Nasıl Temassız Bankkart sahibi olabilirim?

Toplu taşıma ücretlerinin Banka ve Kredi kartlarıyla ödenebilmesini sağlayan Ulaşım Projelerine dahil İl ve İlçelerdeki Bankamız şubelerinden kimliğiniz ile birlikte Temassız Bankkart başvurusu yapabilirsiniz.

Temassız işlem nedir? Nasıl yapılır?

Temassız Bankkart'ın okutulması suretiyle gerçekleştirilen işlemler "Temassız İşlem" olarak adlandırılır. Çipli Kartlarınız temassız özelliklidir. Kartınızın temassız özelliğini kullanmaya başlamak için kartınızla yapacağınız ilk işlemin temaslı ve şifreli bir işlem olması gerekmektedir. Ödeme anında kasiyere temassız ödeme yapmak istediğinizi belirterek, POS cihazının uygun olması durumunda kartınızı POS cihazına yaklaştırarak ödeme yapabilirsiniz. Çipli Banka kartı ürünlerinde de ise temassız ödemeler çip bakiyesinden gerçekleşecektir. Çip bakiyesini kullanarak temassız ödeme yapabilmek için, ATM’lerimiz aracılığıyla nakit veya hesaptan kartın çipine para yüklemeniz gerekmektedir.

Temassız Bankkart’ım ile alışveriş yapabilirim miyim? Nasıl?

Temassız Bankkart’ınızın bağlı olduğu ana hesabınızda bakiye olması durumunda Visa Electron ya da Mastercard/Maestro amblemi bulunan işyerlerinden şifre ile hesabınızdaki parayı kullanarak günlük işlem limiti dâhilinde alışveriş yapabilirsiniz. Temassız Bankkart günlük POS işlem limiti 2.000 TL’dir.

Temassız Bankkart’ınıza Kredili Mevduat Hesabı (KMH) tanımlı olması durumunda bakiyeniz yeterli olmasa dahi KMH üzerinden de alışveriş yapabilirsiniz.

Temassız Bankkart’ın alışveriş ve ATM’de kullanım haricinde ne gibi özellikleri var?

Temassız Bankkart’ınızı Bankalararası Kart Merkezi’nin sunduğu BKM Express sistemine tanımlayabilirsiniz. Böylece kart bilgilerinizi paylaşmadan, sisteme kayıtlı telefonunuza gelecek tek kullanımlık şifre ile tüm BKM Ekspress üye iş yerlerinde hızlı ve güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

BKM Ekspres ile ilgili detaylı bilgi için BKM Ekspres ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.​

Temassız Bankkart’ın yıllık kart ücreti var mı?

Temassız Bankkart sahibi müşterilerimizden herhangi bir yıllık kart veya kullanım ücreti alınmamaktadır.

Temassız Bankkart’ımı nasıl teslim alabilirim?

Temassız Bankkart’ınızı şubelerimizden başvuru anında teslim alabilirsiniz. Temassız Bankkart başvurusunda bulunurken kartınızın adresinize teslim edilmesini de isteyebilirsiniz.

Temassız Bankkart şifremi nasıl oluşturabilirim?

Alışveriş ve ATM işlemlerinde kullanabileceğiniz Temassız Bankkart'ınızın şifresini; kartınızı teslim aldıktan sonra ATM'lerimizden/İnternet Şube'mizden veya 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi'ni arayarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca, SIFRE yazıp aralarında boşluk bırakarak "Kartınızın son 6 hanesi, Anne Kızlık Soyadınızın son 2 harfi veya Doğum Yeriniz, kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik kodu" bilgilerinizi ekleyip 4757'e SMS göndererek de şifre alabilirsiniz. Doğum yeriniz veya anne kızlık soyadınız Türkçe karakter içeriyorsa; SMS iletirken büyük, küçük harf farketmeksizin Türkçe karakter kullanılarak yazılmalıdır (İZMİR, IĞDIR, Çanakkale vb. gibi). SMS gönderdiğiniz telefonun mutlaka sistemimize yalnızca sizin adınıza kayıtlı olması gerekmektedir. Örnek SMS metni: SIFRE 123456 MUĞLA 123 veya SIFRE 123456 Muğla 123.

Temassız Bankkart şifremi unutursam ne yapmalıyım?

Temassız Bankkart şifrenizi unutmanız halinde; İnternet Şube’mizden veya 0850 258 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak yeni şifre oluşturabilirsiniz.​

Temassız Bankkart’ım çalındı/kayboldu ne yapmalıyım?

En kısa sürede 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak bilgi vermeniz gerekmektedir. Kartınızın çalındığını/kaybolduğunu haber vermeniz durumunda kartınız iptal edilecek ve talep etmeniz halinde yenisi adresinize veya şubenize gönderilecektir.

Eğer çalınan/kaybolan Temassız Bankkart’ınızda yüklü bakiyeniz mevcut ise, kart üzerine yüklenmiş para, elektronik para hükmünde olup, şifre ile korunmadığından kayıp/çalıntı durumunda nakden iade ya da yeni bir karta bakiye transferi yapılması mümkün değildir. Ayrıntılı bilgi için Elektronik Cüzdan bölümünü inceleyiniz.

