, özellikle benzer ülkelerle karşılaştırıldığında. TSİ 14:30’da ise merkez bankası, beklenti anketini açıklayacak. Ekim ayına geldiğimizde artık ankette yıl sonu enflasyon beklentisinin çok fazla özelliği kalmıyor. Ancak bir yıl sonrası ve iki yıl sonrasının, yani geleceğe dönük enflasyon beklentileri bize bilgi sunacaklar. Hizmet enflasyonu geleceğe dönük beklentilerin fiyatlama davranışının bir fonksiyonu (Şekil 1). Geleceğe dönük beklentiler düşüş eğilimine girmeden hizmet enflasyonunun rahatlaması kolay değil. Beklentilerde düşüş eğilimi belirene kadar merkez bankasının sıkı duruşunu sürdüreceğini düşünüyoruz.

Şekil 1: Enflasyon beklentilerinin fiyatlama davranışı üzerine etkisi.

 

Kaynak: TÜİK, TCMB, Bloomberg, Ziraat

Yurt-dışında sabahtan Almanya’da toptan satış fiyatları açıklanacak. Sabah Çin’den gelen üretici enflasyonu küresel “reflasyon” teması dahilindeydi. Dolayısıyla Almanya’da toptan satış fiyatları yükselebilir. Öğlen Euro Bölgesi’nin dış ticaret fazlasını, öğleden sonra da ABD’de “Empire” (imparator) imalat endeksini izleyeceğiz. FED’in New York Şubesi tarafından açıklanan “Empire” endeksi (New York eyaletinin maskotu “imparator” olduğu için) bölgesel endeksler arasında her ay en önce açıklandığı için piyasanın ilgisini çeker. Endeksin, ABD ekonomisinin güçlü seyrini yansıtması bekleniyor.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,13 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,6427 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 3.971 -0.11%
Doğu Avrupa Kurları: -0.21%
EMFX: -0.04%
DXY: 93.2
Euro: 1.1804 -0.14%
Japon Yeni: -0.14%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.6
Faiz Oynaklığı (MOVE): 50.9
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.29%
ABD Hisseler: S&P500 0.09% Vadeli 0.13%
Altın (ons başına) 1302.3
Petrol: 57.8
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): 0.76%
Türkiye ETF'i: 0.38%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 0.38%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​