​​​


Yurt içi yerleşiklerin DTH'ları, 21 Ağustos haftasında 0,3 milyar USD azalış sergiledi. Bir önceki haftada ise 1,9 milyar USD azalış sergilemişti. Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 21 Ağustos haftasında haftalık bazda 0,5 milyar USD artarak 88,7 milyar USD seviyesine yükseldi.

Yabancı yatırımcıların ilgili haftada, hisse senedi tarafında satış gerçekleştirirken, DİBS tarafında ise alış yönlü hareket ettikleri gözlendi.​

Yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı, 14 – 21 Ağustos tarihleri arasında, 0,3 milyar USD azalarak 217,3 milyar USD seviyesine geriledi.

  • Gerçek kişilerin DTH'ında, 21 Ağustos haftasında 33 milyon USD'lik çok sınırlı azalış gerçekleştiği görülüyor. Bu azalışın 0,73 milyar USD'lik kısmı döviz mevduat hesaplarındaki azalıştan oluşurken, altın mevduat hesaplarında ise 0,70 milyar USD'lik artış gözlendi.
  • Tüzel kişilerin DTH'ında ise, 21 Ağustos haftasında 0,3 milyar USD'lik azalış yaşandığı gözleniyor. Bu azalışın, 303 milyon USD'lik kısmı döviz hesaplarındaki azalıştan kaynaklanırken, altın mevduat hesaplarında ise 9 milyon USD'lik sınırlı artış görüldü.​

2020 yılının başına göre incelediğimizde, yurt içi yerleşiklerin toplam DTH'ı 23,6 milyar USD artmış durumda.

  • Yıl başından bu yana gerçek kişiler (hanehalkı) DTH'ı 14 milyar USD artmış durumda. Yıl başından bu yana tüzel kişiler DTH'ını 9,6 milyar USD artırmış görünüyor. ​

Döviz mevduatların, toplam mevduatlar içerisindeki payı, 21 Ağustos haftasında 0,5 yüzde puanlık artışla %54 seviyesine yükseldi. 

1.pngMerkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 21 Ağustos haftasında bir önceki haftaya göre 0,5 milyar USD artarak 88,7 milyar USD seviyesine yükseldi.

  • Brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre 0,06 milyar USD'lik artışla 45,4 milyar USD seviyesine yükselirken, altın rezervleri ise 0,46 milyar USD artışla 43,3 milyar USD seviyesine yükseldi.
  • Net uluslararası rezervler ise, bir önceki haftaya göre 0,5 milyar USD azalışla 28,2 milyar USD seviyesine geriledi.​

9.png 

Yabancı yatırımcılar, 21 Ağustos haftasında hisse senedi tarafında satış gerçekleştirirken, DİBS/tahvil tarafında ise alım yönünde hareket sergilediler. Bu kapsamda, yabancı yatırımcılar 21 Ağustos haftasında yurt içinde hisse senedi piyasasında 86 milyon USD tutarında sınırlı satış yaparken, repo hariç DİBS tarafında ise 70 milyon USD tutarında sınırlı alış gerçekleştirdi. Söz konusu haftada çıkış yapan net toplam yabancı sermaye miktarı 16 milyon USD seviyesinde gerçekleşti. 

Yıl başından bu yana, yabancı yatırımcıların, hisse senedi portföylerinden 5,5 milyar USD'lik net çıkış ve repo hariç DİBS portföylerinden ise 7,4 milyar USD'lik net çıkış olmak üzere, toplamda 12,8 milyar USD'lik net çıkış yaptıkları görülüyor.

Öte yandan, eurobond tarafında ise, yabancı yatırımcılar, 21 Ağustos haftasında devlet eurobondlarında 81 milyon USD'lik sınırlı alışta bulundular. Şirket eurobondları tarafında ise, yabancı yatırımcılar, ilgili haftada 77 milyon USD'lik alış gerçekleştirdiler.

  • Şirket eurobondlarının detayına bakıldığında ise, yabancı yatırımcılar, yurt dışında ihraç edilen eurobondlarda ilgili haftada 71 milyon USD'lik alış gerçekleştirirken, yurt içinde ihraç edilen eurobondlarda ise 6 milyon USD'lik alışta bulundular.
  • Hisse senetleri piyasasındaki yabancı payı ise 21 Ağustos haftasında %52,3 seviyesinde gerçekleşirken, tahvil piyasasındaki yabancı payı ise %3,36 seviyesine gerçekleşerek rekor düşük seviyelerdeki yerini korudu.​

3.png4.png5.png