Yurt içi yerleşiklerin DTH'ları, 3 Temmuz haftasında yaklaşık 1 milyar USD azalış sergiledi, buna gerçek kişiler 0,8 milyar USD'lik artışla ve tüzel kişiler ise 1,8 milyar USD'lik azalışla katkıda bulundu. Altın mevduatlarında ise 44 milyon USD'lik çok sınırlı düşüş görüldü. Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 3 Temmuz haftasında 0,3 milyar USD artarak 90,5 milyar USD seviyesine yükseldi.

Küresel çapta salgında ikinci dalga endişelerinin izlenmesine karşın, yabancıların, hisse senedindeki satışı sınırlı kalırken, tahvil piyasasında ise sınırlı da olsa alım yönlü hareket ettikleri gözlendi.


Yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı, 26 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında, 1 milyar USD azalarak 201,2 milyar USD seviyesine geriledi.

  • Gerçek kişilerin DTH'ında, 3 Temmuz haftasında 0,8 milyar USD'lik artış gerçekleştiği görülüyor. Bu artışın tamamına yakını döviz mevduat hesaplarındaki artıştan oluşurken, altın mevduat hesaplarında ise 44 milyon USD'lik çok sınırlı azalış gözlendi.
  • Tüzel kişilerin DTH'ında ise, 3 Temmuz haftasında 1,8 milyar USD'lik büyük tutarlı azalış yaşandığı gözleniyor. Bu azalışın tamamı döviz hesaplarındaki azalıştan kaynaklanırken, altın mevduat hesaplarında ise herhangi bir değişim yaşanmadı ve yatay seyir gözlendi.​

2020 yılının başına göre incelediğimizde, yurt içi yerleşiklerin toplam DTH'ı 7,6 milyar USD artmış durumda.

  • Yıl başından bu yana hanehalkı DTH'ı 2,2 milyar USD artmış durumda. Yıl başından bu yana tüzel kişiler DTH'ını 5,4 milyar USD artırmış görünüyor. ​

Döviz mevduatların, toplam mevduatlar içerisindeki payı, %50,8 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Böylece, son dört haftadır üst üste dolarizasyon oranında gerilemenin sürdüğü görülüyor.

24.png 

Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 3 Temmuz haftasında bir önceki haftaya göre 0,3 milyar USD artarak 90,5 milyar USD seviyesine yükseldi.

  • Brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre 73 milyon USD çok sınırlı azalışla 51,3 milyar USD seviyesine gerilerken, altın rezervleri ise 0,3 milyar USD artışla 39,2 milyar USD seviyesine yükseldi.
  • Net uluslararası rezervler ise, bir önceki haftaya göre yaklaşık 1 milyar USD artışla 30,1 milyar USD seviyesine yükseldi. ​

25.png 

Yabancı yatırımcılar, 3 Temmuz haftasında DİBS/tahvil tarafında sınırlı alış yönünde hareket sergilerken, hisse senedi tarafında ise sınırlı satış gerçekleştirdi. Bu kapsamda, yabancı yatırımcılar 26 Haziran – 3 Temmuz 2020 tarihleri arasında yurt içinde hisse senedi piyasasında 95 milyon USD tutarında sınırlı satış yaparken, repo hariç DİBS tarafında ise 27 milyon USD tutarında sınırlı alım gerçekleştirdi. Söz konusu haftada çıkış yapan net toplam yabancı sermaye miktarı 68 milyon USD seviyesiyle oldukça sınırlı gerçekleşti.

Öte yandan, eurobond tarafında ise, yabancı yatırımcılar, bir önceki haftada 184 milyon USD'lik alımın ardından, son haftada 98 milyon USD'lik satışta bulundular.

Hisse senetleri piyasasındaki yabancı payı ise düşüşünü sürdürerek 3 Temmuz haftasında %50,4 seviyesine gerilemesinin ardından, içerisinde bulunduğumuz haftada ise %50 seviyesinin de altına sarkarak %49,8 seviyesine kadar gerilerken, tahvil piyasasındaki yabancı payı ise %4,2 seviyesinin de altına gerileyerek rekor düşük seviyelerini yeniledi.

26.png