FED’in Bej Kitap günü sabahına Avrupa’da otomotiv pazarı verisiyle başlayacağız.

TSİ 10:00’da Avrupa’da araç tescilleri verisini izleyeceğiz. Geçen sene Avrupa’da araç pazarı ciddiydi ve bizim ihracata dönük otomotiv sektörümüz rekorlar kırdı. Bugünkü veri, Aralık ayının verisi. Önümüzdeki aylarda yeni yıldaki seyri anlamaya çalışacağız. Şimdilik, Avrupa’da artan istihdam ve uygun finansman koşulları, yüksek tüketici güveniyle birleştiğinde talebin bu sene de iyi seyredebileceğini söylüyorlar. Reel sektöre yönelik IFO anketindeki otomobil endeksinde artan üretim piyasadaki talep koşullarının canlı seyretmesiyle örtüşüyor (Şekil 1).

Şekil 1: Otomotiv pazarına ilişiklin anket göstergeleri Avrupa’daki tüketim talebiyle uyumlu.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

Dün Almanya’nın Aralık ayı enflasyon verisi nihai değerini aldıktan sonra bugün de Euro Bölgesi’nin enflasyon oranı nihai değerini alacak (TSİ 13:00). Avrupa Merkez Bankası (ECB), önümüzdeki hafta toplanacak. Almanya Merkez Bankası Başkanı (BUndesBAnk) Jens Weidmann, dünkü gazete mülakatında bu yıl varlık alımlarının sonlandırılıp, önümüzdeki yılın ortasında faizlerin arttırılmasını makul bulduğunu açıkladı. Weidmann, şu anki başkan Mario Draghi’nin halefi olmaya adaylardan. Genellikle şahin tutum takınan Weidmann’ın açıklamaları piyasanın mevcut beklentileriyle örtüşmekte.

Öğleden sonra TSİ 16:00’da Rusya’da dış ticaret verilerini izleyeceğiz. Kanada Merkez Bankası, para politikası kararını TSİ 18:00’de açıklayacak. Kanada, ABD’nin ardından faiz arttırım döngüsüne başlayan ülkelerden. Ancak Kuzey Amerika Serbest Ticaret Antlaşması (NAFTA) itilaflı hale geldi. Antlaşmanın tarafları ABD, Kanada ve Meksika metni güncelleme konusunda henüz uzlaşamadılar. Belirsizlikler nedeniyle Kanada bugün “güvercin” bir faiz arttırımı yapabilir ya da “şahin” tutumla pas geçebilir.

TSİ 17:15’de ABD’nin sınai üretim ve kapasite kullanım oranlarını izleyeceğiz. Amerikan sanayisi geçtiğimiz yıl güçlüydü. Üstelik, üretimdeki artışlar kapasite kullanımı üzerinden yeni yatırımları da canlandırdılar. (Yatırımlar, Küresel Sanayi ve İktisadi Konjonktür, 10 Ocak 2018). Akşam TSİ 22:00’de ise FED’in Bej Kitabı tahminen yorumlarımızı teyit ederek Amerikan ekonomisindeki toparlanmayı vurgulayacak.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,1 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8028 seviyesinden geçiyorlar.