Temassız Bankkart ile yaptığım Temassız işlemlerimde bir sınırlama var mı?

Temassız Bankkart ile temassız işlem limiti olan 250​​ TL’nin üzerindeki işlemleri şifreli olarak hızlıca yapabilirsiniz. Temassız işlem limiti altındaki işlemlerinizi şifresiz olarak gerçekleştirebilmek için MC logolu kartlarınıza ATM’lerimizden para yükleyebilirsiniz.

Temassız Bankkart’ımı yurtdışında kullanabilir miyim?

Temassız Bankkart’ınızla yurtdışındaki Visa Electron veya MasterCard/Maestro amblemli ATM’lerden para çekebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Yurtdışındaki ATM’lerde Temassız Bankkart’ınıza bağlı ana hesap dışındaki virman hesaplar görüntülenemez. Bu nedenle Temassız Bankkart’ınızla yurtdışındaki ATM’lerden para çekebilmek, alışveriş yapabilmek için bakiyenizin bulunduğu hesap, Temassız Bankkart’ınıza bağlı ana hesap olmalıdır.

Temassız Bankkart’ımı yurtdışında kullanabilmek için herhangi bir başvuru işlemi yapmalı mıyım?

Temassız Bankkart’ınızı herhangi bir başvuru işlemi yapmadan direkt olarak yurtdışında kullanabilirsiniz.

Temassız Bankkart ile internet üzerinden alışveriş yapabilir miyim? Nasıl?

Temassız Bankkart’ınıza bağlı ana hesabınızda bakiye olması durumunda Bankkart ile ödemeyi kabul eden 3D Secure sitemine üye internet sitelerinde Temassız Bankkart ile alışveriş yapılabilirsiniz. Temassız Bankkart günlük e-ticaret işlem limiti 1.000 TL’dir. E-ticaret ile yurtiçinden yapılan işlemlerde komisyon alınmamaktadır.

İnternette Güvenli Alışveriş (3D Secure) nedir?

Visa / Mastercard tarafından geliştirilen ve desteklenen bu hizmet internet ortamında Ziraat Bankası kredi kartlarını ve Bankkart’larını kullanarak yapacağınız alışverişlerin daha güvenli olmasını sağlar. Bu hizmeti destekleyen sanal iş yerlerinde alışveriş yapmak istediğinizde, sistemimizde kayıtlı cep telefonunuza tek seferlik şifre bilgisi gelecek ve işleminiz bu şifre ile tamamlanacaktır. Bu sayede onayınız olmadan internet üzerinden kart bilgileriniz kullanılarak işlem yapılması önlenecektir.

İnternette Güvenli Alışverişe ilişkin ayrıntılı bilgi için İnternette Güvenli Alışverişe ilişkin ayrıntılı bilgi için tıklayınız.​

Temassız Bankkart’ıma birden fazla hesap bağlayabilir miyim?

Temassız Bankkart’ınıza maksimum 9 vadesiz hesap bağlayarak hesaplarınıza istediğiniz zaman ATM’den ulaşma imkânına sahip olabilirsiniz. Temassız Bankkart’ınız ile yaptığınız temaslı (şifreli) işlemlerde sadece ana hesabınız kullanılırken, temassız işlemlerinizde ise Elektronik Cüzdan’ınıza yüklü bulunan bakiyeniz kullanılır.

Temassız Bankkart’ıma vadeli hesap bağlayabilir miyim?

Temassız Bankkart’a sadece vadesiz mevduat hesapları bağlanabilir.

Yurtdışına Temassız Bankkart gönderimi yapılıyor mu?

Temassız Bankkart başvuru taleplerinde Bankamız yurtdışı şube veya iştiraklerine, mevcut bir Temassız Bankkart’ın yenilenmesi durumunda ise adrese gönderim yapılmaktadır. 

Temassız Bankkart başvurusunun yurtdışında tesliminin talep edilmesi halinde, müşterilerimiz taleplerini şubelerine ileteceklerdir. Temassız Bankkart’ınız, taahhütname ile birlikte bulunduğunuz ülkedeki varsa Bankamız yurtdışı şube veya iştirakine postalanacaktır. İmzaladığınız taahhütnamenin müşterinin yurtiçi şubesine ulaşmasıyla Temassız Bankkart’ınız kullanıma açılır ve Temassız Bankkart şifrenizi 0850 258 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak oluşturabilirsiniz.

Yenilenen bir Temassız Bankkart’ın yurtdışında tesliminin talep edilmesi halinde, müşterilerimiz taleplerini ve gönderim yapılacak açık adres bilgisini şubelerine veya 0850 258 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ne iletmeleri durumunda Temassız Bankkart’ınız doğrudan belirttiğiniz yurtdışı adresine postalanacaktır. Teslim aldığınız Temassız Bankkart’ınızın şifresini 0850 258 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak oluşturabilirsiniz.

