Sanayide veri akışının süreceği günün sabahına zayıflayan ABD Doları, güçlenen risk iştahı ile uyanıyoruz.

Dün Türkiye ve Almanya’da değer zinciri yaklaşımımızla uyumlu veri akışı gözlemledik. Temmuz ayında Türkiye sınai üretim endeksi %2,3 oranında artış kaydetmişti. Dün açıklanan Ağustos ayı verisinde Almanya üretimi %2,6 oranında artış kaydetti (Şekil 1). Muhtemelen Eylül ayı verisi Almanya’da daha sakin gerçekleşecek. Eylül ayı belki de mevsim geçişi özelliğiyle Türkiye’de sanayi açısından kestirmesi zor bir ay. Mevsimsellik açısından Eylül aylarında endeks değeri yukarı yönlü düzeltiliyor. Bu sene ilaveten takvim günü etkisiyle de pozitif düzeltme söz konusu. Buna karşın Eylül, rastgele bileşeni yılın en yüksek ayı. Yine de Eylül ayında ciddi bir gerileme beklemiyoruz. Verinin Eylül ayında da zayıf hatta negatif değerle açıklanması mümkün. Temmuz ayında %2,3 ile üçüncü çeyreğe güçlü başlayan verinin %1 üzerinde artışla üçüncü çeyreği tamamlaması muhtemel. Çeyrek bazda sınai üretim endeksinin artış ortalaması %1 oranında. Nihayetinde ortalama üzeri büyümeyle uyumlu bir görüntü sağlayacaktır.

Şekil 1: Türkiye ve Almanya’da sınai üretim endeksinin seyri (trendi düzeltilmiş döngü değerleri).

Kaynak: TÜİK, Bloomberg, Ziraat

Bugün sınai üretim endeksleri Fransa’da TSİ 9:45’de İtalya’da ise TSİ 11:00’de açıklanacak. İngiltere’nin verisi de TSİ 11:30’da takip edecek. İtalya, bu yılın Avrupa’da çıkış yakalayan ekonomisi. Dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) “daha düşük miktarda daha uzun süre” yaklaşımını tartıştık. ECB’nin yaklaşımı önümüzdeki yıl Avrupa ekonomilerini güvenceye almakta. İtalyan ekonomisi yüksek borçluluk oranına sahip ve üretim altyapısı görece eski teknolojiye sahip. İtalya, diğer Avrupa ülkelerine göre krizin yaralarını aynı ölçüde saramadı (Şekil 2). Önümüzdeki sene ilkbahar aylarında gerçekleşmesi beklenen genel seçimler için partiler kıyasıya bir yarış içerisinde. Almanya seçimlerinde ortaya çıkan tablonun ardından Euro’nun geleceğini gözeten ECB daha temkinli davranacaktır. Bu nedenle ECB, para politikasını normalleştirirken “daha düşük miktarda ancak daha uzun süre” yaklaşımını benimseyeceği görüşündeyiz. ECB’nin para politikası İtalya’ya bu seneki ivmesini sürdürme şansı verirken, diğer ülkelerle arasındaki mesafeyi de kapaması için imkân sağlayacaktır.


Şekil 2: Almanya ve İtalya’da sınai üretim endekslerinin gelişimi.

 

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

Sabahtan TSİ 9:00’da Almanya’da dış ticaret verilerini izleyeceğiz. Küresel ticaret hacminin gelişimine bağlı Almanya’da ihracatın %1,1 oranında güçlü artış kaydetmesi bekleniyor. Serinin tarihi ortalaması (mean) %0,4 oranında. Yılın son çeyreğinde Türkiye ekonomisinde iç talebin yavaşlamasını, dış talebin ise büyümeye pozitif katkı sağlamasını bekliyoruz.

Öğleden sonra ABD’de KOBİ kesimine yönelik güven endeksini (NFIB) izleyeceğiz. ABD’de güven endeksleri yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürüyorlar.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,06 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,6928 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.0204 0.07%
Doğu Avrupa Kurları: 0.19%
EMFX: 0.13%
DXY: 93.5
Euro: 1.1772 0.27%
Japon Yeni: 0.00%
Hisse Oynaklığı (VIX): 10.3
Faiz Oynaklığı (MOVE): 55.0
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.37%
ABD Hisseler: S&P500 -0.18% Vadeli 0.06%
Altın (ons başına) 1287.0
Petrol: 55.8
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -5.34%
Türkiye ETF'i: -4.66%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): -0.24%

​ ​​​​​​​​​