​​


Yurt içi yerleşiklerin DTH'ları, 25 Aralık haftasında yaklaşık 0,7 milyar USD artış sergileyerek 234,8 milyar USD ile rekor seviyesini yeniledi. Gerçek kişilerin DTH'ları 0,7 milyar USD'lik artışla 148,3 milyar USD seviyesine ulaşırken, tüzel kişilerin DTH'ları ise 27 milyon USD'lik çok sınırlı azalışla 86,5 milyar USD seviyesinde yatay seyretti. Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 25 Aralık haftasında haftalık bazda 2,8 milyar USD artarak 94,6 milyar USD seviyesine yükseldi

Ekonomide yeni dönem uygulamalarıyla TL varlıklara ilgi devam ediyor. Bu kapsamda, yabancı yatırımcılar, ilgili haftada yurt içinde hisse senedi piyasasında 19 milyon USD tutarında çok sınırlı satış gerçekleştirirken, repo hariç DİBS tarafında ise 138 milyon USD tutarında alışta bulundular

Yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatının, 18 – 25 Aralık tarihleri arasında ayrımına bakıldığında;

  • Gerçek kişilerin DTH'ında, ilgili haftada 0,73 milyar USD'lik artış gerçekleştiği görülüyor. Bu artışta, döviz hesaplarındaki 446 milyon USD'lik artış ve altın mevduat hesaplarındaki 283 milyon USD'lik artış etkili oldu.
  • Tüzel kişilerin DTH'ında ise, ilgili haftada yaklaşık 27 milyon USD'lik çok sınırlı azalışla yatay seyir gözleniyor. Bu azalış, döviz hesaplarındaki 34 milyon USD'lik azalışa karşın, altın mevduat hesaplarındaki 7 milyon USD'lik çok sınırlı artıştan kaynaklandı.
  • Ayrıca ilgili haftada yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı, altın ve parite etkilerinden arındırılmış bazda ise yaklaşık 0,96 milyar USD artış göstermiştir. Bu artışın ayrımına bakıldığına, gerçek kişilerde 0,84 milyar USD'lik artış ve tüzel kişilerde ise 0,13 milyar USD'lik artış görülmüştür.​

2020 yılının başına göre incelediğimizde, yurt içi yerleşiklerin toplam DTH'ı 41,2 milyar USD artmış durumda.

  • Yıl başından bu yana gerçek kişiler (hanehalkı) DTH'ı 28 milyar USD artmış durumda. Yıl başından bu yana tüzel kişiler DTH'ını 13,1 milyar USD artırmış görünüyor. ​
  • Döviz mevduatların, toplam mevduatlar içerisindeki payı, 25 Aralık haftasında önceki haftaya göre 0,2 yüzde puanlık azalışla %56,5 seviyesine geriledi.  

15.pngYabancı yatırımcılar, 25 Aralık haftasında hisse senedi tarafında çok sınırlı tutarda satış gerçekleştirirken, DİBS tarafında alış yönlü hareketlerine devam ettiler. Bu kapsamda, yabancı yatırımcılar 25 Aralık haftasında yurt içinde hisse senedi piyasasında 19 milyon USD tutarında çok sınırlı satış gerçekleştirirken, repo hariç DİBS tarafında ise 138 milyon USD tutarında alışta bulundular. Söz konusu haftada giriş yapan net toplam yabancı sermaye miktarı 119 milyon USD seviyesinde gerçekleşti. 

Yılbaşından bu yana, yabancı yatırımcıların, hisse senedinde net 4,4 milyar USD çıkış ve repo hariç DİBS tarafında ise net 6,3 milyar USD çıkış olmak üzere, toplamda yaklaşık 10,7 milyar USD net çıkış yaptıkları görülüyor.

Öte yandan, devlet eurobondu ve YP cinsinden özel sektör ve şirket borçlanma senetleri (eurobond) tarafında ise, yabancı yatırımcılar, 25 Aralık haftasında devlet eurobondlarında toplam yaklaşık 3 milyon USD'lik çok sınırlı satış gerçekleştirirken, YP cinsinden özel sektör ve şirket borçlanma senetleri tarafında ise, toplam 184 milyon USD'lik alış gerçekleştirdiler.

  • YP cinsinden özel sektör ve şirket borçlanma senetlerinin detayına bakıldığında ise, yabancı yatırımcılar, yurt dışında ihraç edilen şirket borçlanma senetlerinde 179 milyon USD'lik alış gerçekleştirirken, yurt içinde ihraç edilen özel sektör borçlanma senetlerinde ise 5 milyon USD'lik çok sınırlı tutarda alış gerçekleştirdiler.
  • Hisse senetleri piyasasındaki yabancı payı 25 Aralık haftasında önceki haftaya göre değişmeyerek %49,4 seviyesinde yatay seyrederken, repo hariç DİBS piyasasındaki yabancı payı ise bir önceki haftaya göre 0,12 yüzde puanlık artışla %4,09 seviyesine yükseldi. ​

16.pngMerkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 25 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre 2,8 milyar USD artarak 94,6 milyar USD seviyesine yükseldi.

  • Brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre 1,8 milyar USD'lik artışla 51,6 milyar USD seviyesine yükselirken, altın rezervleri ise önceki haftaya göre 1 milyar USD'lik artışla 43 milyar USD seviyesine yükseldi.
  • Net rezervler ise, ilgili haftada 1,6 milyar USD'lik azalışla 15,5 milyar USD seviyesine geriledi.​

17.png18.png