Haziran Ayı Merkez Bankası Faiz Kararı: ''9 Toplantı Sonrası Faiz İndirimine Ara Verildi.''


 Türkiye Ekonomisi: TCMB Faiz Kararı
 9 Toplantı Sonrası Faiz İndirimine Ara Verildi.​

Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini, 25 baz puan faiz indirim beklentisine karşılık %8,25 seviyesinde sabit bıraktı. Merkez Bankası, ardı ardına 9. faiz indirimi ardından bugünkü toplantısında faiz indirimlerine ara verdi. Faizin sabit tutulmasının, çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerindeki bir miktar yükselişe bağlandığı görülüyor. Ekonominin mayıs ayından itibaren toparlanmaya başlaması ise faiz indirimine ara vermesi açısından destekleyici bir faktör.

Dikkat Çeken Noktalar:​

• Salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarının, gıda enflasyonunun dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle artmasının enflasyon eğilimlerini yükselttiği vurgulanmış. Bununla birlikte talep koşulları ve emtia fiyatlarının enflasyonu sınırlayıcı etkisi yerini korumakta.

• İktisadi faaliyetteki yavaşlamanın nisan ayında belirginleştiği, kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte mayıs ayından itibaren toparlanmanın başladığı vurgulanmakta. (Dün açıklanan haziran ayı güven endekslerinde de salgın öncesi seviyeleri yakalama çabasına şahit olmuştuk.)

• Normalleşmeyle birlikte mal ihracatında görülen toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyelerinin önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini desteklemesi beklenmekte. Turizmdeki zayıflık beklentisi ise sürmekte.

• Karar metninde faiz indirimlerinin sonuna geldiğimize dair bir ibare görmüyoruz. Hatta çekirdek enflasyon göstergelerine bağlı olarak bu toplantıda faiz indirimi yapılmasa da yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği beklentisinin sürdürülmesi ve normalleşme ile arz yönlü olumsuz etkilerin kademeli olarak ortadan kalkacağının belirtilmesi önümüzdeki dönemde ılımlı bir faiz indirimini masada tutuyor. Dolayısıyla bazı toplantıların, bu toplantı gibi pas geçilmesi beklenirken, önümüzdeki süreçte sınırlı bir veya iki faiz indirimi daha görebiliriz. Beklenti anketine göre yıl sonuna kadar politika faizinin %7,75 seviyesine çekilmesi bekleniyor.

• Bir sonraki PPK toplantısı 23 Temmuz'da gerçekleşecek. Yılın üçüncü Enflasyon Raporu ise 29 Temmuz'da TCMB Başkanı'nın sunumuyla paylaşılacak. Enflasyon tahminindeki olası güncellemeler faiz tarafında sınırlı alanı kalan Merkez Bankası'nın para politikası hakkında da ipucu verebilir. Faiz kararlarının yanı sıra önümüzdeki dönemde küresel merkez bankaları ile TCMB'nin kurabileceği swap hattına dair gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz. ​

12.pngKırmızılar, faizlerde değişiklik yapılan toplantıları göstermektedir.​


13.png15.png