Gerçek kişiler, 18 Mayıs'tan bu yana ilk kez döviz mevduatlarını çözme eğiliminde oldu.

Yurtiçi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı, 8-14 Haziran tarihleri arasında USD 919 milyon azalarak USD 166,2 milyar seviyesine geriledi.

Ayın 7'sinde Merkez Bankası politika faizini beklentilerin üzerinde artırarak TL varlıklarda toparlanmanın önünü açmıştı. Bu doğrultuda gerçek kişilerde döviz mevduatlarını çözme eğiliminde olmuş gözüküyor. Böylece,

  • Hanehalkı DTH ları yaklaşık USD 536 milyon azaldı ve USD 96,2 milyar seviyesine geriledi.
  • Reel Sektör DTH ları ise USD 383 milyon azaldı ve USD 70 milyara geriledi.

Yıllık değişimleri incelediğimizde ise gerçek kişilerin döviz mevduatlarını yıllık %5 azalttığı görülürken; tüzel kişilerin toplam döviz mevduatı %10 civarında artmış durumda. ( Tablo 1)

Yılbaşından bu yana da yurtiçi yerleşikler USD 839 milyon döviz alışı gerçekleştirmiş durumda. Bunun USD 1 milyarı gerçek kişiler tarafından döviz satışı yönünde oldu. Tüzel kişiler ise yılbaşından bu yana USD 1,8 milyar döviz alımı yaptı. ( Tablo 1)

 

Dolar ve Euro Cinsinden DTH'ları incelediğimizde;

  • Euro DTH'lar (ABD Doları Karşılığı), haftalık olarak USD 293 milyon azalmış durumda.
  • Dolar cinsinden toplam DTH'lar USD 106,4 milyardan USD 105,9 milyara geriledi ve haftalık bazda yaklaşık USD 445 milyonluk azalış gösterdi.
  • Altında ise USD 9 milyonu tüzel ve USD 120 milyonu gerçeklerde olmak üzere toplamda USD 129 milyonluk azalış kaydedilmiştir.

     

    Dolar DTH'ların, toplam DTH içerisindeki payı %52 seviyesinde; Euro DTH'ların (Dolar Karşılığı) payı ise %34'lerde.