Yoğun geçen bir hafta sonunun ardından temkinli risk iştahı ile Pazartesi sabahına uyanıyoruz.

Not: Perşembe günü ABD Dış-işleri Bakanı Rex Tillerson Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Lira varlıklar için fiyatlamayı Tillerson’un ziyareti belirleyecektir. Lira varlıkların bu hafta küresel emsallerinden ve risk iştahından iyi yönde ayrıştıklarını görebiliriz.

Katalizörler

1. Almanya’nın Saarland eyalet seçimlerinde Merkel’in partisi Hristiyan Demokratlar galip geldiler. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti, deneyimli diplomat Martin Schulz’u Başbakan adayı açıkladıktan sonra partinin kamuoyu yoklamalarında oy oranı yükselmiş ve Merkel’in dördüncü kez seçilme şansı azalmıştı. Ufak bir eyalet Saarland seçimleri öncesinde Sosyal Demokratlar olası farklı koalisyon alternatiflerini gündeme getirdiler ve seçmenden kabul görmediler. Saarland seçimi mevcut Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat – Sosyal Demokrat koalisyonunun Eylül ayı seçimleri sonrasında aynen sürebileceğini gösteriyor.

2. Roma kentinde bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) liderleri ortak güvenlik konusunu ele aldılar. AB, 1957 yılında Roma’da altı ülke (Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya, Lüksemburg ve Belçika) arasında imzalanan anlaşma ile kurulduğu için sembolik değeri yüksek bir toplantıydı. 60 yıl sonra liderler aynı kalemle kararnameyi imzaladılar. 29 Mart Çarşamba günü İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini (Brexit) başlatmadan liderlerin Roma’da toplanması birlik üyesi ülke halklarında Avrupa projesini pekiştirmeyi amaçlamaktaydı. Brexit referandumu sonrasında AB’den ayrılma momentumu yeni domino taşları düşüremiyor. Hollanda’daki seçimlerde AB karşıtı parti beklenen desteği bulamazken Fransa’da AB karşıtı LePen’in ikinci turda kazanma şansı düşük görünüyor. AB’nin üye ülkelere daha dengeli yaklaşımı için tek tip zorlayıcı şartlar yerine her ülkenin kendi durumuna göre “çok hızlı” (multi-tier / multi-speed) şeklinde ifade edilen esnek bir yapıya doğru evrilmesi mümkün.

3. Bulgaristan’daki seçimlerde merkez sağ GERB %32 oy oranı ile seçimlerden birinci parti çıktı. NATO ve AB eksenli politikalardan yana GERB’in seçimleri kazanması AB’nin refah düzeyi en düşük ülkesinde bile halen destek bulabildiğini gösteriyor. GERB’in mali disiplin dahilinde ekonomik reformları zamana yaygın sürdürmesi bekleniyor.

4. Kuveyt’de gerçekleşen OPEC toplantısında üretim kesintisinin uzatılması yönünde görüş birliği ortaya çıktı. Ancak OPEC-dışı petrol üreticilerinden Rusya henüz görüş vermek için erken ifadesini kullandı. Cuma günü Rusya Merkez Bankası, işaret mahiyetinde 25 baz puan faiz indirimine gitti. Ruble’ye değer kaybettirmeyi amaçlayan Rus ekonomi yönetimi petrol fiyatlarında Ruble’ye ekstra güç kazandıracak bir değerlenme beklentisi içinde bulunsaydı daha güçlü faiz indirimine gidebilirdi. Rusya bu sene için varil başına 40 ABD Doları petrol fiyatı beklentisiyle hesaplarını düzenlemekte. İlaveten toplantıda kota uygulamasına rağmen stokların fazla yükseldiği de belirtildi. Bunun anlamı toparlanan küresel ekonomiye rağmen petrol talebinde kayda değer bir atış ortaya çıkmadığı. Uzun süredir petrol piyasasının arz dinamikleri ile şekillendiğini, petrol fiyatlarının şu anda ana belirleyicinin arz gelişmelerinden kaynaklandığını ve küresel petrol talebinde ciddi bir artış belirlemedikçe petrol fiyatları için iyimser görüşe geçmeyeceğimizi tartışmaktayız. Kuveyt toplantısında ortaya çıkan durum şu ana kadarki analizlerimizle uyumlu. Petrol fiyatlarındaki gelişmeler Türkiye’nin enflasyon ve dış dengesi için olumlu sinyaller barındırıyorlar! Bir sonraki OPEC toplantısı Mayıs ayı sonunda.

