Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinin ikinci günü sabahına ABD’den gelen bütçe haberleri ile pozitif tonda uyanıyoruz.

Önümüzdeki hafta merkez bankaları etrafında yoğun gündeme sahip. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB), ve Rusya Merkez Bankası (CBR) para politikası kararlarını açıklayacaklar arasında:

  • TCMB’nin sıkı duruşunu sürdürmesi,
  • ECB’nin varlık alımlarını azaltmaya başlaması, ve
  • CBR’ın faiz indirimlerini sürdürmesi

akla ilk gelen beklentiler.

Para politikalarından önce hafta sonu parti politikalarıyla geçecek. Japonya ve Çekya’da genel seçimler gerçekleşecek.

Japonya’da, piyasa Pazar günü Başbakan Shinzo Abe’nin seçimi kazanmasını bekliyor. Japon Yeni, ABD Doları karşısında bu sabah 113,3 seviyesine değer kaybediyor. Yen’deki değer kaybı, genişlemeci para ve maliye politikalarından yana Başbakan Abe ile özdeşleştirilebilir.

Çekya’da ise neredeyse ekonomik mucize gerçekleştirmesine rağmen Başbakan Bohuslav Sobotka, bugün başlayıp iki gün sürecek oylamada seçimi kaybedeceğe benziyor. Çekya, AB’de ekonomisini en hızlı toparlayabilen ülkelerdendi. Merkez Bankası, kur çıpasını kaldırarak bu sene içerisinde para politikasını normalleştirmeye başladı. Ancak sosyal güvenliğe politikalarına ilişkin uygulamalar iktidarın popülaritesini zayıflattı. İlaveten sıkı maliye politikası uygulanması ve seçimlere rağmen bütçe fazlası verilmesi de kamuoyunda politik açıdan pozitif yankı bulmadı. Buna karşın muhalif aday, eski maliye bakanı Andrej Babis kamu maliyesini büyümeden yana kullanacağını vadetmekte. İlaveten Babis, ekonomideki toparlanmayı seçmenlere kendi başarısı gibi sunmayı da becerebildi. Çekya, Türkiye gibi otomotiv sektöründe güçlü bir ülke. Küresel değer zincirine entegre yapısıyla Çekya’da ekonominin seyri ana ticaret ortağı Almanya’ya fazlasıyla bağlı. Bu yüzden ekonomi, tam anlamı ile ülkenin iç işlerinin bir göstergesi konumunda değil. Muhalif Babis, anketlerde önde gidiyor ve seçimi kazanması bekleniyor.

Bugün sabahtan Almanya’da izleyeceğimiz üretici fiyatları dışında veri takvimi neredeyse boş. Öğleden sonra ABD’de konut piyasasına ilişkin veriler gözlemleyeceğiz. Konut piyasası yaz aylarında bir nebze güç kaybetti. FED’in para politikasının konut piyasasına endeksli seyrettiği yaklaşımımızı koruyoruz. Kasırgaların ardından konut piyasasının ne ölçüde toparlanabileceği 2018 yılındaki faiz patikası üzerinde etkisini gösterecektir.

Veriler dışında; bu sabah Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bu sene Mart ayında göreve başlayan maliye bakanı Malusi Gigaba, Johannesburg kentinde konuşacak. Konuşmasında, ilk bütçesine yönelik bilgiler paylaşıp paylaşmayacağı izlenecek. Bütçe tasarısının 25 Ekim’e kadar meclis onayına sunulması gerekiyor. Güney Afrika’nın kamu borçluluğu %43 oranında. Bütçe açığı ise %4 oranında seyrediyor. Kamu maliyesinde daha fazla gevşetilip gevşetilmeyeceği, kredi derecelendirme kuruluşlarının odaklandığı konulardan.

23 Eylül günü Yeni Zelanda seçimlerini izlemiştik. Seçimler öncesinde konuyu ekonomi tarihi açısından değerlendirmiştik. Yeni Zelanda, 1989 yılında enflasyon hedeflemesine geçen ilk ülkeydi. Seçimler öncesinde muhalif sosyal demokratlar merkez bankası görev tanımında değişiklik vadetmekteydiler. Aradan geçen sürede hükümet kurulamayınca görev sosyal demokratlara verildi. Muhtemelen önümüzdeki günlerde bir koalisyon hükümeti kurulacak. Merkez bankasının görev tanımına fiyat istikrarına ilaveten istihdam da eklenebilir. Para politikası endişeleriyle Yeni Zelanda Doları (Kiwi) seçimlerden bugüne %5 oranında değer kaybetti. Bu sabah Kiwi, ABD Doları karşısında 0,70 seviyesini zorluyor.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,34 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları ise 3,6636 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 3.9953 -0.29%
Doğu Avrupa Kurları: -0.31%
EMFX: -0.15%
DXY: 93.5
Euro: 1.1814 -0.32%
Japon Yeni: -0.56%
Hisse Oynaklığı (VIX): 10.1
Faiz Oynaklığı (MOVE): 51.5
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.36%
ABD Hisseler: S&P500 0.03% Vadeli 0.34%
Altın (ons başına) 1284.5
Petrol: 57.3
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): 1.87%
Türkiye ETF'i: 2.32%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): -0.89%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​