24 Kasım Öğretmenler Günü'nde reel sektöre yönelik açıklanacak anketleri gözlemleyeceğiz.

İlk olarak; öğlen Almanya’da açıklanacak IFO anketini gözlemleyeceğiz. IFO ile ilgili beklentilerimizi daha önce paylaştık: Avrupa PMI Değerleri, Alman Ekonomisi ve Küresel Ticaret (23 Kasım 2017). IFO’nun sektörel endeksleri yurt-içindeki sanayinin seyri için işlevsel göstergeler.

Öğleden sonra TSİ 14:30’da merkez bankasının İktisadi Yönelim Anketi (İYA) açıklanacak. Böylece yurt-içi sanayideki gelişmeleri doğrudan anlayabileceğiz. Küresel ticaretteki canlılığa karşın Türk Lirası’ndaki değer kaybının reel sektör güven endeksini ne ölçüde etkileyeceğine bakacağız. Reel sektör güven endeksi 2011 yılından beri en yüksek seviyesinde. Benzer şekilde kapasite kullanımı ise 2008 yılından beri en yüksek seviyesinde. Normal koşullarda küresel canlılığa istinaden güven endeksinde artış eğiliminin sürmesini beklerdik. Hem mevsimsel nedenlerle iç piyasadaki hız kaybı hem de kurda artan oynaklık nedeniyle güven endeksinde hafif gerilemeyle karşılaşabiliriz. Yine de her iki göstergenin yüksek seviyelerini korumasını bekliyoruz (Şekil 1).

Şekil 1: Kapasite kullanım oranı ve reel sektör güven endeksinin seyri.

Kaynak: TCMB, Bloomberg, Ziraat

İlaveten İYA’da, satış fiyatı ve istihdam beklentileri ile sipariş ve stok seviyeleri önümüzdeki dönem için belirleyici göstergeler. Üretici fiyatları enflasyonunun %17,3 oranında seyrettiği ortamda sanayide girdi maliyetlerinin değişimini izlemek gerekiyor (Şekil 2). İlaveten stok seviyelerine bağlı girdi maliyetlerinin satış fiyatına nasıl yansıtılacağı da fiyat endekslerini etkilemekte. Londra Metal Borsası’nda metal fiyatları Ekim ayından sonra yeni bir zirve gerçekleştirmediler. Stoklarda ise iç talepteki yavaşlamaya bağlı artış bekliyoruz. Dün Avrupa’da açıklanan PMI verilerinde sipariş hacimleri yüksek çıktı. Buna istinaden bugün İYA’da yurt-dışı sipariş miktarında artış görmeyi bekliyoruz.

Şekil 2: İYA’da satış fiyatı beklentileri ve üretici fiyatları enflasyonu.

Kaynak: TÜİK, TCMB, Ziraat

Moody’s ve S&P, Güney Afrika’nın kredi notunu gözden geçirebilirler. Güney Afrika’nın kamu maliyesi nedeniyle kredi notu düşürülebilir (Güney Afrika Randı ve Kredi Notları, 10 Kasım 2017).

S&P500, vadeli işlemlerde yatay seyrederken, Dolar / TL kotasyonları 3,9219 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.2858 -0.05%
Doğu Avrupa Kurları: 0.05%
EMFX: -0.01%
DXY: 93.1
Euro: 1.1855 0.03%
Japon Yeni: -0.11%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.9
Faiz Oynaklığı (MOVE): 46.9
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.33%
ABD Yüksek Getirili Özel Sektör Tahvilleri: 0.02%
Altın (ons başına) 1292.2
Petrol: 63.4
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -0.78%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): -0.37%
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): -0.42%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​