Eylül Ayı Sanayi Üretim Verisi: ''Bir Yıl Aradan Sonra Sanayi Üretimi Yıllık Bazda Büyüdü ''


Eylül ayında sanayi üretimi beklentilerle uyumlu olarak 13 ay aradan sonra yıllık bazda artışa geçti. Bu durum büyümenin üçüncü çeyrekte sınırlı bir şekilde yıllık bazda büyümeye geçebileceğine işaret ediyor. Bir önceki çeyreğe ilişkin fikir vermesi açısından takip ettiğimiz mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise %1,6 artarak üçüncü çeyrekte ekonominin çeyreklik bazda %1 civarında büyüyebileceğini işaret etmekte.  (Çeyreklik bazda sanayi üretimi, ikinci çeyrekte %0,7, birinci çeyrekte %1,8 artmıştı.)

 Üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme verisi 2 Aralık'ta açıklanacak. Dördüncü çeyrekte ise geçtiğimiz seneki düşük bazın etkisiyle (2018'de 4. çeyrekte sanayi üretimi ortalama yıllık %7,7 düşüş göstermişti) sanayi üretiminde ve dolayısıyla büyümede güçlü bir artışın yaşandığını gözlemleyebiliriz. Nitekim kredilerdeki toparlanmanın sürmesi, TL'deki istikrar ve imalat PMI'ın ekim ayında ılımlı seviyelerini devam ettirmesi de dördüncü çeyreğin başlangıcında ılımlı toparlanmanın devam ettiğini teyit ediyor. Bu yıl sonu itibarıyla %0,5-1 aralığındaki büyüme beklentimizi korumayı sürdürüyoruz.

  • Eylül ayında yıllık bazda sanayi üretimi %3,3 artış beklentisine karşılık %3,4 oranında artarak beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti. Ağustos ayında %3,6 düşmüştü.
  • Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi aylık bazda %3,2 arttı. Enerji kalemi hariç bütün ana kalemlerin aylık bazda artış sergilediğini görmekteyiz. Özellikle dayanıksız tüketim malı, sermaye malı imalatı, gıda, deri,  tekstil ve eczacılık kalemi aylık bazda sanayi üretimini destekliyor.

 Şekil 1. Son 3 çeyrektir yıllık bazda daralan büyüme, üçüncü çeyrekte sınırlı artışa yöneliyor.

1.png2.png3.png4.png5.png