Bugün TSİ 14:30’da merkez bankasının İktisadi Yönelim Anketi’ni (İYA) takip edeceğiz. Hafta genelinde konut fiyatları, turizm verileri ve Şubat ayı dış ticaret istatistiklerinin resmi hali açıklanacak.  Cuma günü de son çeyrek büyüme verisini görme şansı bulacağız. TÜİK yeni istatistik serisini açıkladığı dönemden beri Türkiye’nin 2016 yılını %2,3 büyüme ile bitirmesini beklemekteyiz. Riskler ise yukarı yönlü ve beklediğimizden daha güçlü bir büyüme performansı ile karşılaşabiliriz. Tarımda “yok” yılı yaşanan, turizmin hasar aldığı ve üçüncü çeyrekte yaşanan başarısız darbe girişimiyle istisnai bir seneyi Türkiye’nin kendine özgü dinamik ve dirençli yapısı ile pozitif tonda kapadığı anlaşılıyor. “Trend-büyüme” anlamında yılın son çeyreğinde ülkenin yeniden %4-üzeri patikasına döndüğü görüşündeyiz (Şekil 1). İlk çeyreğin açıklanan mali ve parasal politikalar dahilinde küresel toparlanmayla birlikte iyi geçtiğini söyleyebiliriz. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, yüksek büyüme dönemine gireceğimizi belirtti. Özellikle üçüncü çeyrekte büyümenin %5 üzerine hızlanması %6 - %7 bandına ulaşması mümkün görünüyor. 2017 yılı büyümesi ise %4 civarında tamamlanabilir. TÜİK, yeni seriyi açıkladığı dönemden beri beklentimizi sabit tutmaktayız.

Şekil 1: Kapasite Kullanımı (üretim, arz tarafından GSYİH) ve Kredi Büyümesi (tüketim, talep tarafından GSYİH) bazlı büyüme göstergesi (tracker).

Kaynak: TÜİK, TCMB, Bloomberg, Ziraat

Yurt dışında bu sabah TSİ 11:00’de Alman IFO endeksini takip edeceğiz. Avrupa’da tüm göstergeler “turbo” modda çalışmakta. IFO’nun da bugün gücünü göstermesi mümkün. Akşam saatlerinde Madrid’deki toplantıda hem FOMC’nin hem de ECB’nin kilit isimleri Charles Evans ve Peter Praet’in konuşmalarını izleyeceğiz.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,7 oranında değer kaybederken Dolar / TL kotasyonları 3,6050 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 3.7583 -0.08%
Doğu Avrupa Kurları: 0.38%
EMFX: 0.16%
Kore Wonu: 1114.13 0.76%

Hisse Oynaklığı (VIX):

  13.0

Faiz Oynaklığı (MOVE):

64.5

ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi:

2.36%

ABD Yüksek Getirili Özel Sektör Tahvilleri:

0.14%
ABD Hisseler: S&P500 -0.08% -0.65%

Küresel Risk (değişim):

-1.3
Petrol: 50.8

MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1):

0.13%

MSCI Türkiye Endeksi (t-1):

1.41%

Türkiye ETF'i:

1.63%

Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi):

0.14%

Hindistan SENSEX (ABD Doları cinsi):

0.29%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

27 Mart 17

USD/TL

EUR/USD

BIST30

BIST100

Altın

Perşembe günü Rex Tillerson'un Ankara ziyareti.

temkinli risk

 

 

 

 

 

Yüksek

3.6337

1.0918

112,283

91,392

1,267

Ara Seviye

3.5909

-

111,345

90,704

-

Düşük

3.5451

1.0690

109,593

89,419

1,242

 

27 Mart 17

XBANK

XUSIN

GARAN

AKBNK

HALKB

temkinli risk

 

 

 

 

 

Yüksek

155,354

97,416

9.13

9.06

11.64

Ara Seviye

153,547

96,602

8.99

8.94

11.45

Düşük

150,051

95,029

8.73

8.72

11.08