Geçtiğimiz hafta toplam kredi stoğu haftalık bazda kur etkisinden arındırılmış olarak %0,03 azaldı. Akım değişken göstergesi %12,6 oranına hızlandı.

Bankacılık sektörü kredileri 8 Aralık itibarıyla 2.120 milyar TL oldu. Krediler haftalık bazda kur etkisinden arındırılmış olarak 5 hafta sonra ilk kez azalış kaydederek %0,03 düşerken; yıllık bazda kur etkisi hariç %17,8 artış kaydetti.

Üçüncü çeyrekte %11,1 büyüme ile son 6 yılın en iyi çeyreğini geride bıraktık. Büyümeye üçüncü çeyrekte 1,1 puan katkı yapan iç talebin yılın son çeyreğinde mevsimselliğin de etkisiyle yavaşlayacağı öngörüsünü sürdürmekteyiz. Bu gelişmeler ışığında kredilerdeki özellikle tüketici kredilerindeki gelişim beklentimizle uyumlu gidiyor. Tüketici kredileri, geçtiğimiz haftaki %0,6 artış sonrası bu hafta haftalık bazda yatay bir görünüm sergiledi.

Tüketici kredilerindeki ılımlı görünüme karşın yılsonu dönemine yaklaşılmasıyla ticari kredilerin haftalık bazda %6’ın üzerinde arttığı görülüyor.

Toplam krediler kur etkisinden arındırılmış (13 Haftalık yıllıklandırılmış hareketli ortalama) %12,6  ile 20 Ekim haftasından bu yana en yüksek seviyede bulunmakta. Neticede kredilerin haftalık olarak gelişimi KGF etkisinin hafiflemesiyle birlikte mevsimsel karakteristikle uyumlu seyri sürüyor. (Şekil 1).

 Şekil 1: Merkez Bankası Metodolojisine Göre Kur Etkisinden Arındırılmış Kredilerin Seyri (13 Haftalık Yıllıklandırılmış HO)

Resim2.png           Kaynak: BDDK, Ziraat

Resim3.png              Kaynak: BDDK, Ziraat                                                                          Kaynak: BDDK, Ziraat