Para politikası sabahına Çin’den gelen konut piyasası verileriyle uyanıyoruz.

TSİ 14:00’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ilk para politikası kurulu (PPK) kararını açıklayacak. Aralık ayı kararı öncesinde 2015 – 2016 dönemiyle günümüz arasındaki benzerlikleri incelemiştik (Erken Ekonomi Brifingi, 14 Aralık 2017). Enflasyon gerileme eğilimine girdi ve beraberinde beklentileri de iyileştirmeye başladı. Dez-enflasyon sürecinde merkez bankasının “kararlı” yaklaşımıyla mevcut sıkı para politikası duruşunu sürdürmesi muhtemel. Faiz parametrelerinde değişiklik beklemiyoruz. 30 Ocak günü, yılın ilk enflasyon raporu kamuoyuna açıklanacak (Erken Ekonomi Brifingi, 15 Ocak 2018). Başkan Sayın Murat Çetinkaya kamuoyu ile doğrudan iletişim kuracak. Ekim ayında açıklanan enflasyon raporunda yıl sonu tahmini %7 seviyesindeydi. %7 oranındaki yıl sonu enflasyon tahminin yükseltilmesi beklenebilir. Enflasyon tahmini güncellenirken hangi değişkenlerde ayarlamaya gidileceği, piyasa için kıymetli bilgiler sunacak.

Türkiye ile birlikte bugün Güney Kore, Endonezya ve Güney Afrika para politikası kararlarını açıklayacak ülkeler kümesi. Tüm üç merkez bankasının – Türkiye gibi – senenin hemen başında, mevcut senkronize büyüme konjonktüründe para politikası göstergelerini sabit tutmaları bekleniyor. Güney Kore, günün ilk saatlerinde %1,50 oranındaki faizi değiştirmedi. Diğer iki ülke arasında Güney Afrika’nın düşük bir olasılıkla faiz indirme şansı bulunuyor. Anket katılımcılarının üçte biri, Güney Afrika Merkez Bankası’ndan (SARB) faiz indirimi beklemekte. Endonezya içinse tüm katılımcılar sabit faizde hemfikirler.

Bugün Güney Afrika’da merkez bankasıyla birlikte iç siyaset de izlenecek. Güney Afrika Randı iç siyasete bağlı, 13 Kasım gününden beri, Amerikan Doları karşısında %15 değer kazandı. Aralık ayı sonundan beri Rand, yaklaşık 12,25 – 12,50 bandı içerisinde yatay seyirde. Merkez bankası kararı ve siyasi haber akışına bağlı para birimi bandın dışına çıkarak yeni bir trende başlayabilir.

Çin, 2017 yılının son büyüme verisini TSİ 10:00’da açıklayacak. Veriyle birlikte tüketim ve üretim değerlerini de görme şansı bulacağız. Yetkililerin açıklamaları ve PMI gibi öncü veriler, Çin’in son çeyrekte ekonomisini canlı tutabildiğini gösteriyor. 2010 yılından sonra ilk defa Çin, yıl genelinde ekonomisini hızlandırabilmiş gibi görünüyor. Küresel senkronize büyüme, piyasa oyuncuları arasında yaygın kabul edilen konjonktürü nitelemekte. Bu nedenle yeni bilgi özelliği düşük. Buna karşılık, “reflasyon” teması dahilinde hammadde fiyatlarının nasıl seyredeceği daha önemli. Bunun için de Çin’deki konut piyasasından gelecek verileri izlemek gerekecek. Çin konut piyasası da tüm makro-ihtiyati tedbirlere rağmen hareketliliğini koruyor.

Her Perşembe günü gibi bugün de TSİ 14:30’da sermaye hareketleri ve döviz tevdiat hesapları (DTH) açıklanacak.

Öğleden sonra TSİ 16:30’da ABD konut piyasası ve Philadelphia FED’in “Philly” reel kesim güven endeksi açıklanacak.

Öğleden önce, yurt-dışında izleyeceğimiz bir gelişme de Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleşecek sempozyum. Sempozyumu, Almanya Merkez Bankası (BUndesBAnk) ve IMF düzenliyorlar. BUndesBAnk Başkanı Jens Weidmann ile birlikte IMF Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması küresel ekonominin seyri ve yılın tartışma başlıklarıyla ilgili fikir verecek.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,07 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8140 seviyesinden geçiyorlar.