Haftanın sakin gündemli sabahına Asya’dan güçlü ticaret verileri ile uyanıyoruz.

Sabahın erken saatlerinde Güney Kore, Kasım ayının ilk 20 gününe ilişkin geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Geçtiğimiz Cuma günü FOREKS haber ajansı, Türkiye’nin ilk 15 günlük ihracatına ilişkin Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerini derlemişti (Avrupa Otomotiv Pazarı ve Dış Talep, 16 Kasım 2017). Güney Kore’nin ihracatı yıllık %9,7 oranında artış kaydetti. Kore ihracatındaki değişim, Türkiye’nin yıllık %9,4 artış oranı ile uyumlu. Dün de Tayvan Ekim ayı ihracat siparişlerini açıkladı. Tayvan’ın siparişleri de yıllık %9,2 oranında yükseldi. Dış ticaret konusunda Asya ülkelerine ağırlık vermemizin sebebi; küresel değer zincirinde ilgili bölgenin ana ihracat merkezi rolü. Tayvan’ın detaylarında teknoloji ürünleri güçlü artış gösterdi. Anlaşılan, yıl içerisinde yeniden ortaya çıkan teknoloji döngüsü halen canlı. Genel anlamı ile küresel ticaret koşulları elverişli seyrediyorlar (Şekil 1).

Şekil 1: Küresel ticaret koşulları, risk iştahını canlı tutuyor.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

Küresel ticaretteki canlılığa bağlı risk iştahı yüksek. S&P500, 2.582 seviyesinden kapanış gerçekleştirirken; Kore Wonu, ABD Doları karşısında 1.100 seviyesinin altına güçlendi. S&P500 için tarihi zirveye yakınlıktan bahsederken, Kore Wonu içinse son bir yılın (52 hafta) en güçlü seviyesinden bahsedebiliyoruz. Kore Wonu – malum – bizim risk göstergesi ve küresel ticaret barometresi şeklinde izlediğimiz bir kur (“Yaralar Sarılıyor”, Güne Başlarken, 26 Ağustos 2015). Won için 1.150 seviyesi bizim açımızdan denge nokta. Şunu da not düşmemiz gerekiyor ki Kore’de faiz arttırım beklentisi söz konusu. Kore Merkez Bankası’nı ay sonu 30 Kasım günü faiz arttırırken görebiliriz. Buna karşın siyasi kanattan Won’daki değer kazançlarına yönelik tepki söylemleri söz konusu. Kore kaynaklı dinamiklere rağmen 1.100 seviyesinin altına güçlenen Won, hem küresel risk iştahının hem de küresel ticaretin canlılığını onaylıyor.

Günün piyasalar açısından takip edilecek gelişmesi FED Başkanı Janet Yellen’ın konuşmasıy. Çünkü; Yellen’ın konuşmasında, başkanlık görevi sona erdikten sonra FED yöneticiliğini sürdürüp sürdürmeyeceği merak ediliyordu. Dün Türkiye için akşam saatlerinde Yellen, ABD Başkanı Donald Trump’a istifasını sundu. Böylece FED’in yeni başkanı görevine başlamak için yemin edince Yellen, FED’den ayrılacak. Yellen’ın yöneticilik görevinden ayrılmasının önemi ise şu anda FED Yönetim Kurulu’ndaki boşluklarla ilgili.  Yedi üyeden oluşan FED yönetiminde şu anda zaten 3 kişilik boşluk var. Yellen, başkanlığı bittikten sonra görevini bırakınca boşluk dört üyeye yükselecek ki başkan yardımcılığı görevi de bu dört boşluktan birisi. Hem yönetimdeki boşluklar hem de Yellen’ın tecrübesi  bir arada göz önüne alındığında Yellen’ın görevde kalması piyasalar açısından tercih ediliyordu. Trump’ın başkan adayı Jerome Powell, Bernanke – Yellen ekolünün para politikası anlamında devamı gibi görünüyor. Ancak yönetime bu denli yeni katılımın ardından ekolün belirli ölçülerde yönünü değiştirmesi mümkün. Özellikle finansal regülasyon anlamında yeni FED yönetiminin Bernanke – Yellen ekolüne nazaran konulara daha farklı yaklaştığını görebiliriz.

Veri tarafında öğleden sonra ABD’de açıklanacak konut satışları ve FED Şikago Şubesi’nin faaliyet endeksi izlenecek.

Merkez bankaları tarafında ise bugün Macaristan’ın para politikası kararı bulunuyor.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,23 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,9308 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.2717 -0.05%
Doğu Avrupa Kurları: 0.03%
EMFX: 0.00%
DXY: 94.1
Euro: 1.1735 0.02%
Japon Yeni: 0.04%
Hisse Oynaklığı (VIX): 10.7
Faiz Oynaklığı (MOVE): 48.1
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.36%
ABD Yüksek Getirili Özel Sektör Tahvilleri: 0.10%
ABD Hisseler: S&P500 0.13% Vadeli 0.23%
Altın (ons başına) 1280.1
Petrol: 62.3
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -3.45%
Türkiye ETF'i: -3.01%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): -0.03%
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): 0.50%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​