Avrupa tüketicilerine yönelik veriler göreceğimiz günün sabahına FED’in yeni başkanı tartışmaları ile uyanıyoruz.

Bugün yurt-içinde veri takvimi boş. Yurt-dışında sakin bir gündem bizi bekliyor.

Sabah TSİ 9:00’da Avrupa’da araç tescillerini izleyeceğiz. Avrupa’da tüketiciler için iyi bir yılı geride bırakıyoruz. Önümüzdeki yıla ilişkin beklentiler tüketicilerden yana: İstihdam artışı (Şekil 1), görece düşük akaryakıt fiyatları, ve uygun finansman koşulları. Avrupa ekonomisindeki canlanma Türkiye’de ihracatçıların yüzünü güldürdü. İhracat artışı çift hanelerde seyretti. Eğer Avrupalı tüketiciler morallerini seneye taşıyabilirlerse ihracatçılarımız için 2018 yılı da iyi geçebilir. Özellikle bu yıl Avrupa’daki canlı otomobil piyasası yurt-içinde otomotiv sektörünü güçlendirdi (Şekil 2).

Şekil 1: Avrupa otomotiv pazarının istihdam piyasası ile ilişkisi.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

Şekil 2: Seçilmiş ülkelerde otomotiv satış eğilimleri (z-değerleri, 12 aylık hareketli ortalamalar).

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

Öğlen TSİ 12:00’de Almanya’da ZEW endeksi açıklanacak. ZEW endeksinin, mevcut iyimserliğini sürdürmesi beklenir. Zira Avrupa ekonomisi halihazırdaki momentumunu ilerleyen çeyreklere taşıyacağa benziyor. Bilhassa tüketicilerin moralleri yüksek kaldıkça. Öğlen ZEW ile aynı anda para birliğinin Eylül ayı enflasyonu nihai değerini alacak. Avrupa’da enflasyon ay sonlarında açıklanıyor. Ay sonunda açıklanan geçici değere kıyasla kayda değer bir sürpriz gerçekleşmedikçe, nihai değer açıklamasının piyasa etkisi sınırlı kalıyor.

Öğleden sonra ABD’de TSİ 15:30’da ithal mal fiyatları açıklanacak. Dün sabah Çin’de üretici enflasyonunun beklentilerden daha çok arttığını gördük. Hemen ardından Almanya’da toptan satış fiyatlarının güçlü artışıyla karşılaştık. Tahminen ABD ithal mal fiyatları da sürekli tekrarlayıp durduğumuz “reflasyon” temasında güçlü artış sergileyecek. Çin üreticisinin ihraç ettiği sevkiyat, Alman toptancısına, Amerikan ithalatçısında fatura ediliyor.

TSİ 16:15’de ABD sanayisine yönelik üretim ve kapasite kullanım verilerini göreceğiz. Amerikan ekonomisi iyi seyrettiği için üretim verileri enflasyona göre ikinci planda. Aralık ayında FED’in faiz kararı enflasyonun seyrine endeksli. TSİ 17:00’de ise müteahhit güven endeksini (NAHB) göreceğiz.


Dikkatlerin yoğunlaşacağı ülke İngiltere. Kasım ayı para politikası toplantısında İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz arttırma olasılığı bulunuyor. FED gibi BoE için de enflasyonun ne kadar oynaklık göstereceği Kasım ayındaki kararın belirleyicisi. TSİ 11:30’da Eylül ayı enflasyonu açıklanacak. Manşet enflasyonun %3, çekirdek enflasyonun ise %2,7 oranına ulaşması bekleniyor. Enflasyon İngiltere’de %3’ün üzerine ulaşırsa, BoE’nin tolerans bandı ihlal edilmiş demektir. Tolerans bandı ihlal edilirse BoE Başkanı Mark Carney’in hükümete mektup yazması gerekiyor. Sene sonundaki olası mektup öncesinde BoE başkanı Carney bugün meclis komisyonunda olağan savunmasını yapacak. Enflasyon verisiyle birlikte Carney’in meclis komisyonundaki söylemini de piyasa izleyecek. Öğlen saatlerinde İngiliz Sterlini’nde oynaklık artabilir.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,04 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,6472 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 3.9749 -0.01%
Doğu Avrupa Kurları: -0.12%
EMFX: -0.10%
DXY: 93.3
Euro: 1.1781 -0.13%
Japon Yeni: 0.12%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.9
Faiz Oynaklığı (MOVE): 49.3
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.30%
ABD Hisseler: S&P500 0.18% Vadeli -0.04%
Altın (ons başına) 1293.7
Petrol: 57.8
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -0.20%
Türkiye ETF'i: -0.05%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 0.52%

​ ​​​​​​​​​​​