Merkez bankaları ile gündemin yoğun süreceği bir haftaya başlıyoruz.

  • Salı günü (yarın), Japonya Merkez Bankası (BoJ),
  • Çarşamba günü, FED, ve
  • Perşembe günü, İngiltere Merkez Bankası (BoE),

                para politikası kararlarını açıklayacaklar. İlaveten;

  • Çarşamba günü, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB),

enflasyon raporunu kamuoyuna açıklayacak.

Küresel risk sıralaması açısından FED’in önceliği bulunmasına karşın, haftanın gelişmesi BoE.

FED’in Aralık ayında faiz arttırımı için son ayarlamaları yapması bekleniyor. Piyasa, şu anda Aralık ayında faiz arttırımına %85 olasılık tanımakta. FED’in piyasa fiyatlamasına etkisi bu hafta sınırlı kalabilir.

BoE içinse Perşembe günü faiz arttırım olasılığı %82,8. Geçtiğimiz hafta büyüme verisinin güçlü gelmesiyle faiz arttırımının önü açılmış görünüyor. BoE tarafında kilit konu olası faiz arttırımının bir kerelik (one and done) gerçekleşip gerçekleşmeyeceği. BoE, piyasaya yeteri kadar şahin bir mesaj iletemezse Sterlin’de yeniden değer kayıpları görebiliriz.

BoJ gelişmesi ise majör merkez bankaları arasında piyasa duyarlılığı en düşük kalanı. Mevcut genişlemeci para politikası duruşunun korunması bekleniyor. Nisan ayında BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın görev süresi bitiyor. Başbakan Shinzo Abe seçimleri kazandı. Abe’nin iktidarını sürdürmesiyle Kuroda’nın yeniden atanma olasılığı yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü Asya turuna çıkacak. Trump’ın turu, 11 gün sürecek. ABD’nin stratejik odağı Asya – Pasifik. Çin’in denizlerde uçak gemileri ile karada “Bir Kuşak Bir Yol” projesiyle etkinliğini arttırmaya çalıştığı; Kore yarımadasında tansiyonun yükseldiği, ve Filipinler’de enteresan açıklamalarda bulunan bir Başbakan’ın göreve geldiği konjonktürde Trump’ın Asya gezisi önümüzdeki dönem risk fiyatlamalarını belirleyecek nitelikte. Trump, gezisine çıkmadan önce FED’in yeni başkan adayını da açıklayacak.

TCMB, Sayın Murat Çetinkaya’nın başkanlığı döneminde sade ve öngörülebilir politika anlayışını benimsedi. Güncel karar metninde “daha sıkı ve daha uzun süre” yaklaşımını belirten kurum, Çarşamba günü enflasyon raporunda mesajını pekiştirecektir. Bunun için enflasyon tahminlerinde sınırlı yukarı yönlü güncellemeler görebiliriz. Ancak önümüzdeki yıl belirmesini beklediğimiz dez-enflasyon konusunda sözle yönlendirmenin değişmesini beklemiyoruz. Zaten “daha sıkı ve daha uzun süre” yaklaşımının tetikçisi, Aralık ayı ile birlikte düşüşe geçek enflasyon. Cuma sabahı da TÜİK Ekim ayı enflasyonunu açıklayacak.  

Veri tarafında bu hafta Dünya genelinde PMI’lar, 1 Kasım Çarşamba günü açıklanacak. Cuma günü de ABD’de İstihdam Raporu’nu izleyeceğiz.

Bugün sabahtan yurt-içinde TSİ 10:00’da ekonomik güven endeksini gözlemleyeceğiz. Tüketici güveni bu ay hafif gerilerken reel kesim güven endeksi hafif artış kaydetmişti. Endekste sınırlı bir değişimle karşılaşabiliriz. TSİ 11:00’de Eylül ayı turist sayısını Kültür ve Turizm Bakanlığı açıklayacak.

Avrupa tarafında Almanya’nın perakende satışlar verisiyle (TSİ 10:00) güne başlayacağız. TSİ 11:00’de İspanya enflasyon ve büyüme verilerini aynı anda açıklayacak. Avrupa Komisyonu da TSİ 13:00’de güven endekslerini açıklayacak. Geçen hafta tüketici güveni -1 değeri ile 2001 yılından beri en yüksek seviyesine ulaşmıştı. TSİ 16:00’da da Almanya enflasyon verisini açıklayacak.

ABD’de Cuma günü açıklanan büyüme verisinin ardından TSİ 15:30’da kişisel gelir ve harcama kalemleriyle birlikte deflatör açıklanacak. Tüketim harcamalarının Eylül ayında arttığı düşünülüyor. Zira kasırgaların ardından sigorta poliçelerini tahsil eden bireyler araba satışlarını canlandırmışlardı. Deflatör ise FED’in fiyat istikrarı için takip ettiği favori gösterge. Deflatörün %1,3 oranında sabit kalması bekleniyor.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,13 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7763 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.0813 0.29%
Doğu Avrupa Kurları: 0.07%
EMFX: 0.09%
DXY: 94.8
Euro: 1.1615 0.06%
Japon Yeni: 0.09%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.8
Faiz Oynaklığı (MOVE): 54.7
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.40%
ABD Hisseler: S&P500 0.81% Vadeli -0.13%
Altın (ons başına) 1271.4
Petrol: 60.4
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): 1.24%
Türkiye ETF'i: 2.02%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 0.18%
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): -1.02%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​