Yurt içi yerleşiklerin DTH'ları, 12 Haziran haftasında 0,9 milyar USD artış sergiledi, bunun yaklaşık 0,4 milyar USD'si gerçek kişilerden, 0,5 milyar USD'si tüzel kişilerden kaynaklandı. Altın mevduatlarında ise yaklaşık 0,5 milyar USD'lik artış görüldü. BDDK'nın, bireysel yatırımcıların döviz ve altın talebini azaltıcı yöndeki son düzenlemelerinin etkisiyle döviz mevduatına yönelim kısmi azalıyor.

Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 12 Haziran haftasında haftalık bazda yaklaşık 0,8 milyar USD artarak 93,1 milyar USD seviyesine yükseldi.​

Yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı, 5 12 Haziran tarihleri arasında, 0,9 milyar USD artarak 202,9 milyar USD seviyesine yükseldi. Bu kapsamda, yurt içi yerleşiklerin toplam DTH'ında son beş haftada yaklaşık 8,6 milyar USD'lik artış gözlendi.

  • Gerçek kişilerin DTH'ında, 12 Haziran haftasında 0,4 milyar USD'lik artış gerçekleştiği görülüyor. Bu artışın tamamına yakını altın mevduat hesaplarındaki artıştan oluşurken, döviz mevduat hesaplarında ise 0,1 milyar USD'lik sınırlı azalış gözlendi.
  • Tüzel kişilerin DTH'ında ise, 12 Haziran haftasında 0,5 milyar USD'lik artış yaşandığı gözleniyor. Bu artışın tamamına yakını döviz hesaplarındaki artıştan kaynaklanırken, altın mevduat hesapları ise 12 milyon USD tutarında çok sınırlı artış sergiledi ve yatay seyir izledi.​
  • Altın tarafında ise, 12 Haziran haftasında 0,5 milyar USD'lik artış olduğu görülüyor.​

2020 yılının başına göre incelediğimizde, yurt içi yerleşiklerin toplam DTH'ı 9,3 milyar USD artmış durumda.

  • Yıl başından bu yana hanehalkı DTH'ı 1,3 milyar USD artmış durumda. Yıl başından bu yana tüzel kişiler DTH'ını 7,9 milyar USD artırmış görünüyor.
  • Dolar DTH'ların, toplam DTH içerisindeki payı %51,4 seviyesinde; Euro DTH'ların (Dolar Karşılığı) payı ise %32,4 seviyesinde bulunuyor.

Döviz mevduatları, TL mevduatların üzerinde seyretmeye devam etmekle birlikte, döviz mevduatların, toplam mevduatlar içerisindeki payı (dolarizasyon oranı), geçen yıl en yüksek seviyeyi mayıs ayında %56,2 oranıyla görmesinin ardından düşüşe geçmişti. Payın, bir önceki haftaya göre 0,6 yüzde puan düşüşle 12 Haziran haftasında %51,5 seviyesine gerilediği gözleniyor.

Toplam DTH içerisinde gerçek kişilerin payının 12 Haziran haftasında %59,9 seviyesinde gerçekleşerek %60 seviyesinin üzerindeki seyrini sonlandırdığı gözleniyor. Bu kapsamda, tüzel kişilerin, toplam DTH içerisindeki payının ise %40,1 seviyesine yükseldiği görülmekte. 

Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 12 Haziran haftasında bir önceki haftaya göre 0,8 milyar USD artarak 93,1 milyar USD seviyesine yükseldi.

  • Brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre yaklaşık 0,1 milyar USD azalışla 55,5 milyar USD seviyesine gerilerken, altın rezervleri ise yaklaşık 1 milyar USD artışla 37,6 milyar USD seviyesine yükseldi.
  • Net uluslararası rezervler ise, bir önceki haftaya göre 0,1 milyar USD artışla 31,6 milyar USD seviyesine yükseldi. ​

21.png

22.png