Çin piyasalarının yeni yıl tatilinden döndüğü günde reel sektör verilerine odaklanacağız.

Önce Almanya’da TSİ 12:00’de IFO anketi açıklanacak. IFO, reel sektör temsilcileriyle gerçekleştirilen bir anket. Örneklemi, 7bin kişiden oluşuyor. Gelişmiş Ülkeler’de hız kesen tüketim ve üretim dinamiğinin IFO endekslerinde nasıl karşılık bulduğunu izleyeceğiz.

Tıpkı;

  • Tüketici güveni,
  • ZEW anketi, ve
  • PMI değerlerindeki

gibi IFO endeksleri de bugün sınırlı kayıplar verebilir.

Öğleden sonra TSİ 14:30’da yurt-içinde İktisadi Yönelim Anketi’ni (İYA) gözlemleyeceğiz. Merkez bankasının açıkladığı ankette;

  • Kapasite kullanımındaki seyri,
  • Yatırım iştahını,
  • Reel kesim güven endeksini,
  • İstihdam eğilimini,
  • İhracat siparişlerini ve uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü, ve
  • Girdi, satış maliyetlerine yönelik değerlendirmeleri

gözlemleyeceğiz.

Kasım ayında %80 oranına yaklaşan kapasite kullanımı son iki aydır düşüş içerisinde. Ancak üretimin aynı dönemde güçlü seyrettiğini biliyoruz. Kapasite kullanımındaki düşüş, kurulu kapasitenin artışıyla ilişkilendirilebilir. Kurulu kapasitenin artması, yeni yatırım demek (Şekil 1).

Şekil 1: Kurulu kapasitenin zorlanması, özel sektörde yeni yatırım planlarını beraberinde getiriyor.

Kaynak: TCMB

Enflasyon oranlarındaki düşüş, reel bazda Türk Lirası’nın benzer ülkelerin kurlarına karşı rekabet edebilir seviyelerde tutmakta. Bu anlamda, reel kurun mevcut seviyesinin üreticilere ne ölçüde fiyat avantajı sunduğuna bakacağız. Dez-enflasyon, nominal kurda değer kaybı ihtiyacını azaltıyor. Küresel ekonominin canlı seyrettiği, Avrupa’da güçlü büyüme konjonktüründe kur seviyesi, Türkiye’nin imal ettiği ürünlere yönelik talebi canlı tutabilir (Şekil 2).

Şekil 2: Dış talep güçlü seyrederken kur seviyesinin sunduğu fiyatlama avantajı imalat sanayisini destekleyebilir.

 

Kaynak: TCMB, Bloomberg, Ziraat

Petrol fiyatlarındaki artış oranı bu sene diğer hammaddelerin fiyat artışları gibi sakin. Dünya genelinde üretici fiyatları enflasyonu, gerileme eğiliminde. Buna istinaden üreticilerin, girdi maliyetlerini nasıl yönettiklerini ve önümüzdeki dönemde satış fiyatlarını ne ölçüde ayarlamayı düşündüklerini de anlayacağız (Şekil 3).

Şekil 3: Üreticilerin girdi maliyetlerini nasıl yönettikleri ve satış fiyatlarını ne ölçüde ayarlayacakları genel fiyat seviyeleri üzerindeki belirleyici faktörlerden.

 

Kaynak: TÜİK, TCMB, Ziraat

Son olarak bu sene “+2” sloganıyla sürdürülen “İstihdam Seferberliği”nin iş dünyasında nasıl karşılık bulduğuna da bakacağız (Şekil 4).

Şekil 4: “İstihdam Seferberliği” kampanyası, iş dünyasında pozitif karşılık bulurken işverenler, istihdamı arttırma planları yapıyorlar.

 

Kaynak: TCMB

Her Perşembe günü gibi TSİ 14:30’da sermaye akımlarını ve döviz tevdiat hesapları (DTH) açıklanacak.

ABD’de TSİ 18:00’de Conference Board’un Öncü Göstergesi’ni (LEI) ve TSİ 19:00’da FED’in Kansas City Şubesi tarafından açıklanan faaliyet endeksini izleyeceğiz.

İngiltere ise TSİ 12:30’da büyüme verisini güncelleyecek.

Merkez bankaları tarafında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ve Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) açıklayacağı toplantı tutanaklarını göreceğiz. FED’in New York Şubesi’nden emekliye ayrılmak üzere Başkan William Dudley’in konuşması ise TSİ 18:00’de.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,44 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7934 seviyesinden geçiyorlar.

​​​​