Salı günü sabahına uyanırken; piyasalarda toparlanan risk iştahına, üretici fiyatları enflasyonundaki düşüş eşlik ediyor.

Geri çekilme ve düzeltme dönemlerinde, hareketli ortalamalar güvenlik ağı görevi görebiliyorlar. S&P500 için Cuma günü 200 günlük hareketli ortalama seviyesinin tetikleyici rol oynayabileceğini tartışmıştık (Erken Ekonomi Brifingi, 9 Şubat 2018).  Cuma günü, 200günlük hareketli ortalamasından tepki alan endeks, dün akşam ABD seansında %1,4 oranında değer kazancıyla 100 günlük hareketli ortalamasına geri dönmeyi başardı. Vadeli işlemlerde endeks, %0,05 yukarıda ve değer kazancını sürdürüyor. Türkiye ETF’i de %2,3 oranında değer kazandı. ABD seansındaki alım dalgası bu sabah Asya piyasalarında devam ediyor. Risk iştahındaki toparlanmanın kalıcılığını ABD’de yarın açıklanacak iki veri belirleyecek:

1. Ocak ayı tüketici enflasyonu, 
2. Ocak ayı perakende satışlar.

Açıklanacak verilerin, beklentilerle uyumunu piyasa gözetecektir (Şekil 1).

Şekil 1: ABD ve Avrupa’da açıklanan makro verilerin piyasa beklentileriyle karşılaştırıldığında ortaya çıkan sürpriz etkisi:

 

Kaynak: Bloomberg

Sabahın erken saatlerinde Güne Kore ve Japonya’da fiyat endeksleri açıklandı. Güney Kore’nin ihraç ettiği malların fiyatları yıllık %3,5 oranında düşüş kaydederken, ithal ettiği malların fiyatı ise %2,4 oranında azaldı. Japonya’da ise yıllık üretici enflasyon hızı %3 oranından %2,7 oranına yavaşladı.

Bu yıl, enflasyon üzerindeki belirleyici risk unsurunun girdi maliyetlerinden kaynaklanabileceğini düşünmekteyiz. Üretici enflasyonu; Kasım ayında ulaştığı %17,3 oranından Ocak ayında %12,1 oranına çekildi. Üretici enflasyonundaki yavaşlama önümüzdeki dönem için rahatlatıcı bir gelişmeydi. Girdi maliyetleri açısından ithal malların küresel fiyatlardaki ılımlı seyir, bu yılın “dez-enflasyon” temasıyla örtüşmekte.

Gün içerisinde TSİ 12:30’da enflasyon verileri açıklanacak. Gelişmiş Ülkeler’de merkez bankacılığı yılın tahmini zor konuları arasında. İngiltere Merkez Bankası’ndan (BoE) yeni faiz adımları bekleniyor. Enflasyonun seyri, önümüzdeki dönem adımların ölçüsünü belirleyecek.

Öğleden sonra TSİ 14:00’de ABD’de KOBİ güven endeksi (NFIB) açıklanacak. Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından güçlenen endeks, gücünü korumakta. KOBİ güven endeksi, bir anlamda Trump’ın ekonomi politikalarının kamuoyu yoklaması kabul ediliyor. Yeni açıklanan mali vaatlerin ne derece beğenildiğini önümüzdeki ayların verilerinde görebileceğiz.

Diplomasi tarafında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ın basın toplantısını takip edeceğiz.

Dolar / TL kotasyonları 3,7990 seviyesinden geçiyorlar.