FED sabahına ABD Başkanı Donald Trump’ın “Birliğin Durumu” konuşmasıyla başlıyoruz.

TSİ 22:00’de FED, Janet Yellen başkanlığında son para politikası kararını açıklayacak (“Rüzgar Gibi Geçti”, 25 Ocak 2018). Yellen’ın son toplantısında faizlerde değişiklik beklenmiyor. Karar metninin bir nebze “şahin” tonda yazılabileceğini düşünenler var. Beklenti gerçekleştiği takdirde ABD Doları’nın güçlenme yönünde tepki verip vermeyeceğini izleyeceğiz. Mart ayı toplantısındaki projeksiyonlar içinse Yellen’ın önümüzdeki hafta görevi Jerome Powell’a devretmesini bekleyeceğiz.

Yurt-içinde günün kritik verisi turizm. TSİ 11:00’de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aralık ayında Türkiye’ye gelen turist sayısını ve ilgili detayları açıklayacak. 2017 yılı, turizmde toparlanma senesiydi. 2018 yılı ise turizmde güçlenmenin belirginleşeceği yıl. Bu yıl, turizm gelirlerinde 2015 yılının yakalanması hedefleniyor (Şekil 1). Güçlenen Euro ve Rus Rublesi, beraberlerinde turizmin de güçlenmeye başlayacağının işaretleri. Sektör temsilcileriyle görüşmelerimiz 2018 yılında turizmin iyimserlik beklentisini yansıtıyor, erken rezervasyonlarda talep yüksek.

Şekil 1: Ödemeler Dengesi tablosunda turizm gelirlerinin seyri.

Kaynak: TCMB, Ziraat 

MÜSİAD gün içerisinde SAMEKS endeksini açıklayacak. Yeni yılın başında güçlü küresel ekonomiye bağlı imalat sanayisinin hizmet sektörüne göre daha hızlı gittiğini görebiliriz. TSİ 10:00’da TÜİK, Aralık ayı dış ticaret verisini resmileştirecek. Aynı anda Almanya’da perakende satışlar açıklanacak. Güçlü seyreden tüketim talebinde Aralık ayında biraz soluklanma görmemiz normal. Satışlarda, aylık bazda %0,4 oranında gerileme bekleniyor. Ardından istihdam verileri açıklanacak. Almanya’da işsizlik oranı %5,5 ile ülkenin birleştiği 1990 yılından beri en düşük noktada. İstihdam, Alman tüketim talebinin canlı seyretmesinin ana unsuru.

TSİ 13:00’de ise Euro Bölgesi enflasyonunu göreceğiz. Dün Almanya’da açıklanan enflasyon beklentiyi karşılayamadı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş-ekonomisti Peter Praet’in konuyla ilgili açıklamalarını dün değerlendirmiştik (Erken Ekonomi Brifingi, 30 Ocak 2018).

Öğleden sonra ABD’de takip edeceğimiz veri özel sektör bordrolarını işleyen ADP şirketinin istihdam verisi (TSİ 16:15). ABD’de istihdam piyasası Avrupa ülkelerindeki gibi canlı. TSİ 16:30’da işgücü maliyetleri endeksi açıklanacak. Endeksin artışını sürdürdüğünü görebiliriz. Enflasyonun hedefine yakınsayabilmesi için işgücü maliyetlerinin artması gerekiyor. İlaveten ABD’de, konut verileri de açıklanacak.

Çin’de sabah açıklanan PMI verileri devlet yönetiminin ekonomik politikalarını yansıtır nitelikteydi. Aşırı borçluluğu ve çevre kirliliğini azaltmaya çalışan Çin yönetimi, sanayide bir miktar yavaşlamayı tetikliyor. İmalat sanayisine yönelik PMI 51,6 değerinden 51,3 değerine gerilerken hizmet sektörüne yönelik PMI 55,0 değerinden 55,3 değerine hızlandı.

S&P500, dünkü satış dalgasının ardından vadeli işlemlerde %0,11 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7812 seviyesinden geçiyorlar.

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​