PMI günü sabahına piyasada yeni bilgi arayışı ile uyanıyoruz.

Ekonomik veri gündeminin sakin geçeceği günde Çin ve Almanya siyaseti izlenecek.

Çin’de parti kurultayı tamamlanırken yeni yönetim kadroları şekillenecek.

Almanya’da ise seçimlerin ardından Meclis ilk defa toplanacak. Maliye Bakanı Wolfgang Schauble’nin mevcut görevini bırakarak meclis başkanlığına seçilmesi bekleniyor. Başbakan Angela Merkel, seçimlerden istediği sonucu alamadı. Çok partili koalisyona zorlanan Merkel, deneyimli maliye bakanını partiler üstü konuma taşıma arayışında. Merkel’in hedefi Almanya’yı, Avrupa’nın lideri şeklinde konumlandırmak. Bunun için Avrupa Birliği’nde (AB) entegrasyonu güçlendirmesi gerekiyor. Schauble, güçlü AB’den yana bir siyasetçi. Çok partili koalisyonda harmoniyi sağlayabilmek için; AB yanlısı, deneyimli bir siyasetçinin meclis başkanlığına seçilmesi yasama tarafında AB projesini güvenceye alabilir. İlaveten maliye bakanlığı, koalisyon kurma sürecinde uzlaşmayı sağlayacak parça niteliğinde. Schauble hamlesiyle Merkel ve AB yanlısı kanat bir taş ile iki kuş vurmayı amaçlıyor.

Alman siyaseti, Euro fiyatlamasındaki etki gücü yüksek değişken. AB yanlısı gelişmeler, Euro’yu güçlendirecektir.

Macaristan’da TSİ 15:00’de merkez bankası para politikası kararını açıklayacak. Macaristan’ın Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) önce hamle yapması beklenmiyor. Bu sene para politikasını makro-ihtiyati tarafta rahatlatan kurum, ECB yörüngesinde zorlanan merkez bankaları arasında. ECB’nin para politikası; İsviçre, Doğu Avrupa, ve İskandinavya merkez bankalarını doğrudan etkiliyor. Güncel toplantısında İsviçre, karar metninde çok sınırlı bir değişim gerçekleştirdi. İskandinavya tarafında henüz majör değişiklik için sinyal görmedik. Demek ki ECB yörüngesinde “daha düşük miktar ancak daha uzun süre” yaklaşımı beklentisi hakim.

Ekonomik veri takviminde bugün sabahtan Avrupa’da Ekim ayına ilişkin geçici PMI değerlerini göreceğiz. TSİ 10:00’da Fransa ile başlayacak veri akışı, yarım saat aralıklarla Almanya ve Euro Bölgesi’nin geneli için sürecek. Avrupa’da iktisadi faaliyet, momentumunu yılın son çeyreğine taşımışa benziyor. Şu ana kadar açıklanan anket ve diğer göstergeler canlılığı yansıtmakta. Hatta yılın son çeyreğinde iktisadi faaliyetin hızını arttırma şansı var. Dün Türkiye’de tüketici güven endeksi bir kere daha düşmesine karşın Avrupa’da güçlendi (Şekil 1). TSİ 11:00’de ECB, kredi anketini de yayımlayacak. Kredi anketinde reel sektör ve hane-halkının borçlanma eğilimlerini, finansal koşulları görebiliyoruz. Kredi anketi ve PMI verileri bir arada incelendiğinde Avrupa ekonomisinin yılın son çeyreğindeki performansını öngörebileceğiz.

Şekil 1: Avrupa ve Türkiye tüketici güven endeksleri ayrışması.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

PMI veri akışı öğleden sonra ABD’de devam edecek. İlaveten FED’in Richmond Şubesi TSİ 17:00’de faaliyet endeksini açıklayacak. ABD’de şu anda ekonomik açıdan dikkat çeken bir veri bulunmuyor. Kasırgaların etkisi sınırlı kaldı. Cuma günü üçüncü çeyrek verisinde kasırgaların sınırlı etkisini somut şekilde görebiliriz. ABD’deki güncel konular Başkan Donald Trump’ın vergi reformlarını hayata geçirip geçiremeyeceği ve FED’in başkanlığına kimi atayacağı.

Yurt-içinde sabahtan TSİ 10:00’da Eylül ayı konut satışları açıklanacak. Türkiye’de konut satışları bu yıl her ay ortalama %2,7 oranında artış kaydetti. Konut satışlarının arttığı iktisat ikliminde tüketici güvenindeki gerileme uyumsuz kalıyor.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,06 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7068 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.0349 0.15%
Doğu Avrupa Kurları: 0.12%
EMFX: 0.08%
DXY: 93.7
Euro: 1.1767 0.15%
Japon Yeni: 0.10%
Hisse Oynaklığı (VIX): 11.1
Faiz Oynaklığı (MOVE): 54.1
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.37%
ABD Hisseler: S&P500 -0.40% Vadeli 0.12%
Altın (ons başına) 1282.8
Petrol: 57.5
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -2.36%
Türkiye ETF'i: -2.81%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): -0.34%
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): 0.08%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​