Tüketici güveni gününde Almanya’daki verilere odaklanacağız.

TSİ 10:00’da TÜİK ve merkez bankası, Şubat ayı tüketici güven endeksini açıklayacaklar. Türk Lirası, yeni yıla istikrar kazanarak başlayınca Ocak ayında güven endekslerinde toparlanma gözlemlemiştik (Şekil 1). Ocak ayı verisinde tüketici güveni, 72,3 seviyesine yükselmişti (Erken Ekonomi Brifingi, 23 Ocak 2018). Endeksin, 70 seviyesinin üzerinde hareketlenmesi, doğru yönde bir gelişme. Ancak halen ekonominin %5 üzeri büyüme performansını yansıtacak seviyede değil. Bölgede barış ve istikrarı sağlamayı amaçlayan Zeytin Dalı harekatının başlamasının ardından milli birlik ve beraberlik duygusuyla tüketici güvenindeki artışın sürmesini bekliyoruz.

Şekil 1: Yeni yıla güven endeksleri artışla başladılar.

 

Kaynak: Bloomberg

Akşama doğru TSİ 18:00’de Avrupa’da tüketici güven endeksi açıklanacak. Avrupa’da tüketici güveni tarihi yüksek seviyelerde seyrediyor. Artan istihdam ve uygun finansman koşulları tüketim talebini canlı tutmakta. Geçen hafta, yeni yılın ilk verisinde araç satışları güçlü artış kaydettiler (Avrupa Otomotiv Gelişmeleri ve İhracat, 15 Şubat 2018). Yine de bugünkü veride kısmi gerileme belirebilir.

Sabahtan Almanya’da üretici fiyatlarını göreceğiz (TSİ 10:00). Küresel girdi maliyetlerinde fiyat baskısının azalmasıyla Almanya’da üretici fiyatları enflasyonunun gerileme kaydetmesi mümkün. Bu yılın başında Dünya genelinde üretici fiyatları enflasyonunu düşüş eğiliminde izliyoruz. Türkiye’de de yılın başında üretici fiyatları enflasyonu %17,3 oranından %12,1 oranına iyileşti.

Öğlen TSİ 13:00’de Almanya’da ZEW endeksi açıklanacak. ZEW endeksi, finans çalışanları ile gerçekleştirilen bir anket. Bu nedenle, reel ekonominin durumu için Perşembe günü açıklanacak IFO endeksini beklemek gerekiyor. Güçlü seyreden ZEW endeksinde bugün duraklamayla karşılaşabiliriz. Bu durumda duraklamanın, yarın PMI verilerine yansıyıp yansımadığını izleyeceğiz. PMI değerlerinin seviyesi, perakende satışlarda gözlemlediğimiz duraksamayı açıklamamızda yardımcı olabilir (Erken Ekonomi Brifingi, 19 Şubat 2018).

S&P500, vadeli işlemlerde %0,26 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7644 seviyesinden geçiyorlar.

​​​​​