ABD bankalarının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklamaya başlayacakları günün sabahına güçlenen risk iştahı ile uyanıyoruz.

Ekonomi gündemi bugün hafif. Gözler yine diplomasiye çevrilecek. 15 Ekim gününe kadar ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran ile yürürlükteki nükleer anlaşmaya yönelik Meclis’e bildirimde bulunması gerekiyor. Bugün Trump, İran nükleer anlaşmasına yönelik başkent Washington DC’de konuşma yapacak. Konuşma, ABD’nin İran ile ilişkilerine yönelik yol haritası niteliğinde kabul edilebilir. İster istemez ABD-İran diyaloğu Orta Doğu’nun genelini ilgilendirmekte. Trump’ın konuşmasının Lira varlıklar üzerinde ülke risk primi üzerinden fiyatlamasını görebiliriz.

Yurt-içinde her Perşembe günü gibi TSİ 14:30’da yine döviz tevdiat hesapları (DTH) ve sermaye akımlarına yönelik verileri izleyeceğiz. Veri, geçen haftaya ilişkin açıklanacağı için Pazar gecesi gerçekleşen diplomatik haber akışının etkisini haftaya görebileceğiz. Önümüzdeki haftanın verisinde yükselen kuru satış fırsatına çeviren hane-halkıyla DTH’larda azalma beklemekteyiz. Kıymetli maden (altın) talebinde ise fiyat etkisinin sürdüğü görüşündeyiz (Şekil 1). İki senedir ons başına yaklaşık 1.250 Dolar seviyesinde istikrarlı seyreden fiyatlar altın talebini tetiklemiş görünüyorlar.

Şekil 1: Altın fiyatları ve altın ithalatı ilişkisi.

 

Kaynak: TCMB, Bloomberg, Ziraat

Yurt-dışında öğlen TSİ 12:00’de Euro Bölgesi’nin kendisiyle sanayi veri akışı tamamlanacak. Para birliğinin majör dört ekonomisi Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da Ağustos ayı sanayi verisi açıklandı. Bu nedenle bugün para birliğinin geneli için aylık %0,6 oranında artışla iyi bir veri bekleniyor.

ABD’de TSİ 15:30’da üretici fiyatları endeksi izlenecek. Küresel ekonomi için geçerli gördüğümüz “reflasyon” teması dahilinde ABD üretici fiyatlarının artış eğilimini koruması bekleniyor.

Gelişen Ülkeler tarafında Rusya ve Hindistan, veri açıklayacaklar. TSİ 15:00’de Hindistan’da enflasyon ve sınai üretim açıklanacak. Hindistan Merkez Bankası (RBI) yükselen enflasyon yavaşlayan büyüme bileşiminde zorlanıyor. Baz etkisi nedeniyle sınai üretimde yıllık artış hızlanabilir. Piyasa sınai üretimdeki dalgalanmayı göz ardı edecektir. Piyasa için daha belirleyici gelişme enflasyonun seyri. Rusya’da ise TSİ 16:00’da dış ticaret verisi izlenecek.

Merkez bankaları arasında Meksika’nın toplantı tutanakları açıklanacak. Meksika faiz arttırımlarını durdurmuş görünüyor ve enflasyonun sıkı para politikasına tepki vermesini beklemekte. FED’in eski başkanı Ben Bernanke, Peterson Enstitüsü’nde TSİ 17:15’de para politikasına ilişkin çalışma sunacak. Sunumda Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ve FED yöneticisi Lael Brainard yer alarak tartışmaya katılacaklar.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,07 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,6453 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 3.9868 0.01%
Doğu Avrupa Kurları: 0.13%
EMFX: 0.06%
DXY: 92.9
Euro: 1.1877 0.15%
Japon Yeni: 0.12%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.9
Faiz Oynaklığı (MOVE): 52.7
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.34%
ABD Hisseler: S&P500 0.18% Vadeli -0.07%
Altın (ons başına) 1294.7
Petrol: 56.6
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): 1.05%
Türkiye ETF'i: 2.26%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 0.43%

​ ​​​​​​​​​​​​​​