Nisan ayına ilişkin TCMB Beklenti Anketinde anket katılımcıları, yılsonu enflasyon ve kur beklentilerini yükselttiler. Yılsonu cari açık ve büyüme beklentilerini ise düşürdüler.

Öncelikle TCMB Beklenti Anketinden kısaca bahsetmeyi amaçladık, en alttaki bilgi notunda da daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Adsız.png 

Enflasyon Beklentisi:

Beklenti anketine göre bu yılsonunda enflasyonun %16,23 düzeyinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Önceki ay katılımcıların yılsonu enflasyon beklentisi %15,64 düzeyinde bulunuyordu. TL'de son dönemde gözlemlediğimiz oynaklık, katılımcıların tahminlerinde hafif yukarı yönlü bir revizeyi beraberinde getirmiş gözüküyor. Ek olarak tanzim satışları ardından mart ayında gıda enflasyonundaki iyileşmenin sınırlı kalması da enflasyon beklentilerindeki iyileşmeyi sınırlıyor. Bizim yılsonu enflasyon beklentimiz %15 seviyesinde. ​

1.pngMerkez Bankası'nın yakından izlemeyi tercih ettiği 12 ve 24 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentileri de 14 ve 26 baz puan artış kaydetti ve sırasıyla %15,38 ve %12,06 seviyesine yükseldi.​

2.png

Büyüme Beklentisi:

Anket katılımcıları, 2019 ve 2020 yılına ilişkin büyüme beklentilerini aşağı çekti. Öncü göstergelerdeki kısmi toparlanmaya ve şubat ayında sanayi üretiminin beklentilerden iyi gerçekleşmesine karşın, piyasa katılımcıları büyüme tahminlerini aşağı çekmeyi tercih etmiş görünüyor.

2019 yılına ilişkin büyüme beklentisi bir önceki anket dönemindeki %1,2 seviyesinden %0,59'a geriledi. 0,61 puanlık aşağı yönlü revize, eylül ve ekim aylarındaki TCMB beklenti anketlerinden bu yana en sert aşağı yönlü revizyon olarak dikkat çekmekte. (2019 yılında büyüme, geçtiğimiz sene kur şoku yaşandığı ağustos ayı öncesi olan temmuz ayı beklenti anketinde %3,97 gerçekleşmesi öngörülüyordu.)

 2020 yılına ilişkin büyüme beklentisi de %3,2 seviyesinden %2,9'a çekildi.

3.png 

USD/TL Kuru ve Faiz Oranları Beklentisi:

Anket katılımcıları cari ay sonu kur beklentisini 5,47 seviyesinden 5,79'a çekti. Yılsonu kur beklentisi de 6,06 seviyesinden 6,20'ye çekilmiş durumda. Bizim yıl sonu kur tahminimiz 5,95 seviyesinde bulunuyor.

Anket katılımcıları, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine 3 ay sonra başlayacağı konusunda hemfikir değil. Zira politika faiz oranı mart ayı beklentisinde 3 ay sonrası için %22,6 seviyesine çekilmişti. Ancak nisan ayı beklenti anketiyle birlikte politika faizinde beklenti, 3 ay sonrası için %23,16 seviyesinde oluştu. Her ne kadar halihazırdaki %24 seviyesindeki politika faizinin altında bir değer gözlemlesek de indirim beklentilerinin bir önceki ankete göre zayıf kaldığını görüyoruz.

(TCMB'den ilk faiz indirimi geçtiğimiz ayki Reuters anketlerinde haziran ayıyla birlikte başlaması bekleniyordu. Ancak TL'de artan oynaklık ve enflasyonda yatay bir seyir gözlenmesiyle Merkez Bankası'nın ilk faiz indirimini temmuz ayında gerçekleştirebileceğine yönelik beklentilerin arttığını görüyoruz. Önceki Reuters anketinde yıl boyunca ortalama 500 baz puan civarı faiz indirimi beklenirken, anket katılımcılarının beklentilerini halihazırda 325 baz puan indirime revize ettiğini gözlemliyoruz. )

4.png 

Cari İşlemler Dengesi Beklentisi:

Anket katılımcıları büyüme tahminlerini aşağı çekerken, cari denge rakamlarını da iyileştirmiş durumda. Cari açığın yılsonunda 3,7 milyar dolar azalarak 17,6 milyar dolar gerçekleşmesi bekleniyor. (2018 yılı gerçekleşme 27,6 milyar dolar civarındaydı.)  Biz bu sene sonu için cari dengede 18 milyar dolar seviyesini beklemeyi sürdürüyoruz.

2020 yılına ilişkin cari açık beklentileri de 2,1 milyar dolar iyileşerek 24,2 milyar dolara çekilmiş durumda.​

                      TCMB Nisan ve Mart ayına ilişkin Beklenti Anketinin Gelişimi

5.png

    Bilgi Notu: TCMB Beklenti Anketi Nedir?

6.png7.png​​