Vergi reformu, ABD yasama sürecinde ilerlerken Çarşamba günü sabahına yükselen piyasa faizleriyle uyanıyoruz.

ABD Hazinesi’nin 10 yıllık devlet tahvil getirisi %2,45 oranına yükseldi. En son Ekim ayı içerisinde piyasa faizleri bu seviyelere ulaşmıştı. ABD’de vergi reformunun ekonomik etkileri tartışılıyor. Beklenti, önümüzdeki yıl ekonominin hız kazanması yönünde. Uzun dönem etkiler ise henüz belirsiz. Kısa dönemde iktisadi faaliyetin canlanması enflasyonda öngörülenden daha hızlı artışla sonuçlanabilir. Fiyat seviyesindeki gelişmeler tahvillerin değerlemesini etkilemekte. Enflasyonist baskılar, önümüzdeki yıl FED’in hali-hazırdaki yönlendirmesi üç faiz arttırımını sorgulatabilir. FED’in artık devlet tahvillerine yatırım yapmaması ise piyasadaki arz-talep dengesi üzerinden tahvil getirilerini etkilemekte. Gerek değerleme, gerek arz-talep açısından şu anda toplam etki getirinin yükselmesi yönünde. Piyasada gözlemlediğimiz tepki de etkiyle tutarlı.

Bugün yine ekonomi gündemi son derece sakin. Haftanın son iki günü biraz daha hareketli geçecek. Sabahtan Almanya’da üretici fiyatları enflasyonu açıklanacak (TSİ 10:00). Öğleden sonra da ABD’de konut satışları izlenecek (TSİ 18:00).

Ne yazık ki yılın son dönemi Ocak ayı ortasına kadar sakin geçiyor. Bizlere yorumlamak için fazla bir gelişme bırakmıyor. Günün tek hareketi TSİ 11:30’da para politikası kararını açıklayacak İsveç Merkez Bankası (Riksbank). İsveç, Euro Bölgesi yörüngesindeki ülkelerden. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kararları Riksbank’ın kararları üzerinde doğrudan etki sahibi. İsveç’te 2013 – 2015 dönemi deflasyonla geçti. ECB gibi Riksbank da varlık alım programını negatif faizle pekiştirdi. Enflasyon bu yıl içerisinde %2 oranına ulaştı. Güncel Kasım ayı verisi %1,9. ECB’nin varlık alımlarını azalttığı konjonktürde Riksbank’ın da varlık alımlarını sonlandırması bekleniyor. Ancak para birimi Krona’nın aşırı değer kazanmasını engelleyebilmek için genişlemeci para politikasının bir süre daha devam etmesi söz konusu. Zira ECB’nin “daha düşük miktarda ancak daha uzun süre” yaklaşımı yörüngesindeki ülkeleri etkilemekte. İsveç’te ekonomi bu yıl Dünya ülkeleri gibi güçlendi. Buna karşılık konut piyasası biraz sıcak. Konut fiyatlarında düzeltme bekleniyor. Konut fiyatlarındaki olası düzeltme merkez bankasının politikasını dengeleyebilecek değişken.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,2 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8340 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.1882 -0.06%
Doğu Avrupa Kurları: 0.04%
EMFX: 0.00%
DXY: 93.4
Euro: 1.1845 0.04%
Japon Yeni: -0.05%
Hisse Oynaklığı (VIX): 10.0
Faiz Oynaklığı (MOVE): 49.0
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.45%
ABD Hisseler: S&P500 -0.32% Vadeli  
Altın (ons başına) 1264.0
Petrol: 63.9
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): -0.02%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​