Ekim ayının son gününe; Avrupa’da GSYİH sabahına, ABD’de vergi yasası tartışmaları ile uyanıyoruz.

Her ayın son iş günü Türkiye’de dış ticaret dengesi resmileşirken SAMEKS endeksi açıklanıyor. TSİ 10:00’da TÜİK, dış ticaret dengesini resmen açıklayacak. Gümrük Bakanlığı, ay başında geçici verileri açıkladığı için bugünkü açıklamanın yeni bilgi etkisi düşük. Küresel ticaret hacimlerindeki artışa ve küresel büyümede “senkronizsyon”a bağlı bu sene dış denge büyümeye pozitif katkı yapıyor. Güncel öncü göstergeler Avrupa’da büyümenin son çeyrekte ivmelenebileceğine işaret ediyorlar. Yurt-içi özel tüketim harcamalarında beklediğimiz yavaşlamaya (Şekil 1) karşın büyümenin son çeyrekte net ihracat ile temposunu sürdürmesini mümkün buluyoruz. Ekim ayına ilişkin SAMEKS endeksinde hizmet ve sanayi kırılımlarında yurt-içi özel tüketimde beklediğimiz yavaşlamayı gözlemlemeye çalışacağız. Eğer hizmet sektörü soğuyan havalara bağlı hız kaybederse bahsettiğimiz dinamik devrede demektir. Tüketici güveni ve reel sektör güveni arasındaki ayrışma da yurt-içi ve yurt-dışı talep koşullarındaki farkı yansıtmaya aday göstergelerden (Şekil 2).

Şekil 1: Merkez bankası metodolojisine göre kredi büyümesi mevsim normallerine göre seyrediyor (kur etkisinden arındırılmış, 13 haftalık hareketli ortalama, yıllıklandırılmış):

Kaynak: TCMB, BDDK, Ziraat

Şekil 2: Tüketici ve reel sektör güven endekslerinde ayrışma.

Kaynak: Bloomberg

Avrupa’da para birliği için üçüncü çeyrek büyümesi TSİ 13:00’de açıklanacak. Sabahtan da Fransa’nın büyüme verisini TSİ 9:30’da göreceğiz. Avrupa’da iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte momentumunu koruduğu görüşündeyiz. İkinci çeyrekte büyüme dönemsel %0,6 oranında kaydedilmişti. Bugünkü veri için piyasa beklentisi %0,5. Para birliğinin genelindeki %0,1’lik kayıp ise Hollanda ile ilgili. Yılın ikinci çeyreğinde Hollanda dönemsel %1,5 oranında büyüdü. Bu oran, ülke tarihinin rekoru. Tek seferlik gelişmeler nedeniyle böylesine hızlanan ekonominin üçüncü çeyrekte normalleştiğini biliyoruz. Bugünkü Avrupa büyüme verisinde riskler yukarı yönlü. Fransa’nın ise dönemsel %0,5 oranındaki büyüme hızını sürdürdüğü düşünülüyor.

Büyüme ile aynı anda Avrupa’da enflasyon verisi açıklanacak. Dün Almanya’dan gelen veri beklentilerden düşük çıktı. Avrupa fiyat gelişmeleri, merkez bankasının “daha düşük miktar ancak daha uzun süre” yaklaşımını haklı çıkarır nitelikte.

TSİ 13:00’de açıklanacak bir diğer Avrupa verisi de işsizlik. Merkez bankasının para politikası Avrupa’da istihdamın önünü açar nitelikte. Zaten küresel toparlanmadaki en önemli itici güç Gelişen Ülkeler'de artan istihdam. İşsizlik oranının bugün %9 seviyesine iyileşmesi bekleniyor.

Öğleden sonra ABD’de CaseShiller konut fiyat endeksi TSİ 16:00’da açıklanacak. TSİ 16:45’de Şikago PMI ve TSİ 17:00’de Conference Board’un tüketici güven verileri izlenecek. ABD’de vergi reformuna ilişkin yasa tasarısı ve FED’in yeni başkanı gündeminde bugünkü veriler ikinci planda kalıyorlar.

Sabahtan Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) genişlemeci para politikası yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor. TSİ 6:05’de açıklanan karara göre faizlerde değişiklik yapılmadı. Beklentiler de bu yöndeydi. Yaklaşık üç saat sonra basın toplantısında BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın söyleyecekleri izlenecek.

Sabah Çin’de açıklanan PMI’lar beklentilerin bir nebze altında kaldılar. Ancak Çin’de zaten Eylül ayındaki güçlü verilerin ardından bu durum bekleniyordu.

S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,7798 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.09 0.05%
Doğu Avrupa Kurları: -0.12%
EMFX: -0.01%
DXY: 94.6
Euro: 1.1637 -0.12%
Japon Yeni: 0.00%
Hisse Oynaklığı (VIX): 10.5
Faiz Oynaklığı (MOVE): 51.7
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.36%
ABD Hisseler: S&P500 -0.32% Vadeli 0.01%
Altın (ons başına) 1275.6
Petrol: 60.8
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -3.29%
Türkiye ETF'i: 1.00%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 0.48%
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): -0.29%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​