Avrupa’da PMI günü sabahına Japonya’nın güçlü PMI verisiyle uyanıyoruz.

Japonya’da az önce açıklanan yılın ilk PMI verisi imalat sanayisindeki gücü bir kere daha ortaya çıkardı. Ocak ayı için açıklanan geçici PMI değeri 54,4 ile 2014 yılı Şubat ayından beri – neredeyse son dört senenin – en yüksek seviyesine ulaştı. Üstelik; sipariş endeksi 56 değerine yükselirken, stoklarda düşüş kaydedildi. Bunun anlamı sanayicilerin küresel talep miktarını karşılamakta zorlanmaları. Küresel kurulu kapasitenin zorlanmasına istinaden Dünya ekonomisinde yatırım harcamalarının artma eğilimine girdiğini irdelemiştik (Yatırımlar, Küresel Sanayi ve İktisadi Konjonktür, 10 Ocak 2018). Dünya sanayicileri bir süredir talebi karşılamakta zorlandıklarını açıklayan ifadeler kullanıyorlar. Önümüzdeki dönemde üreticiler mevcut arz-talep dengesizliğinde satış fiyatlarını yukarı çekebilirler. İthal mal fiyatlarındaki baskının sürmesi mümkün. Çizdiğimiz tablo, Türkiye’nin üretici fiyatları endeksi (ÜFE) için enflasyonist risk demek.

Japonya’nın ardından sabahtan Avrupa’da Ocak ayı için geçici PMI verileri açıklanacak. Fransa ile TSİ 11:00’de başlayacak veri akışı yarımşar saat ara ile Almanya ve Euro Bölgesi’nin geneli için sürecek. Avrupa PMI’larında yeniden sektörel ayrışma öne çıkmaya başladı.

2015 – 2016 döneminde hizmet sektörü imalat sanayisine göre daha güçlüydü (Şekil 1). Avrupa’daki toparlanmanın akıbetini ve merkez bankasının para politikasının başarısını imalat – hizmet makasının kapanmasına bağlamıştık. Şimdi 2018 yılının başında imalat sanayisi hizmet sektörünü geçmiş durumda.

Şekil 1: Avrupa iktisadi faaliyetinin sektörel bazda ayrımı (PMI değerleri).

Kaynak: Bloomberg

Avrupa’dan gelecek verilerde bugün hizmet sektörünün hızını arttırmasını, imalat sanayisinin bir nebze hız kesmesini bekliyoruz. Ancak PMI’lar yayılım endeksleri. 50 eşik seviyesinin üzerinde kalındığı sürece, ekonomi büyüyor demektir. İmalat sanayisindeki hız kesmeyi; saatte 120 km süratle seyreden bir arabanın fren yapmak yerine gazı azaltarak saatte 100 km sürate düşmesi gibi düşünmek gerekiyor. Avrupa’da büyüme geçen sene güçlüydü, bu yıl da güçlü.

PMI akışı, öğleden sonra TSİ 17:45’de ABD’nin değeriyle tamamlanacak.

Öğlen TSİ 12:30’da ise İngiltere’de işsizlik oranı açıklanacak. İngiltere’de bu yıl içerisinde istihdam piyasasının bir nebze güç kaybetmesi bekleniyor. Son aylarda gözlemlenen yavaşlamanın ne kadar kalıcı bir trende dönüşüp dönüşmeyeceği merak konusu. FED’in ardından faiz arttıran İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) bu yılki kararları istihdam piyasasının seyri etrafında şekillenebilir.

Brezilya’da bu sene Ekim ayında başkanlık seçimi düzenlenecek. Gelişen Ülkeler son yıllarda genellikle siyasi risk primi etrafında fiyatlanıyorlar. Bugün yargı, ülkenin önceki başkanlarından Luiz Inacio “Lula” da Silva için kararını açıklayacak. Güncel kamuoyu araştırmaları, Lula’nın anketlerde önde gittiğini gösteriyor. Piyasa ise Lula’ya endişeyle yaklaşmakta.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,03 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7674 seviyesinden geçiyorlar.

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​