"Karta Para Yükleme” ne demektir?

"Karta Para Yükleme” İnternet Şubemiz veya ATM’lerimiz aracılığıyla vadesiz mevduat hesabınızdan veya nakit olarak Para Yatırmalı ATM’lerimizden kart üzerindeki Elektronik Cüzdana yapılan yükleme işlemini ifade etmektedir.

Temassız Bankkart’ıma ATM’den para yükledim, bu parayı nerede kullanabilirim?

Temassız Bankkart’ınızla yapacağınız 90 TL ve altındaki alışveriş işlemlerinizi temassız olarak, şifre girmeden hızla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, yapacağınız temaslı (şifreli) işlemlerde vadesiz hesabınızdaki para yeterli olmadığında, karta yüklediğiniz para ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Temassız Bankkart’ıma yüklemiş olduğum parayı hesabıma nasıl aktarabilirim?

ATM’lerimizde bulunan “Karttan Hesaba İade” fonksiyonunu kullanarak Temassız Bankkart’ınız üzerinde bulunan tutarı vadesiz hesabınıza aktarabilirsiniz.

Temassız Bankkart’ıma en fazla ne kadar para yükleyebilirim?

Temassız Bankkart’ınızda en fazla 100 TL bulundurabilirsiniz. Dilerseniz bu limiti ATM’de “Kart Limiti Güncelleme” fonksiyonunu kullanarak değiştirebilirsiniz.

Temassız Bankkart’ımda temassız işlemlerde kullanmak için sürekli olarak bir tutar bulunmasını istiyorum, ne yapmalıyım?

ATM’lerimizden “Talimat İşlemleri” fonksiyonunu seçerek Temassız Bankkart’ınıza otomatik yükleme talimatı verebilirsiniz. Böylece kart bakiyeniz, belirlemiş olduğunuz limitin altına indiğinde ve vadesiz hesabınızda bakiye bulunması durumunda kartınızla yapacağınız ilk temaslı işleminizde kartınızdaki bakiye kart limitinize güncellenecektir.

Temassız Bankkart’ım da otomatik yükleme talimatım var, nasıl iptal edebilirim?

ATM’lerimizde bulunan “Talimat İşlemleri” menüsünden kartınıza tanımlı otomatik yükleme talimatınızı iptal edebilirsiniz.

Temassız Bankkart’ımda bulunan parayı nakit olarak çekmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Temassız Bankkart’ınızda bulunan daha önceden yüklemiş olduğunuz tutarı vadesiz mevduat hesabınıza ATM’lerimizi kullanarak aktarabilir ve kolaylıkla çekebilirsiniz.

E-cüzdan Nedir?

Üzerine para yüklenebilen ve böylece Bankkartlar ile temassız işlem yapılabilmesine olanak veren bir kart özelliğidir.

E-cüzdana yüklenen para şifre ile korunuyor mu?

Hayır, E-cüzdana yüklenen para Elektronik Para hükmünde olup şifre ile korunmaz. Bununla birlikte Temassız Bankkart’ınıza bağlı vadesiz mevduat hesaplarınız diğer tüm Bankkartlar’da olduğu gibi şifre ile korunmakta olup, kayıp/çalıntı durumlarında şifresiz erişim sağlanamamaktadır.

E-cüzdanında para bulunan Temassız Bankkart’ım kayboldu/çalındı. Ne yapmalıyım?

Kart sahibi olarak kartınızı ve şifrenizi güvenli bir şekilde korumak ve saklamak sizin sorumluluğunuzdadır. Bunların çalınması, kaybolması veya benzeri durumlarda 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ne derhal bildirim yapmalısınız. Kartın bozulması halinde kart bakiyesi Bankanın belirlediği süre sonunda yenilenen karta aktarılabilecektir.

Kart bakiyesi şifreyle korunmadığından, kayıp veya çalıntı durumunda bakiye iadesi, Bankanın belirlediği süreden önce mümkün değildir. Bu süre sonunda kartta bulunan güncel bakiye yenilenen karta aktarılabilecektir.

Karta yüklediğiniz ve merkezde tutulan bakiye ise (kayıp veya çalıntı nedeniyle kapatılan kartınızı yenilemeniz durumunda) yenilenen karta otomatik olarak aktarılmaktadır.

E-cüzdanında bakiye bulunan Temassız Bankkart’ım ATM’de alıkondu. Ne yapmalıyım?

E-cüzdanında bakiye bulunan bir Temassız Bankkart’ın Bankamız veya başka Banka ATM’sinde alıkonması durumunda kart kapatılmış olsa dahi en kısa zamanda Bankamız veya ilgili Banka şubesi ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Bu sayede temin edilen Temassız Bankkart’ın herhangi bir Banka ATM veya POS’unda kullanılmaya çalışılması durumunda kart bakiyesi yenilenen Temassız Bankkart’ınıza otomatik olarak aktarılacaktır. Aksi takdirde kart bakiyesinin transferi ya da iadesi mümkün değildir.