Geleneksel açıdan Türkiye'nin kredi notunda derecelendirme kuruluşları yüksekten başlayarak, Fitch, Moody's ve S&P şeklinde sıralanıyorlar. Bu nedenle S&P'nin notunu diğer iki kuruma göre bir basamak aşağıda tutması normal karşılanabilir. Ancak, küresel senkronize büyüme konjonktüründe her geçen gün Türkiye'nin makroekonomik öngörülebilirliği artıyor. Artık Türkiye'nin %5+ büyüme ülkesi özelliği konusunda fazla tartışma alanı kalmadı. İlaveten kamu maliyesinde disiplinin ortadan kaybolmadığı da belirginleşti. Çünkü; Türkiye'nin 2017 yılı bütçe açığı Orta Vadeli Program'da öngörülen %1,9 oranına göre çok daha iyi bir seviyede %1,5 oranında gerçekleşti. Bir ülkenin borç ödeme kapasitesinin en önemli belirleyicisi büyüme oranına karşın borçluluğun ne şekilde değiştiğidir. Türkiye, büyüme oranını hızlandırırken, borçluluğunu güçlü mali disiplin sayesinde %30 oranının altında tutabiliyor. Uygulanan “İstihdam Seferberliği” ülkenin iktisadi faaliyetini, kamu maliyesini ve finansal istikrarını pozitif etkilemekte. İşsizlik, istikrarlı bir şekilde %10 oranına doğru iyileşirken, Hazine Müsteşarlığı'nın borçlanma gereksinimi azalıyor. Senenin başındaki ihalelerde, borç çevirme oranlarının hem azaldığını hem de beklentilere göre daha iyi seyrettiğini gözlemliyoruz.

Kredi notları, hızlı değişen göstergeler değiller. Not arttırım ve azaltımlarının gerçekleşmesi için zaman gerekiyor. Bu nedenle S&P'nin ülke notunu mevcut seviyesinde koruması beklenebilir. Ancak çizdiğimiz konjonktürde ülkenin makroekonomik öngörülebilirliği ve borç geri ödeme kapasitesi artarken, görünümün negatiften durağana yükseltilmesini beklemekteyiz.

S&P dışında ekonomi gündemi açısından sakin bir gün geçireceğiz. TSİ 10:00'da Almanya büyümesinin kompozisyonunu görme şansı bulacağız. Almanya, büyüme verisini güncellerken; tüketim, yatırım, kamu harcamaları ve ihracat detaylarını kamuoyuna açıklıyor. Almanya'nın büyümesi yatırım ve ihracat ağırlıklı sürdükçe Türkiye'nin sanayisi pozitif etkileniyor (Şekil 1). Bugünkü veride, ihracatın dönemsel %2,2 oranında, yatırımları da dönemsel %0,5 oranında artması bekleniyor.

Şekil 1: Geçtiğimiz yıl toparlanan Dünya ticareti ve güçlenen Avrupa ekonomisi, küresel değer zincirine entegre Türkiye sanayisinde üretimi hızlandırdı.

 

Kaynak: TÜİK, Bloomberg, Ziraat

Almanya’nın büyüme detayları dışında Euro Bölgesi enflasyonu TSİ 13:00’de nihai değerini alacak.

Merkez bankaları tarafında FED, 2018 yılı para politikası raporunu Meclis’e sunacak. Türkiye için akşam saatlerinde FED yöneticilerinin konuşma programları bulunuyor.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,3 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7834 seviyesinden geçiyorlar.