Ağustos Ayı TCMB Beklenti Anketi: ''Enflasyon, Kur ve Cari Açık Beklentilerinde Yukarı Yönlü Revize''


Ağustos ayına ilişkin TCMB Beklenti Anketinde, anket katılımcılarının, TCMB’nin likidite kompozisyonundaki ayarlamaları dikkate alarak faiz beklentilerini yukarı yönlü şekillendirdikleri gözlenmekte. Kredilerin desteğiyle toparlanan iç talep ve zayıf turizm gelirleri ile birlikte cari açık tahminlerinde yukarı yönlü revize sürdürülmekte. Bu seneye ilişkin GSYH tahmini sınırlı aşağı yönlü revize edilirken, turizmdeki toparlanmanın zayıf seyretmesinin de etkisiyle gelecek sene de aşağı yönlü revizyona gidilmiş. Döviz kurundaki son dönemdeki gelişmeleri dikkate alan piyasa katılımcıları kur tahminlerini de yukarı çekerken, enflasyon beklentilerinde de bozulma sürüyor.


38.png

  • TCMB Beklenti Anketi'ne göre anket katılımcıları, döviz kuru gelişmelerine de bağlı olarak 20 Ağustos'taki PPK toplantısından ortalamada 18 baz puanlık bir faiz artırımı beklemekte. Anketin detaylarında politika faizinin %10,25 seviyesine çekilmesini öngören katılımcının da olduğunu görüyoruz. Foreks anketinde ise anket katılımcılarının ağırlıklı olarak faizlerde değişiklik yapılmamasını beklediğini görmüştük. 3 ay sonrasına ilişkin ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti beklentisi de şubat ayından bu yana ilk kez çift haneye yükseldi. Dün itibarıyla ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %9,06 seviyesine yükselmiş durumda.
  • Anket katılımcıları enflasyonun yıl sonunda %10,22'den %10,82'ye hızlanacağını öngörüyor. Hatırlamak gerekirse TCMB Enflasyon Raporu'nda yıl sonu enflasyon tahminini %8,9'a çekmişti. TCMB Beklenti anketine göre aylık enflasyon beklentilerini incelediğimizde, hesaplamalarımıza göre ağustos ayında yıllık enflasyonun %11,57'ye doğru sınırlı yavaşlaması ve ekim ayında ise %10,7'lere doğru gevşemesi öngörülmekte.​

39.png

  • Yıl sonunda cari dengenin 17,3 milyar USD açık vermesi bekleniyor. Nisan ayındaki beklenti anketinde cari dengenin bu sene 6 milyar USD civarı açık vermesi bekleniyordu, ancak turizm ve ihracat gelirlerindeki düşüş ve toparlanan ithalat yukarı yönlü riskleri gündeme getirdi.

  • Son 3 aydır anket katılımcıları büyüme beklentilerinde değişikliğe gitmeyi tercih etmemiş ve GSYH'nin bu sene %1,3 civarında daralacağını öngörmekteydi. Ağustos ayına ilişkin beklenti anketinde ise GSYH tahmininin %1,3 daralmadan %1,56 daralmaya çekildiği görülüyor. Zayıf bir tempoda ilerleyen turizm gelirlerinin de etkisiyle gelecek sene ise %4,33 civarında bir büyüme mümkün görünmekte.
     
  • Son dönemde geniş bir bant aralığında hareket eden kurla birlikte anket katılımcıları bu sene için USD/TL kurunda 7,34 seviyelerinde bir kapanış beklenmekte. 

40.png

Bilgi Notu: TCMB Beklenti Anketi Nedir?

Haziran ayı TCMB Beklenti Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 64 katılımcı tarafından yanıtlanmış ve sonuçlar katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak değerlendirilmiştir.​

41.png