​​


Yurt içi yerleşiklerin DTH'ları, 2 Ekim haftasında 0,1 milyar USD artış sergiledi. Gerçek kişilerin DTH'ları 1,25 milyar USD artarken, tüzel kişilerin DTH'ları ise 1,15 milyar USD azalış gösterdi. Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 2 Ekim haftasında haftalık bazda 0,1 milyar USD artarak 83,6 milyar USD seviyesine yükseldi.

Yabancı yatırımcılar, ekonomide normalleşme adımlarının desteğiyle birlikte ilgili haftada hem hisse senedi tarafında, hem de DİBS tarafında alış yönlü hareket ettiler. Özellikle yabancıların, DİBS portföylerindeki haftalık 479 milyon USD'lik artış Şubat 2018'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.​

Yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı, 25 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında 0,1 milyar USD artış sergileyerek 217,8 milyar USD seviyesine yükseldi.

  • Gerçek kişilerin DTH'ında, ilgili haftada yaklaşık 1,25 milyar USD'lik artış gerçekleştiği görülüyor. Bu artışın 0,6 milyar USD'lik kısmı döviz hesaplarındaki artıştan oluşurken, altın mevduat hesaplarında ise 0,7 milyar USD'lik artış gözlendi.
  • Tüzel kişilerin DTH'ında ise, ilgili haftada yaklaşık 1,15 milyar USD'lik azalış yaşandığı gözleniyor. Bu azalışın 1,21 milyar USD'lik kısmı döviz hesaplarındaki azalıştan kaynaklanırken, altın mevduat hesaplarında ise 59 milyon USD'lik çok sınırlı artış görüldü.

2020 yılının başına göre incelediğimizde, yurt içi yerleşiklerin toplam DTH'ı 24,2 milyar USD artmış durumda.

  • Yıl başından bu yana gerçek kişiler (hanehalkı) DTH'ı 15,8 milyar USD artmış durumda. Yıl başından bu yana tüzel kişiler DTH'ını 8,4 milyar USD artırmış görünüyor. ​

Döviz mevduatların, toplam mevduatlar içerisindeki payı, 2 Ekim haftasında 0,3 yüzde puanlık artışla %54,8 seviyesine yükseldi.  

12.png 

Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 2 Ekim haftasında bir önceki haftaya göre 0,1 milyar USD artarak 83,6 milyar USD seviyesine yükseldi.

  • Brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre 1 milyar USD'lik azalışla 41,4 milyar USD seviyesine gerilerken, altın rezervleri ise 1,1 milyar USD artışla 42,2 milyar USD seviyesine yükseldi. ​

15.pngYabancı yatırımcılar, 2 Ekim haftasında hem hisse senedi tarafında, hem de DİBS tarafında alış yönlü hareket ettiler. Özellikle, Hükümet'in ve düzenleyici kurumların ekonomide normalleşme sürecinde attığı adımların olumlu etkisiyle yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına ilgisinin arttığı görülüyor. Bu kapsamda, yabancı yatırımcılar 2 Ekim haftasında yurt içinde hisse senedi piyasasında 131 milyon USD tutarında alış gerçekleştirirken, repo hariç DİBS tarafında ise 254 milyon USD tutarında alışta bulundular. Söz konusu haftada giriş yapan net toplam yabancı sermaye miktarı 385 milyon USD seviyesinde gerçekleşti.

Özellikle yabancıların, DİBS portföylerindeki haftalık 479 milyon USD'lik artış Şubat 2018'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken, repo hariç DİBS portföylerindeki haftalık 254 milyon USD'lik artış ise Temmuz 2020'den bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti.

Yılbaşından bu yana, yabancı yatırımcıların, hisse senedinde net 5,6 milyar USD çıkış ve repo hariç DİBS tarafında ise net 7,2 milyar USD çıkış olmak üzere, toplamda yaklaşık 12,7 milyar USD net çıkış yaptıkları görülüyor.

Öte yandan, eurobond tarafında ise, yabancı yatırımcılar, 2 Ekim haftasında devlet eurobondlarında 185 milyon USD'lik sınırlı satışta bulundular. Şirket eurobondları tarafında ise, yabancı yatırımcılar, ilgili haftada 42 milyon USD'lik sınırlı satış gerçekleştirdiler.

  • Şirket eurobondlarının detayına bakıldığında ise, yabancı yatırımcılar, yurt dışında ihraç edilen eurobondlarda ilgili haftada 43 milyon USD'lik sınırlı satış gerçekleştirirken, yurt içinde ihraç edilen eurobondlarda ise 1 milyon USD'lik çok sınırlı alışta bulundular.
  • Hisse senetleri piyasasındaki yabancı payı ise 2 Ekim haftasında %48,7 seviyesinde gerçekleşirken, repo hariç DİBS piyasasındaki yabancı payı ise önceki haftaya göre 0,2 yüzde puanlık sınırlı artışla %3,46 seviyesine yükseldi. ​

17.png

18.png

19.png