Anket bazlı verilerle geçecek haftaya Almanya’da beliren siyasi belirsizliğe bağlı değer kaybeden Euro ile uyanıyoruz.

Almanya’da, parti renkleri ve ülke bayrağı renkleri arasındaki benzerlikle “Jamaika” diye isimlendirilen çok partili koalisyon kurulamadı. Azınlık hükümeti ya da seçimlerin tekrarlanması gündemde. Her halükarda II. Dünya Savaşı sonrasında yalnızca sekiz farklı başbakan tarafından idare edilen, siyasi istikrar geleneği kuvvetli ülkede belirsizlik artacak. Belirsizliğe bağlı yükselen siyasi risk primi Euro üzerinde şimdilik baskı ortaya çıkarıyor. Euro / Dolar paritesi 1,1736 seviyesinden işlem görmekte.

Kredi derecelendirme kuruluşlarından Türkiye’ye yönelik pozitif yorumlar duymayı beklediğimizi ifade etmekteydik (Güney Afrika Randı ve Kredi Notları, 10 Kasım 2017, Erken Ekonomi Brifingi, 3 Kasım 2017). Moody’s Cuma akşamı Türkiye yıllık değerlendirmesini yayımladı. Raporda, riskler sıralanırken daha yapıcı bir dil kullanıldığını gözlemledik. İlaveten hafta sonu merkez bankası TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine yönelik takvimi açıkladı. Yıl sonuna kadar en fazla 3 milyar Dolar ihale planlanmakta. Gelişmelere bağlı bu sabah Türk Lirası, kur sepeti (1 EUR ve 1USD ort.) bazında 4,2038 seviyesine %0,5 oranında güçlenmekte.

Anketlerle geçecek haftada; yurt-içinde tüketici güveni ve İktisadi Yönelim Anketi (İYA) izlenecek. Yurt-dışında Gelişmiş Ülkeler’e yönelik Kasım ayı PMI değerlerini göreceğiz. Böylece, yılın son döneminde iktisadi faaliyetin seyri belirginleşecek. Zira üç aydan oluşan sonbahar mevsiminin ilk iki ayına (Ekim – Kasım) ilişkin veriler ortaya çıkacak. İlaveten Avrupa’da IFO anketi ve tüketici güveni de açıklanacak anket bazlı veriler. Bilhassa IFO anketi Avrupa’da reel sektörün seyri ve Türkiye yansımaları açısından kıymetli gördüğümüz öncü verilerden. Dünya genelinde “senkronize” büyümenin sürdüğünü ve hem üretim hem tüketim verilerinin pozitif trendde seyrettiğini düşünüyoruz.

ABD’de “tatil dönemi” (holiday season) Perşembe, Şükran Günü ile başlıyor (Not: Şükran Günü, dini bir bayram değildir). Şükran Günü nedeniyle ABD piyasaları bu haftayı kısa yaşayacaklar. Aralık ayının son döneminde bu sefer de Noel tatili söz konusu. Bir diğer anlamla ABD piyasaları Aralık ayının başında yılın son işlem günlerini geçirecekler. FED’in 13 Aralık günü gerçekleştireceği toplantıyla birlikte artık 2017 yılını kapama sürecine gireceğiz. FED’in faiz arttırımlarını sürdürmesi bekleniyor. Bu hafta içerisinde FED’in toplantı tutanaklarını Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tutanaklarıyla birlikte değerlendireceğiz.

Bugün ABD’de Conference Board’un öncü göstergesi (LEI), TSİ 18:00’de açıklanacak. Sabahtan Almanya’da üretici fiyatlarını (TSİ 10:00) gözlemleyeceğiz. Rusya’da ise TSİ 16:00’da gelir ve tüketime yönelik veriler açıklanacak (Haftalık Veri Takvimi, 17 Kasım 2017). Aynı zamanda Rusya da Almanya gibi üretici fiyatları endeksini açıklayacak.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,27 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,8681 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.2044 0.49%
Doğu Avrupa Kurları: -0.39%
EMFX: -0.08%
DXY: 94.0
Euro: 1.1737 -0.45%
Japon Yeni: 0.11%
Hisse Oynaklığı (VIX): 11.4
Faiz Oynaklığı (MOVE): 49.1
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.32%
ABD Yüksek Getirili Özel Sektör Tahvilleri: 0.06%
ABD Hisseler: S&P500 -0.26% Vadeli -0.27%
Altın (ons başına) 1291.6
Petrol: 62.6
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -0.98%
Türkiye ETF'i: -1.40%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 0.99%
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): -0.83%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​