Yurt içi yerleşiklerin DTH'ları, 25 Eylül haftasında 0,4 milyar USD azalış sergiledi. Gerçek kişilerin DTH'ları 0,9 milyar USD azalırken, tüzel kişilerin DTH'ları ise 0,5 milyar USD artış gösterdi. Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 25 Eylül haftasında haftalık bazda 2,8 milyar USD azalarak 83,5 milyar USD seviyesine geriledi.

Yabancı yatırımcılar, ilgili haftada hisse senedi tarafında satış yönlü hareket ederken, repo hariç DİBS tarafında ise iki haftalık aranın ardından alış yönlü hareket ettiler.​

Yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı, 18  – 25 Eylül tarihleri arasında 0,4 milyar USD azalış sergileyerek 217,7 milyar USD seviyesine geriledi.

  • Gerçek kişilerin DTH'ında, ilgili haftada yaklaşık 0,9 milyar USD'lik azalış gerçekleştiği görülüyor. Bu azalışın 0,32 milyar USD'lik kısmı döviz hesaplarındaki azalıştan oluşurken, altın mevduat hesaplarında ise 0,58 milyar USD'lik azalış gözlendi.
  • Tüzel kişilerin DTH'ında ise, ilgili haftada yaklaşık 0,5 milyar USD'lik artış yaşandığı gözleniyor. Bu artışın 0,55 milyar USD ile tamamına yakını döviz hesaplarındaki artıştan kaynaklanırken, altın mevduat hesaplarında ise 35 milyon USD'lik çok sınırlı azalış görüldü.​

2020 yılının başına göre incelediğimizde, yurt içi yerleşiklerin toplam DTH'ı 24,1 milyar USD artmış durumda.

  • Yıl başından bu yana gerçek kişiler (hanehalkı) DTH'ı 14,6 milyar USD artmış durumda. Yıl başından bu yana tüzel kişiler DTH'ını 9,5 milyar USD artırmış görünüyor. ​

Döviz mevduatların, toplam mevduatlar içerisindeki payı, 25 Eylül haftasında 0,6 yüzde puanlık artışla %54,5 seviyesine yükseldi. 

Özellikle bu hafta ekonomide normalleşme adımları çerçevesinde BDDK tarafından TL cinsi mevduatlardan alınan stopajda ve döviz alımında uygulanan BSMV oranlarında indirime gidilmesinin, TL mevduatın cazibesini artırması ve yatırımcıların üzerindeki dövize erişim baskısını azaltacak olması nedeniyle önümüzdeki dönemde döviz talebini azaltıcı yönde etkide bulunması beklenebilir.

5.png 

Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 25 Eylül haftasında bir önceki haftaya göre 2,8 milyar USD azalarak 83,5 milyar USD seviyesine geriledi.

  • Brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre 0,7 milyar USD'lik azalışla 42,4 milyar USD seviyesine gerilerken, altın rezervleri ise 2,1 milyar USD azalışla 41,1 milyar USD seviyesine geriledi. ​

6.png

Yabancı yatırımcılar, 25 Eylül haftasında hisse senedi tarafında sınırlı tutarda satış yaparken, repo hariç DİBS tarafında ise sınırlı tutarda alış yönlü hareket ettiler. Bu kapsamda, yabancı yatırımcılar 25 Eylül haftasında yurt içinde hisse senedi piyasasında 102 milyon USD'lik sınırlı tutarda satış gerçekleştirirken, repo hariç DİBS tarafında ise 138 milyon USD'lik sınırlı tutarda alışta bulundular. Söz konusu haftada giriş yapan net toplam yabancı sermaye miktarı 36 milyon USD seviyesinde gerçekleşti.
Yılbaşından bu yana, yabancı yatırımcıların, hisse senedinde net 5,7 milyar USD çıkış ve repo hariç DİBS tarafında ise net 7,4 milyar USD çıkış olmak üzere, toplamda yaklaşık 13,1 milyar USD net çıkış yaptıkları görülüyor.

Öte yandan, eurobond tarafında ise, yabancı yatırımcılar, 25 Eylül haftasında devlet eurobondlarında 125 milyon USD'lik satışta bulundular. Şirket eurobondları tarafında ise, yabancı yatırımcılar, ilgili haftada 9 milyon USD'lik çok sınırlı satış gerçekleştirdiler.

  • Şirket eurobondlarının detayına bakıldığında ise, yabancı yatırımcılar, yurt dışında ihraç edilen eurobondlarda ilgili haftada 2 milyon USD'lik çok sınırlı satış gerçekleştirirken, yurt içinde ihraç edilen eurobondlarda ise 7 milyon USD'lik çok sınırlı satışta bulundular.
  • Hisse senetleri piyasasındaki yabancı payı ise 25 Eylül haftasında %49,2 seviyesinde gerçekleşirken, repo hariç DİBS piyasasındaki yabancı payı ise %3,25 seviyesiyle rekor düşük seviyelerdeki yerini korudu. ​

Özellikle BDDK'nın geçen hafta, bankaların yurt dışı yerleşiklerle yapılan türev işlemlerine ilişkin limitlerinde esnemeye gitmesiyle birlikte, olağanüstü tedbirlerden normalleşmeye geçilmeye başlanmasıyla önümüzdeki dönemde yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına ilgisinin artması beklenebilir. ​

7.png8.png9.png