Kış mevsimi gün dönümü sabahına uyanırken Dolar maliyeti yükselişini sürdürüyor.

TSİ 19:28’de güneş ışınları Oğlak dönencesine dik gelecekler ve kuzey yarımkürede en kısa gün yaşanacak. Böylece kış mevsimi başlarken günler uzayacak. Yılın ilk çeyreğine denk gelen kış ayları (Ocak, Şubat, Mart) Türkiye’de iktisadi faaliyetin en yavaş geçtiği dönem. Bahar döneminde ekonomi tekrar hareketleninceye kadar iyi seyreden dış talebin ekonomiyi %5+ büyüme trendinde tutacağını düşünüyoruz.

Ekonomik açıdan bugün tüketici güven endeksleri günü. TSİ 10:00’da TÜİK ve TSİ 18:00’de Avrupa Komisyonu tüketici güven endekslerini açıklayacaklar. Avrupa’da tarihi seviyelere yakın seyreden tüketici güveni, yurt-içindeki zayıf görünümün telafisini sağlıyor (Şekil 1). Normal şartlarda 70 seviyesinin üzerine toparlanmasını beklediğimiz tüketici güven endeksinde, beklediğimiz görünümün önümüzdeki sene enflasyonun gerilemeye başlayıp kurun istikrar kazanmasıyla şekillenebileceğini düşünüyoruz. Avrupa’da ise artan istihdam ve merkez bankasının destekleyici politikaları, güven endeksinin güçlü seviyesini korumasını sağlayacaktır.

Şekil 1: Türkiye ve Avrupa’da tüketici güveninin seyri.

Kaynak: Bloomberg

ABD, TSİ 16:30’da üçüncü çeyrek büyüme verisini nihai şekilde açıklayacak. ABD’de büyüme genele yayılarak sürüyor. Yılın son döneminde yatırım harcamalarının büyümeye katkısını daha fazla gözlemledik. Önümüzdeki yıl tüketim talebinin üzerine yatırımların daha fazla katkı vermesi mümkün. FED’in mevcut faiz arttırım sürecini iyileşen küresel ekonomi şeklinde okumaktayız.

İlaveten ABD’de FED’in Şikago ve Philadelphia şubeleri, büyüme verisiyle aynı anda kendi faaliyet ve güven endekslerini açıklayacaklar. Philadelphia’nın güven endeksi güçlü seviyesini korurken, Şikago endeksinin yavaş yavaş enflasyon yönünde haberler vermesi mümkün. TSİ 18:00’de ise Conference Board, öncü göstergesini (LEI) açıklayacak. LEI, büyüme için iyi bir haberci ve pozitif değerlerin sürmesi bekleniyor.

Japonya Merkez Bankası (BoJ), sabahın erken saatlerinde yılın son toplantısını gerçekleştirdi. BoJ, para aynen sürdürürken Başkan Haruhiko Kuroda’nın konuşması bekleniyor. Avrupa yörüngesindeki merkez bankalarından Çekya da bugün para politikası kurulunu topluyor. Senenin başında kur çıpasından vaz geçen ve faizleri arttıran Çekya, yeni bir hamle öncesi BoJ gibi seneyi değişiklik yapmadan kapayabilir.

Her Perşembe gibi TSİ 14:30’da döviz tevdiat hesaplarını (DTH) ve sermaye hareketlerini izleyeceğiz. Küresel “senkronize” büyüme konjonktüründe risk iştahı canlı ve sermaye hareketlerinin yönü gelişmiş ülkelerden gelişen ülkelere şeklinde devam ediyor. FED’in faiz arttırımları, sermayeyi daha masraflı hale getirmekle birlikte hareketin yönü aynı. Gelişen ülke varlık fiyatlamaları açısından sermaye hareketinin yönü daha belirleyici değişken.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,02 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8258 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.1877 -0.25%
Doğu Avrupa Kurları: 0.03%
EMFX: 0.01%
DXY: 93.3
Euro: 1.1875 0.03%
Japon Yeni: 0.00%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.7
Faiz Oynaklığı (MOVE): 50.0
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.48%
ABD Hisseler: S&P500 -0.08% Vadeli  0.02%
Altın (ons başına) 1267.9
Petrol: 64.5
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): 0.17%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​