Hizmet sektörü sabahına FED’in yeni başkanının seçimi tartışmaları ile uyanıyoruz.

Dün, rahatlatıcı bir enflasyon verisiyle karşılaştık. Çünkü; üretici fiyatları yalnızca %0,24 oranında artış kaydettiler. Üretici fiyatları, Ağustos ayında zirveye ulaşmış olabilirler. İçinde bulunduğumuz Ekim ayında üretici fiyatları artışı yıllık bazda %16 civarındaki seyrini sürdürebilir. Ancak Kasım ayı ile birlikte başlayacak düşüş eğilimi, üretici fiyatları enflasyonunu Mart ayında %8 civarına indirecek. Eğer önümüzdeki aylarda yine üretici fiyatları makul artışlar kaydederse 2018 yılındaki tüketici fiyatları dez-enflasyonu daha istikrarlı seyredebilir.

Mart ayı ile birlikte tüketici fiyatları da %7 civarına iyileşecekler. Çekirdek enflasyonu, dayanıklı mal ve hizmet şeklinde ikiye ayırabiliriz. Çekirdek enflasyondaki artış, hizmet enflasyonu ile ilgili (Şekil 1). Çekirdek kalemlerdeki dayanıklı mal fiyatları, kur geçirgenliğinin tamamlanmasıyla dez-enflasyon eğilimine girmek üzereler (tıpkı üretici fiyatları gibi). Hizmet enflasyonu ise fiyatlama davranışının bir fonksiyonu. Dez-enflasyon başlayıp, sene başındaki fiyat ayarlamaları yapılmadan beklentilerin gerilemesi çok kolay görünmüyor. Hizmet enflasyonu %9,4 oranına ulaştı. Bu oran, 2009 yılından beri kaydedilen en yüksek seviye. %11 oranı ile de çekirdek enflasyon 2004 yılından beri en yüksek seviyesinde. Çekirdek göstergelerdeki iyileşme yılın ilk çeyreğinde belirginleşecektir.

Şekil 1: Hizmet ve çekirdek enflasyonun seyri.

Sabahtan TSİ 10:00’da merkez bankasının kendi enflasyon değerlendirmesini göreceğiz. Öğleden sonra TSİ 14:30’da ise merkez bankası reel efektif döviz kurunu açıklayacak.

Pazartesi günü Dünya genelinde imalat PMI verileri açıklandılar. Bugün de sabahtan Avrupa’da öğleden sonra ABD’de (TSİ 17:00) hizmet sektörüne yönelik PMI (ABD’de ISM) verilerini izleyeceğiz. Hizmet sektörü, imalat sektörü gibi küresel toparlanmadan istifade ediyor. Bu sene küresel iktisadi faaliyet sektörler anlamında genele yaygın şekilde canlı.

PMI’lar dışında öğlen Euro Bölgesi’nde perakende satışlar (TSİ 12:00), öğleden sonra ise TSİ 15:15’de ABD’de özel sektör istihdamına yönelik ADP verisini piyasa izleyecektir. Haftanın küresel verisi Cuma günü açıklanacak İstihdam Raporu öncesinde ADP, piyasaya fikir verecektir.

Merkez bankaları tarafında etkin bir gün geçireceğiz. FED Başkanı Janet Yellen’ın TSİ 22:15’de yapacağı konuşma yakından izlenecek. Yellen’ın görevini sürdürüp sürdürmeyeceği tartışması dahilinde konuşmasının tonu, vurgulayacağı mesajlar merak konusu.

Para politikası tarafında TSİ 12:00’de Hindistan’ın öğleden sonra da Polonya’nın faiz kararları izlenecek. Polonya’da bir değişiklik beklenmiyor. Doğu Avrupa ülkeleri, Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) bağlı para politikasını sıkılaştırmaya başladılar. Çek Cumhuriyeti, para çıpasını kaldırırken faizleri arttırma eğiliminde. Romanya da bir diğer benzer ülke. Polonya’nın 2018 yılında faiz arttırması gündeme gelebilir. Ancak henüz o noktaya daha var. Hindistan ise düşük seyreden enflasyona rağmen temkinli seyrediyor. Enflasyonun yeniden yükselme riski, merkez bankasının temkinli davranmasıyla sonuçlanıyor. Büyümedeki zayıflık ise önümüzdeki dönemde merkez bankasının işini zorlaştırabilir. Geçen toplantıda 25 baz puan faiz indirimine giden bankanın bugün değişiklik yapması beklenmiyor. Hindistan’da politika faizi %6 oranında.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,04 oranında değer kaybediyor, Dolar / TL kotasyonları 3,5655 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 38.808 0.06%
Doğu Avrupa Kurları: 0.15%
EMFX: 0.19%
DXY: 93.4
Euro: 11.769 0.21%
Japon Yeni: 0.20%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.May
Faiz Oynaklığı (MOVE): 54.6
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.32%
ABD Hisseler: S&P500 0.22% Vadeli -0.04%
Altın (ons başına) 1275.7
Petrol: 55.6
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -0.14%
Türkiye ETF'i: -0.07%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 1.30%

​ ​​​​​