Yurt içi yerleşiklerin DTH'ları, 11 Eylül haftasında 1,2 milyar USD artış sergiledi. Gerçek kişilerin DTH'ları 0,3 milyar USD artarken, tüzel kişilerin DTH'ları ise 1 milyar USD arttı. Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 11 Eylül haftasında haftalık bazda 0,6 milyar USD artarak 88,2 milyar USD seviyesine yükseldi.

Yabancı yatırımcılar, ilgili haftada hisse senedi tarafında satış yönlü hareketlerine devam ederken, repo hariç DİBS tarafında da bir haftalık aranın ardından yeniden satış gerçekleştirdiler.

Yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı, 4  – 11 Eylül tarihleri arasında 1,2 milyar USD artış sergileyerek 218,7 milyar USD seviyesine yükseldi.

  • Gerçek kişilerin DTH'ında, ilgili haftada yaklaşık 0,2 milyar USD'lik artış gerçekleştiği görülüyor. Bu artışın 0,17 milyar USD'lik kısmı döviz hesaplarındaki artıştan oluşurken, altın mevduat hesaplarında ise 83 milyon USD'lik sınırlı artış gözlendi.
  • Tüzel kişilerin DTH'ında ise, ilgili haftada yaklaşık 1 milyar USD'lik artış yaşandığı gözleniyor. Bu artışın, 0,97 milyar USD'lik kısmı döviz hesaplarındaki artıştan kaynaklanırken, altın mevduat hesaplarında ise 6 milyon USD'lik çok sınırlı artış görüldü.​

2020 yılının başına göre incelediğimizde, yurt içi yerleşiklerin toplam DTH'ı 25 milyar USD artmış durumda.

  • Yıl başından bu yana gerçek kişiler (hanehalkı) DTH'ı 15,2 milyar USD artmış durumda. Yıl başından bu yana tüzel kişiler DTH'ını 9,8 milyar USD artırmış görünüyor.

Döviz mevduatların, toplam mevduatlar içerisindeki payı, 11 Eylül haftasında 0,2 yüzde puanlık azalışla %54,2 seviyesine geriledi. 

33.png34.png Merkez Bankası'nın toplam döviz rezervleri, 11 Eylül haftasında bir önceki haftaya göre 0,6 milyar USD artarak 88,2 milyar USD seviyesine yükseldi.

  • Brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre 0,4 milyar USD'lik artışla 45,3 milyar USD seviyesine yükselirken, altın rezervleri ise 0,2 milyar USD artışla 42,9 milyar USD seviyesine yükseldi. ​

35.png

Yabancı yatırımcılar, 11 Eylül haftasında hem hisse senedi tarafında hem de repo hariç DİBS tarafında satış yönlü hareket gerçekleştirdiler. Bu kapsamda, yabancı yatırımcılar 11 Eylül haftasında yurt içinde hisse senedi piyasasında 30 milyon USD tutarında sınırlı tutarda satış gerçekleştirirken, repo hariç DİBS tarafında ise 98 milyon USD'lik sınırlı tutarda satışta bulundular. Söz konusu haftada çıkış yapan net toplam yabancı sermaye miktarı 128 milyon USD seviyesinde gerçekleşti.
Yılbaşından bu yana, yabancı yatırımcıların, hisse senedinde net 5,6 milyar USD çıkış ve repo hariç DİBS tarafında ise net 7,5 milyar USD çıkış olmak üzere, yaklaşık toplam 13,1 milyar USD net çıkış yaptıkları görülüyor.

Öte yandan, eurobond tarafında ise, yabancı yatırımcılar, 11 Eylül haftasında devlet eurobondlarında 6 milyon USD'lik çok sınırlı satışta bulundular. Şirket eurobondları tarafında ise, yabancı yatırımcılar, ilgili haftada 31 milyon USD'lik sınırlı satış gerçekleştirdiler.

  • Şirket eurobondlarının detayına bakıldığında ise, yabancı yatırımcılar, yurt dışında ihraç edilen eurobondlarda ilgili haftada 36 milyon USD'lik sınırlı satış gerçekleştirirken, yurt içinde ihraç edilen eurobondlarda ise 5 milyon USD'lik çok sınırlı alışta bulundular.
  • Hisse senetleri piyasasındaki yabancı payı ise 11 Eylül haftasında %50 seviyesinde gerçekleşirken, repo hariç DİBS piyasasındaki yabancı payı ise %3,23 seviyesiyle rekor düşük seviyelerdeki konumunu yeniledi. ​

36.png37.png