Yurt içi yerleşiklerin DTH'ları, 17 Temmuz haftasında yaklaşık 1,5 milyar USD artış sergiledi, buna gerçek kişiler 1,1 milyar USD'lik artış ve tüzel kişiler ise 0,3 milyar USD'lik artışla katkıda bulundu. Altın mevduatlarında ise 0,2 milyar USD'lik artış görüldü. Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 17 Temmuz haftasında bir önceki haftaya göre yaklaşık 0,6 milyar USD azalarak 89,5 milyar USD seviyesine geriledi.

Yabancı yatırımcıların ilgili haftada, hem hisse senedinde, hem de DİBS tarafında satış yönlü hareketlerine devam ettikleri gözlendi.

Yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı, 10 – 17 Temmuz tarihleri arasında, 1,5 milyar USD artarak 204 milyar USD seviyesine yükseldi.

  • Gerçek kişilerin DTH'ında, 17 Temmuz haftasında 1,1 milyar USD'lik artış gerçekleştiği görülüyor. Bu artışın büyük kısmı döviz mevduat hesaplarındaki artıştan oluşurken, altın mevduat hesaplarında ise 210 milyon USD'lik daha sınırlı artış gözlendi.
  • Tüzel kişilerin DTH'ında ise, 17 Temmuz haftasında 0,3 milyar USD'lik artış yaşandığı gözleniyor. Bu artışın da tamamına yakını döviz hesaplarındaki artıştan kaynaklanırken, altın mevduat hesaplarında ise 27 milyon USD'lik çok sınırlı artış yaşandı ve yatay seyir gözlendi.​

2020 yılının başına göre incelediğimizde, yurt içi yerleşiklerin toplam DTH'ı 10,3 milyar USD artmış durumda.

  • Yıl başından bu yana hanehalkı DTH'ı 3,9 milyar USD artmış durumda. Yıl başından bu yana tüzel kişiler DTH'ını 6,4 milyar USD artırmış görünüyor. ​

Döviz mevduatların, toplam mevduatlar içerisindeki payı, %50,4 seviyesine gerileyerek düşüşünü sürdürdü. 

2.png3.png 

Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 17 Temmuz haftasında bir önceki haftaya göre yaklaşık 0,6 milyar USD azalarak 89,5 milyar USD seviyesine geriledi.

  • Brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre 0,4 milyar USD'lik azalışla 49,2 milyar USD seviyesine gerilerken, altın rezervleri ise 0,2 milyar USD azalışla 40,2 milyar USD seviyesine geriledi.
  • Net uluslararası rezervler ise, bir önceki haftaya göre yaklaşık 1,1 milyar USD azalışla 31 milyar USD seviyesine geriledi.​

4.png 

Yabancı yatırımcılar, 17 Temmuz haftasında DİBS/tahvil ve hisse senedi tarafında satış yönünde hareket sergilediler. Bu kapsamda, yabancı yatırımcılar 17 Temmuz haftasında yurt içinde hisse senedi piyasasında 174 milyon USD tutarında sınırlı satış yaparken, repo hariç DİBS tarafında ise 52 milyon USD tutarında çok daha sınırlı satış gerçekleştirdi. Söz konusu haftada çıkış yapan net toplam yabancı sermaye miktarı 226 milyon USD seviyesiyle sınırlı tutarda gerçekleşti.

Öte yandan, eurobond tarafında ise, yabancı yatırımcılar, 17 Temmuz haftasında devlet eurobondlarında 46 milyon USD'lik oldukça sınırlı satışta bulundular. Şirket eurobondları tarafında ise, yabancı yatırımcılar, ilgili haftada 133 milyon USD'lik satış gerçekleştirdiler. 

  • Şirket eurobondlarının detayına bakıldığında ise, yabancı yatırımcılar, yurt dışında ihraç edilen eurobondlarda ilgili haftada 84 milyon USD'lik sınırlı satış gerçekleştirirken, yurt içinde ihraç edilen eurobondlarda ise 49 milyon USD'lik sınırlı satışta bulundular.
  • Hisse senetleri piyasasındaki yabancı payı ise 17 Temmuz haftasında %49,4 seviyesinde gerçekleşirken, tahvil piyasasındaki yabancı payı ise %3,86 seviyesine kadar gerileyerek rekor düşük seviyelerini yeniledi.​

5.png6.png7.png