Merkez bankaları haftasına Japonya’da Başbakan Shinzo Abe’nin kazandığı seçim ile uyanarak başlıyoruz.

Bu hafta Perşembe günü,

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ve
  • Avrupa Merkez Bankası (ECB);

Cuma günü de,

  • Rusya Merkez Bankası (CBR)

para politikası kararlarını açıklayacaklar.

İlaveten; Kanada, Brezilya, İsveç, Norveç, Macaristan, Kolombiya ve çeşitli Afrika ülkeleri para politikası kararı açıklayacaklar arasında.

Gelişmiş Ülkeler küresel “reflasyon” teması dahilinde faizlerini arttırıyorlar.

ABD, 2015 yılı sonunda başladığı faiz arttırımlarını Aralık ayında sürdüreceğe benziyor. 2018 yılında faizlerin %2 oranına ulaşması mümkün.

İngiltere, 2015 yılında ABD ile eşlenmişti (entanglement). Hatta İngiltere’nin ABD’den önce faiz arttırıp arttırmayacağı tartışılmaktaydı. İngiliz Sterlini 1,60 seviyesi yakınına kadar güçlenmişti. Bugün İngiliz Sterlini 1,30 seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor. Çünkü; arada İngiltere iç ve dış siyasette beklenmedik gelişmelerle karşılaştı. Ancak yine de İngiltere, ABD’nin ardından faiz arttıracak ikinci ülke konumunda. İngiltere Merkez Bankası (BoE), önümüzdeki hafta toplanacak.

Japonya’da Abe’nin seçimleri kazanmasıyla genişlemeci para ve maliye politikalarının sürmesi beklenebilir.

ECB ise 2018 yılında varlık alımlarını sonlandıracağa benziyor. Ancak faiz arttırımı 2019 yılında beklenmeli. Geçtiğimiz yıl ECB “daha düşük miktar ancak daha uzun süre” felsefesini benimsemişti. Böylece siyasi açıdan zor görünen 2017 yılı boyunca Avrupa ekonomisi siyasi şoklara karşı güvence altındaydı. Önümüzdeki yıl İtalya’da seçimler var. Mevcut konjonktürde ECB, “daha düşük miktar ancak daha uzun süre” felsefesini koruyacağa benziyor. ECB, Perşembe günü varlık alımlarını 30 milyar Euro tutarına düşürüp varlık alımlarını dokuz ay boyunca sürdürmeyi açıklayabilir. Bizim de katıldığımız Bloomberg anketindeki beklenti bu yönde şekillendi.

Gelişen Ülkeler’i ikiye ayırmak gerekiyor: Deflasyon / düşük enflasyon ve yüksek enflasyon ülkeleri şeklinde.

Deflasyon / düşük enflasyon ülkeleri arasında Güney Kore, Polonya, Romanya, Çekya gibi ülkelerde faizler artış baskısıyla karşı karşıya. Bunda küresel reflasyonun payı var. İlaveten örneğin Euro Bölgesi yörüngesindeki Doğu Avrupa, ana merkez bankası ECB’den etkileniyor. Geçen hafta Güney Kore, faizi sabit tutarken bir üye çekimser oy kullandı. Güney Kore, bu yıl faiz arttırabilir. Güney Kore Wonu için takip ettiğimiz seviye 1.150. Şu anda 1.132’den işlem gören Won, iyimser risk iştahının yansıması.

Enflasyonist ülkelerde ise faiz indirim döngüsüyle karşı karşıyayız. Kur ve risk primi ile geçtiğimiz yıllarda bu ülkelerin kurları aşırı değer kaybetmişti. Kurdaki aşırı değer kaybına istinaden faizler de fazla yükseldiler. Kurların istikrar kazanmasıyla enflasyon gerilerken faizler de normalleşiyorlar. Güney Afrika, Rusya, Brezilya akla ilk gelen ülkeler. Latin (Güney) Amerika da genel anlamı ile faiz indirmekte. Arada iki tane istisna ülke var: Türkiye ve Meksika. Meksika faiz arttırımlarını durdurdu. Enflasyon geçen ay %6,4 oranına gevşedi. Önümüzdeki süreçte Meksika Merkez Bankası (Banxico) faiz indirimi için kendisini beklemede tutuyor. TCMB de Banxico ile benzer noktada. Enflasyon, Mart ayına ulaştığımızda tüketiciler için %7’lere, üreticiler için %8’lere düşeceğe benziyor. Böyle bir ortamda Mart ayına kadar politika duruşunun sıkı kalması beklenebilir. Rusya ise Cuma günü 25 ila 50 puan seçiminde faiz indirimlerini sürdürebilir.

Hafta genelinde ABD’de Eylül ayı dayanıklı mal (demirbaş) siparişlerini ve üçüncü çeyrek büyümesinin ilk tahminini göreceğiz. Avrupa’da PMI’lar yılın son çeyreğine nasıl başladığımızı gösterecek. Benzer şekilde İktisadi Yönelim Anketi (İYA), Türkiye’de iktisadi faaliyetin son çeyreğe üçüncü çeyrekten ne kadar momentum taşıdığını söyleyecek.

Bugün veri takvimi neredeyse boş. Sabahtan TSİ 10:00’da yurt-içi tüketici güven endeksini izleyeceğiz. Endeks seyrinin, iktisadi büyümeyi yansıtmadığı görüşündeyiz (Bilgi Notu: Kendine Güven, 28 Ağustos 2017). Reel kesime yönelik endekslerle tüketici endeksi arasında ayrışma söz konusu (Şekil 1). Endeksin 70 üzeri seviyelerde artış eğiliminde yol almasını bekliyoruz. Endeksin bugün mevcut 67,7 seviyesinden 70 üzerine dönüp dönmediğini izleyeceğiz. Akşamüzeri Avrupa Komisyonu’nun tüketici güven endeksini ve FED’in Şikago Şubesi’nin faaliyet endeksini izleyeceğiz. Çin’de de konut fiyatları verisi takip edilecek.

Şekil 1: Reel kesim ve tüketici güveni arasındaki ayrışma.

Kaynak: TÜİK, TCMB, Ziraat

S&P500, vadeli işlemlerde %0,05 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,6879 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.0138 -0.40%
Doğu Avrupa Kurları: -0.16%
EMFX: -0.08%
DXY: 93.8
Euro: 1.1767 -0.14%
Japon Yeni: -0.22%
Hisse Oynaklığı (VIX): 10.0
Faiz Oynaklığı (MOVE): 54.0
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.38%
ABD Hisseler: S&P500 0.51% Vadeli 0.05%
Altın (ons başına) 1276.0
Petrol: 57.9
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -0.30%
Türkiye ETF'i: -0.49%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 0.25%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​