Davos haftasına Türkiye Cumhuriyeti’nin “Zeytin Dalı” harekatıyla başlıyoruz.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısı İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleşecek. Zirvede geçtiğimiz yıl Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in konuşması yakından izlenmişti. Şi, ABD’de Donald Trump’ın başa geçtiği konjonktürde içe kapanma risklerine karşı dışa açılma mesajını pekiştirmişti. Bu sene Hindistan’ın Başbakanı Narendra Modi’nin açılış konuşmasında söyleyecekleri yakından izlenecek. Çünkü; Hindistan kendisini, Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” projesinin dışında tutuyor. Küresel ekonominin ana tartışma konularından gelir dağılımının iyileştirilmesi de Davos’da bu sene izlenecek konu başlıklarından. Trump’ın Davos’a katılımı kesin görünmüyor. Ancak eğer katılırsa konuşmasında kendi görüşlerini empoze etmeyi sürdüreceği düşünülüyor. IMF de bugün Davos’da küresel ekonomiyi değerlendirdiği “Görünüm” raporunu açıklayacak.

Cuma akşamı ABD’de, senatörler federal hükümetin finansmana erişimini engellediler. Böylece federal hükümetin bazı işlevleri geçici bir süre tatil edildi. Federal hükümetin tatil edildiği dönemlerde çeşitli istatistik açıklamalarında aksaklıklar yaşanabiliyor. Bu haftanın sonunda – Cuma günü – ABD’de dayanıklı mal (demirbaş) siparişleri ve dördüncü çeyrek büyüme verisi kesintiye uğrayabilir. Federal hükümet tatilinin piyasa ve reel ekonomi etkisi tatilin süresiyle ilgili bir konu. Çalışanların ücretleri genellikle tatil dönüşünde ödendiği için tüketim talebinde ciddi bir kayıp ortaya çıkmıyor. Tatilin çok uzun sürmemesi durumunda güçlü seyreden ABD ekonomisine yaklaşık %0,1 oranında tesir beklenebilir ki bu değer göz ardı edilebilir. Bunun haricinde S&P500, federal hükümet tatillerine tepkisiz. Tatillerin S&P500 getirisi üzerine ortalama etkisi sıfır (%0) çıkıyor. En son 2013 yılında tatil tecrübesi yaşamıştık. O dönemde ABD ekonomisi %4 oranında büyümeyi başarırken piyasalar değer kazanmışlardı.

“Zeytin Dalı” harekatının dışında bu hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantıları, ABD’deki federal hükümetin finansman krizi ve Davos zirvesi fiyatlamalarda etkili olabilecek diğer ana gelişmeler. Veri tarafında Avrupa’da PMI verileri, ZEW – IFO anketleri, Çin’de şirket karları izlenecek. Yurt-içinde de anket göstergeleri veri setini oluşturacaklar. Yarın tüketici güven endeksini, Perşembe günü de merkez bankasının İktisadi Yönelim Anketi’nde (İYA) reel kesim güven endeksini gözlemleyeceğiz.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,1 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,8265 seviyesinden geçiyorlar.