Mayıs ayına ilişkin TCMB Beklenti Anketinde, anket katılımcıları, gerek küresel gerekse yurt içinde salgının gidişatına göre beklentilerini şekillendirmeye devam ediyor. Salgının etkisinin beklentilerde ilk görüldüğü anket, nisan ayına ilişkin anketti ve beklentilerde sert değişimler gözlemlemiştik. Mayıs ayına ilişkin ankette ise GSYH tahminlerinde aşağı yönlü revize sürse de beklentilerde nisan ayındaki ankete nazaran sert bir değişim gözlenmiyor. Petrol fiyatları ve talep görünümünün dikkate alınmasıyla yıl sonu ve gelecek 12 ve 24 aya yönelik enflasyon beklentileri iyileştirilmeye devam edilmiş. Mart ayında beklentilerden kötü gelen cari açık rakamları sonrası yıl sonu cari açık beklentisi hafif yukarı çekilmiş. Olası swap anlaşması ile bu hafta değerlenme yönünde hareket eden TL'ye karşın yıl sonu kur beklentilerinde hafif yukarı yönlü revize tercih edilmiş. 

7.png 

  • Anket katılımcıları, güçlü dolar teması altında TL dahil gelişen ülke para birimlerinde son dönemde yaşanan satış baskısını kur tahminlerine yansıtmayı sürdürüyor. USD/TL kurunun yıl sonunda 6,93'ten 7,02 seviyesine yükselmesi bekleniyor.
  • Merkez Bankası'nın enflasyon tahminini aşağı yönlü risklere vurgu yaparak %7,4 seviyesine çektiği bu dönemde anket katılımcılarının ise yıl sonu enflasyon beklentisi, 38 baz puan gerileyerek %9,38 seviyesinde bulunuyor. Anket katılımcılarınca mayıs ayında TÜFE'nin aylık olarak %0,76 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte. Enflasyon bu seviyede gerçekleşir ise yıllık enflasyon mayıs ayında %10,94'ten %10,73'e gerileyecek. Biz yıl sonu tahmini olarak %7-7,5 aralığında bir gerçekleşme paylaşırken, temmuz ayıyla birlikte enflasyondaki düşüşün daha hız kazanacağını öngörmekteyiz.
     
  • Mart ayında cari işlemler dengesi, genişleyen dış ticaret dengesi ve zayıflayan hizmet gelirleri ile birlikte yaklaşık 4 milyar dolar beklentilerin üzerinde 4,9 milyar dolar açık vermişti. Beklentilerden kötü gelen cari denge rakamları sonrası anket katılımcıları da yıl sonu cari denge beklentilerini 6,1 milyar dolar açıktan 7,2 milyar dolar açığa çektiler.
  • Anket katılımcıları, 21 Mayıs'taki PPK toplantısından ortalamada 36 baz puan faiz indirimi bekliyor. Forekste beklentiler 50 baz puan indirim yönünde.

  • Bu yıl sonu daralma beklentisi %0,6'tan %1,25'e çekilmiş durumda. (Nisan ayındaki ankette büyüme sert şekilde %3,3 seviyesinden -%0,6'ya çekilmişti.)2020 yılındaki sınırlı aşağı yönlü revizeye ve dolayısıyla baz etkisine karşın 2021 yılında da hafif bir şekilde büyüme beklentileri aşağı çekilmiş.

8.png 

9.png

Bilgi Notu: TCMB Beklenti Anketi Nedir?

Mayıs ayı TCMB Beklenti Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 62 katılımcı tarafından yanıtlanmış ve sonuçlar katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak değerlendirilmiştir.​

10.png