Fitch’in ülke kredi notunu gözden geçirme günü sabahına ABD’de federal hükümet harcamalarının kesilme tartışmaları ile uyanıyoruz.

Fitch’in ülke kredi notunu gözden geçirme günü sabahına ABD’de federal hükümet harcamalarının kesilme tartışmaları ile uyanıyoruz.

Ülke kredi notları, yağmurlu havada arabanın ön camı gibiler. Yağan yağmurun şiddeti arttığında, silecekler yetersiz kalabiliyor ve görüş mesafesi azalıyor. Yağmur dinmeye yüz tuttuğunda sileceklerin hızı ön camı temizlemeye yetiyor. Böylece görüş mesafesi artarken arabanın önündeki yol tekrar belirgin şekilde ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz yılın tartışmalarından ikisi;

1. Türkiye’nin büyüme potansiyeli, ve
2. Kamu maliyesinde disiplinin kaybolup kaybolmadığı,

konuları üzerinde yoğunlaşmıştı.

Her iki başlık bir ülkenin kredi notu açısından zorlayıcı konular. Çünkü; kredi derecelendirme kuruluşları için “öngörü”lebilirlik kıymetli kavramlardan. 2016 yılı sonu / 2017 yılı başında yurt-içindeki konjonktür yurt-dışındaki konjonktürle (Trump / Brexit / Euro Bölgesi siyaseti) birleştiğinde öngörülebilirlik kapasitesi ciddi ölçüde kaybolmuştu. Nihayetinde kredi derecelendirme kuruluşları ülke kredi notunda indirime gitmişlerdi.

Büyüme ve kamu maliyesi değişkenleri, borç (geri)ödeme kapasitesini belirleyen formülün doğrudan girdileri. Bir ülkenin büyüme potansiyeli tartışma konusuyken kamu maliyesine ilişkin belirsizlikler öngörüyü iyice azaltan dinamikler. Ancak geçtiğimiz yıl içerisinde açıklanan istatistikler konuyu açıklığa kavuşturdular. Ülkenin %5+ büyüme eğilimi belirginleşirken mali disiplinin hiç kaybolmadığı ortaya çıktı (“Son Saniye Üçlüğü”, 15 Ocak 2018).

Konuların açıklığa kavuşması Türkiye’ye yönelik öngörü kapasitesinin artması anlamına geliyor. İlaveten küresel senkronize büyüme konjonktüründe yurt-dışı gelişmeler de genel öngörülebilirliği desteklemekte. Bu nedenle bu yıl içerisinde kredi derecelendirme kuruluşlarından pozitif açıklamalar beklemekteyiz. Ancak geleneksel sıralamada (Fitch – Moody’s – S&P) halihazırda en yüksek notu veren Fitch’in görünümü fiilen pozitife alması için henüz erken olabilir.

Sabahtan yurt-içinde konut verilerini izleyeceğiz (TSİ 10:00). Yurt-dışında ise aynı anda Almanya’nın üretici fiyatları enflasyonu açıklanacak. Öğleden sonra ABD’de Michigan Üniversitesi’nin anketini tüketici güveni ve enflasyon beklentileri için gözlemleyeceğiz.

Gün boyu ABD Meclisi’nde federal hükümetin harcama yetkisinin akıbeti tartışılacak. Milletvekillerinden geçen yetki onayının senatörlerde takılma riski bulunuyor. Federal hükümet, günlük harcamalarını karşılayamazsa konu çözüme kavuşana kadar “kapanmak” durumunda kalıyor. Hükümetin finansmanı konusu ABD Doları’nda zayıflıkla karşımıza çıkmakta. Dolar endeksi DXY, 90,5 seviyesinde.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,07 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,77 seviyesinden geçiyorlar.