ABD’de büyüme günü sabahına Başkan Donald Trump’ın “güçlü Dolar” söylemiyle uyanıyoruz.

Dolar’daki hızlı değer kaybetme sürecine Trump müdahil oldu ve ABD Doları’nı daha güçlü görmek istediğini belirtti. Trump’ın açıklamalarının ardından 1,25 seviyesine kadar güçlenen Euro / Dolar paritesinin geri çekildiğini gözlemliyoruz.

Trump’ı bugün Davos’da konuşurken izleyeceğiz. Kendine has, Amerika’ya öncelik tanıyan retoriğini kullanmasını bekliyoruz. Trump ile birlikte Davos’un kapanışında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, ve IMF Başkanı Christine Lagarde’ın küresel ekonomi görünümüne ilişkin yorumları da takip edilecek.

TSİ 16:30’da ABD’de yılın son çeyreğine ilişkin büyüme verisi ve Aralık ayı dayanıklı mal (demirbaş) siparişleri verisiyle birlikte açıklanacak. ABD ekonomisinde kasırgaların yarası hızlı sarıldı. Ekonominin %3 üzerindeki büyüme performansını koruduğu düşünülüyor. Yatırımlar ise küresel imalat sanayisindeki güçlü seyre bağlı artış eğiliminde (Şekil 1). Dayanıklı mal siparişlerinin bugün aylık %0,8 oranında artması bekleniyor.

Şekil 1: Yatırımlar, küresel büyümeyi destekler hale geldi.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

Öğlen saatlerinde İngiltere’nin son çeyrek büyüme verisini gözlemleyeceğiz. Büyümenin üçüncü çeyrekteki gibi dönemsel %0,4 oranında artması bekleniyor.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,19 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7509 seviyesinden geçiyorlar.

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​