Reel sektöre yönelik anket sonuçlarını izleyeceğimiz günde Avrupa Merkez Bankası (ECB), para politikası kararını açıklayacak.

Türkiye ve Almanya’da reel sektörün durumunu vakitlice gösteren iki anket gündemi oluşturuyor:

  • TSİ 14:30’da merkez bankası İktisadi Yönelim Anketi (İYA), ve
  • TSİ 12:00’de Almanya’da IFO anketi.

Dün Avrupa’dan gelen PMI verileri, sektörel anlamda ekonominin genele yayılarak güçlü seyrettiğini gösterdi (Erken Ekonomi Brifingi, 24 Ocak 2018). Salı günüyse yurt-içinde tüketici güveninin toparlanmaya başladığını gözlemlemiştik. Avrupa değer zincirinin parçası konumundaki Türkiye sanayisinden bugün pozitif veriler görmeyi bekleriz. Tüketici güvenine yansımaya başlayan iyimserliğin iş dünyasında da karşılık bulması mümkün (Şekil 1).

Şekil 1: Türkiye’de tüketicilerin ve üreticilerin ekonomiye duydukları güvenin seyri.

Kaynak: TCMB, TÜİK

Yurt-dışında ECB öncesinde Norveç Merkez Bankası’nın faiz kararını TSİ 12:00’de izleyeceğiz. ECB’nin TSİ 15:45’de açıklanacak kararından daha önemlisi TSİ 16:30’da Başkan Mario Draghi’nin basın toplantısında söyleyecekleri. Bloomberg Haber Ajansı tarafından düzenlenen ve bizim de katıldığımız ankette, ECB’nin para politikasını normalleştirme beklentileri öne gelmeye başladılar. Bugün parametrelerde değişiklik beklenmiyor. Mart ayında sözle yönlendirmede ayarlamalar görmemiz mümkün. Haziran ayında ise ECB’nin varlık alımlarını ne zaman sonlandıracağının açıklanması bekleniyor. Euro’daki değer kazancının hızlanmaya başladığı konjonktürde Başkan Draghi bugün basın toplantısında telkin edici yaklaşabilir.

Öğleden sonra Rusya’da işsizlik, perakende satışlar, ücret ve nakliyat verileri açıklanacak. ABD’de ise konut piyasasına ilişkin veriler ve Conference Board’un Öncü Göstergesi (LEI) izlenecek (Şekil 2).

Şekil 2: Conference Board’un öncü göstergesi (LEI), ABD büyümesindeki dinamizmi yansıtıyor.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,04 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7401 seviyesinden geçiyorlar.

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​