Yabancı yatırımcılar, 1 Kasım ile biten haftada hem hisse senedi tarafında hem de DİBS/tahvil tarafında satış yönlü hareket etti. Söz konusu piyasalardan haftalık bazda çıkış yapan net toplam yabancı sermaye miktarı yaklaşık USD 161 milyon seviyesinde gerçekleşti.

Bu kapsamda, 2019 yılı başından bu yana toplamda USD 2,95 milyarlık net sermaye çıkışı gözlenmekte. Geçen yılın aynı döneminde bu tutar, USD 871 milyon seviyesinde gerçekleşmişti.

Yabancı yatırımcılar, yurtiçinde 25 Ekim – 1 Kasım haftasında hisse senedi piyasasında USD 19,4 milyonluk sınırlı satış, repo hariç DİBS tarafında ise USD 141,2 milyon tutarında satış gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmenin 13 Kasım tarihinde Washington'da yapılacağının kesinleşmesinin ve taraflardan olumlu yönde açıklamalar gelmesinin ve Türkiye CDS primindeki iyileşmenin (310 puana kadar gerilemesinin) yanında, küresel çapta Fed, ECB ve BOJ başka olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici para politikası tutumlarını devam ettirmeleri, ABD ve Çin arasında ticaret müzakerelerinde anlaşmaya varılma olasılığının artması ve bu durumun, Türkiye gibi GOÜ'lere sermaye akımlarını canlı tutabilecek olması ve son dönemde yabancı finansal kurumların ve kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye yönelik büyüme beklentilerini yukarı yönlü güncellemeleri ve ekonomideki toparlanmayı teyit etmeleri ve borsaya kote şirketlerin olumlu bilanço sonuçları açıklamasının da önümüzdeki dönemde ülkemize yönelik risk iştahını olumlu yönde etkilemesi beklenebilir.
2019 yılı başından bu yana (4 Ocak – 1 Kasım haftalarında) toplamda USD 2,95 milyarlık net sermaye çıkışı gözlenmekte. Geçen yılın aynı döneminde ise, hisse senedi piyasasında USD 1,40 milyarlık çıkış ve repo hariç DİBS tarafında ise USD 530 milyon tutarında giriş olmak üzere, net USD 871 milyonluk sermaye çıkışı görülmüştü.

Yılbaşından itibaren hisse senedinden kaynaklanan giriş USD 87 milyon seviyesinde.

Yılbaşından bu yana yabancıların, DİBS tarafında ise çıkış yönlü olduğu gözleniyor. Yabancıların, yılbaşından bu yana repo hariç DİBS tarafında USD 3,04 milyar seviyesinde satış yaptığı gözlenmekte. 

Resim38.pngResim39.png 

Hisse senetleri piyasasındaki yabancı payının ise 24 Ekim tarihinde %63,89 seviyesinde gerçekleştiği ve son üç haftadır %65 seviyesinin altına sarktığı gözlenmekte. Yılbaşından bu yana borsada yabancı payı en yüksek seviyeyi %66,16 seviyesi ile  25 Ocak haftasında görmüştü.

Tahvil piyasasındaki yabancının payı ise, yılbaşındaki %15,03 seviyesinden gerilemesini kademeli bir şekilde sürdürerek, 18 Ekim haftasında ise %10,19 seviyesine kadar gerileyerek verinin tutulmaya başladığı Haziran 2012'den bu yana en düşük seviyesinde gerçekleşmesinin ardından, kısmi toparlanarak 1 Kasım haftasında %10,57 seviyesine yükseldiği gözlenmekte.

Yabancı yatırımcıların toplam DİBS portföyü ise, 1 Kasım haftasında USD 15,7 milyar ve hisse senedi portföyü ise USD 29,0 milyar seviyesinde bulunuyor. 2019 yılı ocak ayı başında ise stoklar sırasıyla USD 17,7 milyar ve USD 27,7 milyardı. 

Repo hariç toplam DİBS stoku ise, 1 Kasım haftasında yaklaşık USD 15,3 milyar seviyesinde bulunuyor. Bu tutar, 2019 yılı ocak ayı başında ise yaklaşık USD 17,4 milyardı.

Resim40.png