Sanayi verileriyle geçecek haftaya diplomatik haber akışı ile uyanıyoruz.

Türkiye Cumhuriyet ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki diplomatik haber akışı, yurt-içi finansal piyasalarda risk iştahını düşürmekte. Uluslararası kur piyasası, gelişmeleri anlık fiyatlamaya çalışıyor. Sabahın erken saatlerinde 3,85 seviyesine kadar yükselen Dolar / TL kotasyonları 3,71’li seviyelere kadar sakinleşti. Yurt-içinde piyasalar açıldıktan sonra artan likiditeyle birlikte haber akışına göre kur daha dengeli bir seviyeye ulaşacaktır.

TSİ 10:00’da TÜİK, Ağustos ayı sınai üretim verisini açıklayacak. Temmuz ayı verisinde %2,3 oranındaki yaklaşık bir standart sapma artışla sanayi üçüncü çeyreğe güçlü başlamıştı. Cuma günü Almanya’da açıklanan fabrika siparişleri %3,6 oranı ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Bizden bir saat önce; TSİ 9:00’da Almanya’da açıklanacak sanayi verisi Avrupa’da üretim koşullarının canlı seyrettiğini gösterebilir.

Sınai üretim endeksleri, Dünya’nın her ülkesinde dalgalı seyir izlerler. Piyasa beklentisi Türkiye için %0,5 Almanya için %0,9 oranında artışa yönünde. Bugün hem Türkiye’de hem Almanya’da negatif değerle karşılaşabiliriz. Dalgalı yapısı nedeniyle sanayi endekslerinde eğilim analizi daha çok işe yarıyor. Türkiye’de sınai üretim endeksinin zaman serisi anlamında ortalaması (mean) aylık %0,3 oranında artış. Eğer son üç aylık ortalama bu değeri sağlıyorsa sınai üretim endeksi normal seyrinde demektir. Bu sene endeksin artış hızı %0,7 oranında. Üretim tarafında ülke sağlam (Şekil 1). Benzer bir durumu Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri için de söyleyebiliriz (Şekil 2). Özellikle bu sene İtalya’daki toparlanma dikkat çekici boyuta ulaştı.

Şekil 1: Yurt-içinde sınai üretim, eğilimine göre daha hızlı seyrediyor (12 aylık hareketli ortalama).

Şekil 2: Avrupa değer zincirinde üretimin seyri (6 aylık hareketli ortalamalar).

Kaynak: TÜİK, Bloomberg, Ziraat

Önümüzdeki sene seçime gidecek İtalya’da 2017 yılı ekonomik anlamda iyi geçti. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) mevcut destekleyici para politikasını daha uzun süre uygulayacağı ortaya çıkıyor. ECB, geçen senenin sonunda “daha düşük miktar daha uzun süre” yaklaşımını benimsemişti. Şimdi normalleşme aşamasında yine “daha düşük miktarda ancak daha uzun süre” yaklaşımının benimseneceği anlaşılıyor. ECB’nin “daha düşük miktarda daha uzun süre” yaklaşımı dahilinde Avrupa ekonomisi 2018 yılında da güvence altında görünüyor.

Bugün ABD’de resmi tatil var. Veri gündemi tatil nedeniyle boş. Piyasalar ise açık ve işlemler gerçekleşecek. Hafta genelinde ABD’de enflasyon ve perakende satışlar (tüketim) gibi majör veriler gözlemleyeceğiz. FED, Çarşamba günü Eylül ayı toplantısının tutanaklarını açıklayacak. Avrupa’daki veri akışı sanayiye yoğunlaşacak. Anket bazlı (soft) PMI verilerinin ardından fiili üretime bağlı (hard) resmi üretim verilerini göreceğiz. Resmi verilerin, anket bazlı verilerde ortaya çıkan iyi görünümü teyit etmeleri bekleniyor (Şekil 3). Çin’de ise dış ticaret verilerini gözlemleyeceğiz.

Şekil 3: G-4 ülkeleri ve Türkiye’de PMI’ların seyri.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

S&P500, vadeli işlemlerde %0,12 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7184 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.0408 -2.78%
Doğu Avrupa Kurları: 0.01%
EMFX: -0.17%
DXY: 93.7
Euro: 1.1738 0.07%
Japon Yeni: 0.02%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.7
Faiz Oynaklığı (MOVE): 55.0
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.36%
ABD Hisseler: S&P500 -0.11% Vadeli 0.12%
Altın (ons başına) 1283.5
Petrol: 55.7
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -1.22%
Türkiye ETF'i: -0.76%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 0.03%

​ ​​​​​​​