Yurt içi yerleşiklerin DTH'ları, 26 Haziran haftasında 0,6 milyar USD artış sergiledi, bunun yaklaşık 0,3 milyar USD'si gerçek kişilerden, diğer 0,3 milyar USD'si tüzel kişilerden kaynaklandı. Altın mevduatlarında ise yaklaşık 45 milyon USD'lik çok sınırlı artış görüldü. Döviz ve altın talebini azaltıcı yöndeki son düzenlemelerin etkisiyle döviz mevduatların toplam mevduatlar içerisindeki payı ise düşüşünü sürdürüyor.

Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 26 Haziran haftasında haftalık bazda yaklaşık 1,4 milyar USD azalarak 90,2 milyar USD seviyesine geriledi.

Yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı, 19 26 Haziran tarihleri arasında, 0,6 milyar USD artarak 202,2 milyar USD seviyesine yükseldi.

  • Gerçek kişilerin DTH'ında, 26 Haziran haftasında 0,3 milyar USD'lik artış gerçekleştiği görülüyor. Bu artışın tamamına yakını döviz mevduat hesaplarındaki artıştan oluşurken, altın mevduat hesaplarında ise 16 milyon USD'lik çok sınırlı artış gözlendi.
  • Tüzel kişilerin DTH'ında ise, 26 Haziran haftasında 0,3 milyar USD'lik artış yaşandığı gözleniyor. Bu artışın da tamamına yakını döviz hesaplarındaki artıştan kaynaklanırken, altın mevduat hesapları ise 29 milyon USD tutarında çok sınırlı artış sergiledi ve yatay seyir izledi.​

2020 yılının başına göre incelediğimizde, yurt içi yerleşiklerin toplam DTH'ı 8,6 milyar USD artmış durumda.

  • Yıl başından bu yana hanehalkı DTH'ı 1,4 milyar USD artmış durumda. Yıl başından bu yana tüzel kişiler DTH'ını 7,2 milyar USD artırmış görünüyor.
  • Dolar DTH'ların, toplam DTH içerisindeki payı %51,6 seviyesinde; Euro DTH'ların (Dolar Karşılığı) payı ise %32,3 seviyesinde bulunuyor.​

Döviz mevduatları, TL mevduatların üzerinde seyretmeye devam etmekle birlikte, döviz mevduatların, toplam mevduatlar içerisindeki payı (dolarizasyon oranı), geçen yıl en yüksek seviyeyi mayıs ayında %56,2 oranıyla görmesinin ardından düşüşe geçmişti. Payın, bir önceki haftaya göre 0,3 yüzde puan düşüşle 26 Haziran haftasında %50,9 seviyesine kadar gerilediği gözleniyor. Böylece, son üç haftadır üst üste dolarizasyon oranında gerilemenin sürdüğü görülüyor.

Toplam DTH içerisinde gerçek kişilerin payının 26 Haziran haftasında %60,2 seviyesinde önceki haftaya göre görece yatay seyrettiği gözleniyor. Bu kapsamda, tüzel kişilerin, toplam DTH içerisindeki payının ise %39,8 seviyesinde seyrettiği görülmekte. 

Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 26 Haziran haftasında bir önceki haftaya göre 1,4 milyar USD azalarak 90,2 milyar USD seviyesine geriledi.

  • Brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre yaklaşık 1,8 milyar USD azalışla 51,4 milyar USD seviyesine gerilerken, altın rezervleri ise yaklaşık 0,5 milyar USD artışla 38,8 milyar USD seviyesine yükseldi.
  • Net uluslararası rezervler ise, bir önceki haftaya göre 2,4 milyar USD azalışla 29,1 milyar USD seviyesine geriledi. ​

18.png19.png20.png