Enflasyon Raporu gününde Türkiye, Avrupa ve ABD’de ekonomik güven endekslerini izleyeceğiz.

Nihayet uzun süredir beklediğimiz gün geldi, çattı (Erken Ekonomi Brifingi, 15 Ocak 2018).

Güne, TSİ 10:00’da açıklanacak ekonomik güven endeksiyle başlayacağız. Hem üretici hem de tüketici tarafında ekonomiye duyulan güven Ocak ayı içerisinde artış kaydetti. Dolayısıyla ekonomik güven endeksinin Aralık ayında gerilediği 95 seviyesinden yukarı doğru tırmanışa geçmesi beklenebilir.

Güven endeksindeki artışın ardından TSİ 10:30’da merkez bankası, yılın ilk enflasyon raporunu kamuoyu ile paylaşacak. Kamuoyu, Başkan Sayın Murat Çetinkaya ile doğrudan iletişim kurma şansı yakalayacak. %7 oranındaki mevcut yıl sonu enflasyonu yukarı doğru güncellenirken hangi değişkenlerin nasıl ayarlanacağını piyasa izleyecek. Değişkenlerdeki ayarlamanın ardından belirecek yıl içi enflasyon patikası kritik. Bizim beklentimiz yılın ilk çeyreğinde belirecek dez-enflasyon sürecinin ardından yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde yatay seyrin yılın son çeyreğinde bir tur daha dez-enflasyon ile tamamlanması.

Gün içerisinde İngiltere Merkez Banaksı (BoE) Başkanı Mark Carney, meclis komisyonunda para politikasıyla ilgili konuşmasını gerçekleştirecek. TSİ 13:00’de Avrupa’da ekonomik güven endeksi ve son çeyrek büyüme verisi aynı anda açıklanacak. Ekonomik güven endeksleri güçlü büyümeyi yansıtan şekilde Avrupa’da yüksek seviyelerde seyrediyorlar. Avrupa’da izleyeceğimiz günün son gelişmesi öğleden sonra TSİ 16:00’da Almanya’da açıklanacak Ocak ayı enflasyonu. Dün merkez bankası (ECB) baş-ekonomisti Peter Praet, enflasyonda belirgin bir toparlanma ortaya çıkmadan para politikasının seyrini değiştirmemek gerektiğini belirtti. Geçtiğimiz hafta ne ölçüde “güvercin” tavır takındığı tam anlaşılamayan Başkan Mario Draghi’nin ardından Praet’in ifadeleri şu anda Euro’yu bir nebze rahatlattı.

ABD’de Başkan Donald Trump’ın “Birliğin Durumu” konuşması öncesinde TSİ 17:00’de CaseSchiller konut fiyat endeksi ve TSİ 18:00’de Conference Board’un tüketici güven endeksi açıklanacak. Trump’ın konuşmasında “dış-ticaret” konusuna değinmesi muhtemel. Trump’ın konuşması Türkiye saati ile yarın sabaha karşı (5:00) gerçekleşecek.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,05 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7902 seviyesinden geçiyorlar.