ABD İstihdam Raporu sabahına küresel ekonomideki canlılığı teyit eden veri akışı ile uyanıyoruz.

Haftanın küresel verisini ABD Çalışma Bakanlığı, TSİ 15:30’da açıklayacak. Piyasa, tarım dışı istihdamın 80bin kişi artmasını, işsizlik oranının %4,4 seviyesinde sabit kalmasını bekliyor. Eylül ayında haftalık çalışma saati beklentisi 34,4 iken saat başı ücretlerin %0,3 oranında artış kaydettiği düşünülüyor.

Ağustos – Eylül dönemindeki kasırgalar nedeniyle bugünkü rapor, ekonomik değerinden çok meteorolojik değeriyle öne çıkmakta. Çünkü; kasırgaların etkisiyle ilgili dönemde ekonomik verilerde sapmalar meydana geleceği biliniyor. Bakanlık yaptığı açıklamada Eylül ayı verisinde ciddi bir sapma ile karşılaşabileceğimizi önceden belirtti. Ancak bakanlık sapmanın ne kadarının doğa olaylarından kaynaklanacağını açıklamayacak. Kasırgaların ekonomi üzerindeki etkisini biz ekonomistler ölçmeye çalışacağız.

Gelişmiş Ülkeler’de 2017 yılı işgücü piyasasındaki güçlenmeyle geçti. Artan ticaret hacimleri üretimi desteklerden, artan istihdam tüketimi sürükleyen faktördü. Gelişmiş Ülkeler’de iktisadi faaliyet canlılığını sürdürüyor. FED, Aralık ayında faiz arttırma konusunda samimi.

Şu ana kadar açıklanan veriler, kasırga etkisinin sınırlı kalabileceğini belirtmekte. Bu da arkada yatan canlı iktisadi faaliyet yaklaşımı ile örtüşmekte.

ABD’de açıklanacak bir diğer veri ise TSİ 17:00’de toptan satış envanterleri.

Türkiye açısından takip edeceğimiz bir diğer veri sabah TSİ 9:00’da Almanya’da açıklanacak Fabrika Siparişleri. Pazartesi günü yurt-içinde Ağustos ayı sınai üretim verisini izleyeceğiz. Sanayi verisi öncesinde Almanya’daki verinin gücü bize üçüncü çeyrekle ilgili fikir sunacak. Bu sene iki zaman serisi arasındaki eş-zamanlılık azalmasına karşın eğilim açısından iki seri birbirleri ile uyumlu seyrediyorlar. Almanya’da açıklanan PMI değerleri üçüncü çeyrekte ekonominin gücünü koruduğunu gösterdi. Bugün açıklanacak verinin de Alman sanayisinin canlılığını yansıtması beklenebilir. Piyasa aylık %0,7 oranında artış bekliyor.

Günün sonunda TSİ 17:30’da Hazine Müsteşarlığı, Eylül ayı nakit dengesini açıklayacak.

S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,5871 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 3.8959 -0.09%
Doğu Avrupa Kurları: -0.05%
EMFX: -0.08%
DXY: 94.0
Euro: 1.1703 -0.07%
Japon Yeni: -0.04%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.2
Faiz Oynaklığı (MOVE): 55.6
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.35%
ABD Hisseler: S&P500 0.56% Vadeli -0.03%
Altın (ons başına) 1268.3
Petrol: 56.9
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -0.52%
Türkiye ETF'i: -0.43%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 0.08%

​ ​​​​​​